Головна Освіта У дитсадки – без черги

У дитсадки – без черги

3054

Таке завдання поставив Президент України Віктор Янукович у соціальних ініціативах «Діти – майбутнє України»

В Україні з кожним роком зростає народжуваність, відповідно зростає й потреба в  збільшенні  місць у дитячих садках. Адже перебування малюків у дошкільних навчальних закладах не тільки дозволить їхнім батькам, насамперед мамам, отримати можливість працювати і поповнювати сімейний бюджет, але й сприятиме формуванню особистості дитини, розвитку її творчих здібностей, вмінню перебувати в колективі, що полегшить підготовку малечі до майбутнього навчання у школі. «Наше завдання – зробити все, щоб наші діти були готові до навчання в школах, і кожного року ми повинні відкривати нові навчальні дошкільні заклади», – сказав, виступаючи на урочистій лінійці з нагоди початку нового навчального року, Президент України Віктор Янукович. Цим самим він ще раз підтвердив курс на підвищення якості дошкільної освіти, взятий владою ще у 2010 році. Власне, на це спрямовані соціальні ініціативи «Діти – майбутнє України», які передбачають охопити дошкільною освітою 85% дітей. Такий рівень сьогодні у країнах Євросоюзу.

Освітня реформа, яка нині впроваджується в Україні, передбачає обов’язкову дошкільну освіту дітей 5-річного віку. Відтак сьогодні існує нагальна потреба у відновленні роботи дошкільних навчальних закладів, які з різних причин не працюють, поверненні приміщень закладів, які використовуються не за призначенням, будівництві нових дитсадків із сучасною матеріально-технічною та навчальною базою. І в цьому напрямі уже досягнуто певних результатів.

В Україні щороку зростає мережа дошкільних навчальних закладів. На сьогодні вона становить майже 16,4 тисячі дитсадків, що на 318 більше, ніж у 2012 році. Кількість дітей, які здобувають дошкільну освіту, в країні досягла 1 мільйона 428 тисяч осіб. Тим часом новими соціальними ініціативами Президента передбачено до кінця 2014 року створити у дошкільних навчальних закладах 100 тисяч місць і повністю ліквідувати таке явище, як черга до ДНЗ.

На Волині, де рівень народжуваності один з найвищих в Україні, проблема охоплення дітей дошкільною освітою ще донедавна стояла особливо гостро. Нині ж завдяки старанням влади і територіальних громад її вдалося суттєво пом’якшити. Уже сьогодні 100 відсотків дітей старшого дошкільного віку охоплено різними формами підготовки до навчання у школі. Для цього насамперед почали переплановувати і реконструйовувати приміщення шкіл, де через демографічні зміни вивільнилися класні кімнати. Таким чином вдалося створити навчально-виховні комплекси «загальноосвітня школа – дитячий садок». Тут дошкільнята займаються за короткотривалою програмою. Але це той етап, з якого починається перехід такого дитсадка зі статусу тимчасового до повноцінного навчального закладу. У 2012 році такі навчально-виховні комплекси створили у селах Мощаниця і Домашів Ківерцівського району. У найближчих планах влади – відкриття ще 12 таких НВК.

У 2012 році вперше за роки незалежності введено в дію три дитсадки-новобудови: у селах Жидичин Ківерцівського, Мельники Шацького районів та у місті Луцьку. У них загалом створено 320 місць. Відновлено роботу дошкільного закладу в селі  Михлин та фактично відбудовано з фундаменту дитсадок у селі Бужани Горохівського району. Запрацювали садочки у селах Нуйно Камінь-Каширського, Столинські Смоляри Любомльського та Луків Рожищенського районів. А в ДНЗ сіл Нові Червища Камінь-Каширського, Озютичі Локачинського, Велика Глуша Любешівського районів, Череваха, Копилля, Комарове на Маневиччині та Миляновичі Турійського району завдяки реконструкції та капітальному ремонту вдалося ввести в дію нові приміщення на 200 нових місць, що дало змогу перевести ці дитсадки з короткотривалого на постійний режим роботи. Водночас на базі діючих дошкільних навчальних закладів відкрито 38 додаткових груп, завдяки чому торік вперше пішли у дитсадки 760 малюків. Упродовж 2012 року кількість вихованців дитсадків загалом збільшилась на 2 335 дітей (у 2010-му – на 1 433, у 2011-му – на 1 510).

Цьогоріч уже відкрито дитсадки у Маневицькому і Ківерцівському районах. А напередодні Дня Незалежності новий дошкільний навчальний заклад, розрахований на 48 дітей, запрацював для малюків села Боголюби Луцького району. Голова облдержадміністрації Борис Клімчук подякував громаді за наполегливу ініціативу в його спорудженні. «Мені особливо приємно, що у Боголюбах садочок побудували фактично за кошти сільського бюджету, адже це, окрім того, що зроблено для дітей, означає, що село піднімається і розвивається», – наголосив очільник області.

Активно триває добудова двоповерхового приміщення до діючого дитсадка в Турійську, що вирішить питання з місцями в цьому дошкільному закладі. Тут будуть спальні та ігрові кімнати для 40 діток. На цей проект із держбюджету виділяють понад 3 мільйони гривень, добудову планують завершити цьогоріч. Дитячий сміх там лунатиме уже після забезпечення дитсадка майном та обладнанням у 2014 році.

Уже визначено підрядника для зведення дитячого садка у селі Любитів Ковельського району, гроші на який не могли знайти протягом 17 років. У планах – реконструкція приміщень під дошкільні навчальні заклади в селах П’ятидні та Селець Володимир-Волинського району. «Крім того, будуватимемо і добудуємо в 2013-2014 роках садочок у Торчині, розпочнемо будівництво таких закладів у Ратному, Ківерцях і Ковелі. Це те, що ми обіцяли людям», – зазначив Борис Клімчук.

У планах обласної влади на цей та наступний роки – створення до двох тисяч місць у дитсадках. Крім нового будівництва, триватиме перепрофілювання окремих приміщень, які використовувалися за іншими призначенням, наприклад, колишніх колгоспних контор. Також напрацьовується механізм повернення у мережу ДНЗ приміщень, які в часи демографічної кризи 90-х років ХХ ст. передали в користування іншим структурам.

Особливо це актуально для обласного центру Волині. Адже в Луцьку, незважаючи на введення в дію надсучасного дитсадка для 200 діток, відкриття протягом двох останніх років 23 нових груп на 670 місць на базі існуючих ДНЗ, у черзі в дитсадки ще залишається близько тисячі дітлахів. Тому, йдучи назустріч побажанням територіальної громади, міське управління Пенсійного фонду України звільнило приміщення дитсадка №25. З 2014 року тут функціонуватимуть чотири додаткові групи для 80 маленьких лучан. У місті також планують вивести з ДНЗ №20 ГО «Джерело життя» і звільнити місце ще для 20-ти діток. Також місцева влада має намір відкрити чотири додаткові групи у дитсадку, розташованому на вулиці Бенделіані, 7, та шість груп – у ДНЗ на Декабристів, 23. А для впорядкування запису до дитсадків в Луцьку уже діє система електронного запису, на черзі – налагодження її у районах Волині.

Володимир ПАВЛЮК.