Сьогодні влада розуміє важливість і необхідність вироблення стратегії розвитку держави – її майбутнього. Яким виросте молоде покоління, такою буде наша держава. На виконання соціальних ініціатив Президента України та пріоритетних завдань Міністерства соціальної політики України у 2012 році, з метою стовідсоткового охоплення соціальними послугами найуразливіших верств населення до структури і штатів Шацького районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді було введено 9 посад фахівців із соціальної роботи.
Об’єктами діяльності фахівців із соціальної роботи є сім’ї, діти та молодь. Вони відповідно до своїх функцій виявляють усі сім’ї, які потребують соціальної підтримки з боку держави; проводять оцінку потреб дитини, сім’ї та молодої особи, обстеження матеріально-побутових умов за згодою сім’ї, визначають планування та методи соціальної роботи; координують вирішення проблемних питань громадян похилого віку, інвалідів та інших соціально незахищених груп населення, надають їм послуги з інформування, консультування, представництва інтересів в органах влади, організаціях, установах та закладах системи соціального захисту; здійснюють у разі потреби соціальний супровід та надання соціальних послуг (надання необхідних соціальних послуг особам, які зазнали жорстокості та насильства, постраждали від торгівлі людьми; соціальна підтримка ВІЛ-інфікованих дітей, молоді та членів їх сімей); здійснюють заходи із соціального патронажу осіб, які відбували покарання у вигляді обмеження волі або позбавлення волі на певний строк, у тому числі за повідомленням установ виконання покарань; здійснюють соціальну та психологічну адаптацію дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа з метою підготовки до самостійного життя; інформують сім’ї, дітей та молодь про можливість отримання інших видів соціальної допомоги і послуг; проводять у сім’ях, серед дітей та молоді за місцем проживання, інформаційно-просвітницьку роботу, спрямовану на формування стандартів позитивної поведінки, здорового способу життя шляхом розповсюдження соціальної реклами і проведення консультацій; перенаправляють членів сімей, які перебувають у складних життєвих обставинах та потребують соціальних послуг чи різних видів допомоги до закладів, установ та організацій (різних форм власності та господарювання); готують питання на розгляд Комісії з питань захисту прав дітей (у разі порушення прав дитини); здійснюють заходи, розповсюджують інформаційні матеріали з питань пропагування сімейних форм виховання та питань соціального захисту населення.
Основною метою соціальної роботи працівників Шацького РЦСССДМ у 2013 році було збереження сім’ї, попередження розлучення дітей з їхніми батьками, створення умов, за яких жодна дитина з району не буде направлена до інтернату, а натомість буде отримувати необхідний захист і підтримку у своїй громаді. Своєчасне виявлення та сприяння у вирішенні проблем родин з дітьми – це найголовніше завдання фахівців із соціальної роботи районного центру для сім’ї, дітей та молоді. Основний напрямок діяльності – надання послуг сім’ям з дітьми, молоді до 35 років, що перебувають у складних життєвих обставинах. Саме завдяки роботі фахівців певні категорії населення отримують надію, впевненість у покращенні майбутнього своєї родини, у стабільності умов проживання і змінюють ставлення до свого життя. На даний час на обліку в центрі знаходиться 67 сімей, які опинилися в складних життєвих обставинах, в яких виховується 159 дітей. Працівниками та фахівцями ШРЦСССДМ здійснюється соціальний супровід сімей, які опинилися в складних життєвих обставинах. Кількість сімей, які перебували під соціальним супроводом протягом 9 місяців 2013 року – 44, в них виховується 80 дітей. Кількість соціальних послуг, наданих сім’ям у ході здійснення соціального супроводу – 1 235. Загальна кількість сімей, які було знято з соціального супроводу за 9 місяців 2013 року – 9, 8 – з позитивним результатом, 1 – з негативним результатом.
В ході роботи з сім’ями, вирішувалися такі питання: оформлення свідоцтв про народження дітей; сприяння в наданні медичних послуг; поліпшення матеріальних умов сімей; оформлення документів на отримання державних соціальних виплат, субсидій; оздоровлення дітей; зменшення асоціальної поведінки членами сімей; налагодження стосунків у сім’ї; отримання посвідчень багатодітних родин та інші.
Кількість осіб, які отримували соціальні послуги (за карткою отримувачів послуг) в центрах СССДМ, в тому числі фахівцями із соціальної роботи у 2013 році – 1 611.
На виконання нових соціальних ініціатив Президента України «Забезпечення дітей-інвалідів умовами виховання в сім’ї» Шацький районний центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді проводить роботу з сім’ями, в яких виховуються діти-інваліди. Соціально-психологічна реабілітація інвалідів важлива як засіб інтеграції осіб з обмеженими можливостями в соціумі, як механізм створення рівних можливостей інвалідам для того, щоб бути соціально потрібними. Тому завдання соціального працівника полягає в тому, щоб допомогти людям з особливими потребами пізнати себе, розвинути почуття власної гідності, подолати невпевненість. Фахівці із соціальної роботи здійснюють візити в сім’ї, де виховуються дітки-інваліди, проводять бесіди з батьками та надають консультації, рекомендації підтримки стабільного емоційного стану дитини, виховання, дотримання режиму дня, включення батьками в систему виховання дисципліни та дотримання правил особистої гігієни. Соціальна робота з сім’ями, дітьми та молоддю з функціональними обмеженнями, що здійснюється центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, спрямована на розвиток їх соціально-побутових навичок, вміння самостійно вирішувати проблеми, пошук зайнятості тощо. Кількість сімей даної категорії, яким надавались соціальні послуги, – 71.
Фахівці із соціальної роботи надають соціальні послуги сім’ям опікунів та піклувальників, у яких виховуються діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування. У 2013 році здійснене соціальне інспектування сімей цієї категорії, перевірені умови проживання та використання державної допомоги, надані інформаційні та консультативні послуги, 3 сім’ї взято під соціальний супровід.
Фахівцями і працівниками центру здійснюється соціальний супровід даної категорії осіб. На даний час під соціальним супроводом знаходилося 3 особи з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, 2 особи знято із позитивним результатом.
З метою зменшення кількості дітей-сиріт та дітей, які позбавлені батьківського піклування, поширення сімейних форм виховання на території Шацького району, проводяться інформаційні кампанії. На сьогодні у Шацькому районі функціонує 2 прийомні сім’ї.
Згідно із затвердженим Порядком взаємодії кримінально-виконавчої інспекції та центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, фахівці із соціальної роботи проводять соціальну роботу із дітьми та молоддю, які засуджені до покарань без позбавлення волі.
Працівниками центру постійно проводиться соціально-профілактична робота з запобігання правопорушень, негативних явищ у дитячому та молодіжному середовищі, пропаганді здорового способу життя. Робота здійснюється в груповому та індивідуальному порядку в закладах освіти та культури.
Працівникам центру й надалі потрібно працювати над реалізацією соціальних ініціатив Президента України, щоб жодна родина, дитина не залишилася без уваги, наодинці із своєю бідою.
Отримати інформацію щодо переліку соціальних послуг та контактні телефони соціальних фахівців ви можете в ШРЦСССДМ за телефоном 2-90-92 з 8.00 до 17.15 год. щоденно, крім суботи, неділі та святкових днів. Адреса: смт Шацьк, вул. 50 років Перемоги, 1 (б) (І поверх, РДА).
Своєчасне виявлення та сприяння у вирішенні проблем родин з дітьми – це найголовніше завдання фахівців із соціальної роботи районного центру для сім’ї, дітей та молоді
Шацький районний
центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді.