Головна Наради, сесії Призовників, які ухиляються від строкової служби, будуть притягати до відповідальності

Призовників, які ухиляються від строкової служби, будуть притягати до відповідальності

4616

22 листопада відбулася нарада під головуванням Віктора Плейтуха, першого заступника голови Шацької РДА, щодо порядку оповіщення та розшуку призовників Шацького району, які ухиляються від проходження строкової військової служби. На захід були запрошені Василь Матвійчук, військовий комісар Шацького райвійськкомісаріату, керівники органів місцевого самоврядування, фахівці установ та організацій з військового обліку, представник Шацького відділення поліції.

На початку Віктор Плейтух наголосив присутнім, що складна ситуація в країні, зокрема воєнні дії на Сході, спонукають до посилення спільних дій влади, військкомату і правоохоронних органів, адже багато призовників Шацького району ухиляються від військової служби.

– Маємо узгодити дії кожної з цих структур і відпрацювати законну схему притягнення юнаків призовного віку, які ігнорують повістку і не з’являються у військкомат, до відповідальності, – зауважив чиновник.
Василь Матвійчук у своєму виступі зазначив, що планове завдання для Шацького РВК складає 9 чоловік, наразі до військових частин відправлено 3 призовники, найближчим часом планується відправка ще 1 юнака, який призначений в команду. Держава, зі слів військового комісара, створила усі умови для комфортного проходження строкової військової служби, забезпечуючи строковиків усім необхідним, виплачуючи їм одноразову грошову допомогу, зберігаючи за ними на час служби робочі місця і зарплату. За жодних умов солдати строкової служби не відправляються в зону АТО. В Шацькому РВК, відповідно до поданих списків, призову підлягає 272 чоловік. Оповіщено 130 осіб призовного віку, з них надано відстрочок 65 особам. Не оповіщено з різних причин 142 особи, яких подано для розшуку в Національну поліцію.

Навіть ті, хто мають право на відстрочку: одружилися, в них народилася дитина або ж людина стала інвалідом, не бажають принести необхідні довідки та узаконити своє право на звільнення від військового обов’язку. За ігнорування повістки, неявку у військкомат та ухиляння від проходження строкової служби передбачена адміністративна та кримінальна відповідальності.

Іван Гінчук, в.о. старости Прип’ятського старостинського округу, відзначив, що деякі призовники, яких відправляють в Луцьк на дообстеження, не можуть його пройти, оскільки в лікарні потрібно заплатити за процедуру 600 гривень:
– У нас багато сімей, де чоловік і дружина безробітні і живуть лише з того, що вторгують за молоко на Шацькому ринку. Такі люди реально не мають чим заплатити за проходження медогляду.

Богдан Богута, провідний спеціаліст командування Шацького РВК, ознайомив присутніх з порядком обліку та оповіщення призовників, порядком звернення виконкомів місцевих рад до органів Нацполіції з приводу розшуку призовників, нагадав вимоги статей 210, 211 (щодо відповідальності за порушення правил військового обліку) та статті 235 (щодо повноважень військових комісарів районних (міських) військових комісаріатів розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення) Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Після виступів виникла дискусія між працівником військкомату і Анатолієм Денисовцем, начальником сектору превенції Шацького відділення поліції. Зі слів правоохоронця, поліція має право розшукувати осіб, на яких відкрито кримінальне провадження. Військкомат же дає в поліцію лише списки тих, хто ухиляється, і не підтверджує їх документами з доказами правопорушення. Анатолій Денисовець наголосив: щоб не порушувати законодавства і не обмежувати безпідставно права призовників, військовий комісаріат має впорядкувати списки і подавати в поліцію конкретну інформацію по кожному призовнику. Військовий комісар відповів йому, що списки юнаків, які ухиляються від проходження строкової військової служби, подаються згідно з додатком до постанови КМУ №921. На сьогоднішній день жодних зауважень стосовно списків від Націполіції до Шацького РВК не надходило.

Олександр Кусько, в.о. старости Самійличівського старостинського округу, зауважив, що найперше потрібно чітко налагодити систему оповіщення строковиків:
– В тому, що хлопці не хочуть іти на службу в армію, не наша з вами вина – тут дається взнаки недосконале законодавство. Проте обов’язок перед державою потрібно виконувати, і всі зацікавлені сторони мають докласти до цього всіх зусиль. Військкомат має достатньо підстав для притягнення до відповідальності тих, хто ухиляється від військового обов’язку, проте повинен робити це відповідно до закону. А то є такі призовники, які мають на руках по 4 повістки, не з’являються у військкомат, при цьому почувають себе вільно і спокійно. А це ж і є підставою для відкриття кримінального провадження.

Перший заступник голови Шацької РДА, підсумовуючи нараду, рекомендував військкомату і поліції відпрацювати схему законного притягнення до відповідальності призовників, які ухиляються від служби; працівникам комісаріату – провести наради з питань призову у всіх сільських радах району: органам місцевого самоврядування, на яких покладена велика відповідальність за призов, чітко дотримуватися закону і справно виконувати всі поставлені завдання.

Мирослава ЦЮП’ЯХ