В минулому номері «Шацького краю» у матеріалі про сесію районної ради «Для молодих працівників охорони здоров’я облаштовують соціальне житло» закралася певна юридична неточність. На пленарному засіданні районної ради йшлося про облаштування для медиків району службового житла, а не соціального. Щоб прояснити ситуацію у юридичних аспектах цих двох термінів – «Соціальне житло» та «Службове житло» ми звернулися до районного управління юстиції та безпосередньо до його начальника Володимира Оксентюка.
– Службове житло – це житло, що надається в користування працівникам підприємств, установ і організацій, які у зв’язку з характером їх трудових відносин мають проживати за місцем роботи або поблизу нього. Житлове приміщення включається до числа службових рішенням виконавчого органу відповідної ради за клопотанням адміністрації підприємства, установи, організації. Згідно з чинним законодавством визначено, що приміщення в будинках державного і громадського житлового фонду вважаються службовими з моменту винесення рішення виконавчим органом районної, міської, районної в місті ради про включення їх до числа службових. До числа службових може бути включено тільки вільне житлове приміщення. Під службові житлові приміщення виділяються, як правило, окремі квартири, розташовані, переважно, на першому поверсі. Облік службових житлових приміщень у всіх будинках, незалежно від їх належності, здійснюється у виконавчому органі відповідної ради, яка прийняла рішення про включення цього приміщення до числа службових.
Соціальним є житло, що перебуває у спеціальному житловому фонді соціального призначення та безоплатно надається громадянам України, які потребують соціального захисту. Надається соціальне житло на підставі договору найму на певний строк. Соціальне житло не підлягає ні приватизації, ні продажу, ні відчуженню в будь-який інший спосіб. Соціальне житло неможливо також передати у заставу. Отже, громадяни, яким надано соціальне житло, мають право лише на тимчасове користування ним згідно з договором найму, що укладається між наймачем соціального житла і відповідним органом місцевого самоврядування. До житлового фонду соціального призначення належать також соціальні гуртожитки, тобто тимчасове житло, яке надається громадянам на час їх перебування на соціальному квартирному обліку. Забезпечення громадян соціальними гуртожитками відбувається за умови, що таке житло є єдиним місцем їх проживання. І проживати у соціальному гуртожитку вони мають право до отримання повноцінного соціального житла (квартири або одноквартирного житлового будинку).
Віта ШЕПЕЛЯ.