В 1993 році, з утворенням Шацького району, виникла необхідність створення установ та усіх відповідних служб. Однією зі структур, яка повноцінно відновила свою роботу, був створений Шацький районний відділ МВС України (наказ Міністерства Внутрішніх справ України від 26 березня 1993 року №163), який цими днями відзначатиме своє 20-річчя.
Деякі сторінки з історії роботи шацької міліції погортали, зібравшись у кімнаті для нарад райвідділу, підполковники міліції Микола Шевчук, начальник Шацького РВ УМВС у 1993-1997 роках, Олександр Омелянюк, колишній начальник служби пожежного нагляду Шацького району, та Михайло Дударчук, колишній начальник ВДІМ. Усі вони – поважні ветерани правоохоронних органів, активні та енергійні чоловіки, про яких однозначно можна сказати: колишніх міліціонерів не буває! Їхні спогади про службу в міліції мені було цікаво послухати не тільки як кореспонденту, а як звичайній людині. Михайлові Дударчуку довелося свою службу розпочинати ще на початку 60-х років, а загального трудового стажу чоловік має 37 років, з який 34 – у правоохоронних органах. Він розповідає, що в ті роки райвідділ розташовувався одразу у трьох приміщеннях, що знаходилися по вул. Незалежності (за церквою). Транспорту як такого не було, тому на місця злочинів, на виклики та для виконання інших завдань здебільшого виїжджали кіньми (їх у райвідділі було двоє), згодом – мотоциклами. А вже пізніше (при Любомльському районі) з’явилися й автомобілі. Характер злочинності майже не змінився, бо доводилося мати справи із самогонниками, сімейними дебоширами, злодіями. Але, як відзначає Михайло Михайлович, раніше люди більше боялися людського осуду, а ті, хто зловживав оковитою, на зборах сиділи в першому ряду з опущеними головами, мовчки вислуховуючи повчання міліціонерів, сільських голів та інших керівників.
В роки, коли Шацька зона входила до складу Любомльського району, було створене Шацьке відділення Любомльського РВ УМВС, в якому працювало 5 дільничних інспекторів міліції (всього там нараховувалося майже 30 чоловік).
– В той час, коли ми працювали, активно допомагали міліціонерам та пожежникам численні громадські формування, – пригадує Олександр Омелянюк. – Щоночі по вулицях ходили вартові з числа самого населення, стежачи за тим, аби де не виникали пожежі; вагомою була допомога добровільних дружин, що діяли в кожній сільській раді. Щомісяця проводили засідання опорного пункту, що складався з керівників установ та організацій. Добавлялося нам усім роботи в літній період, коли на вихідні на шацькі озера їхали переповненими автобусами працівники різних організацій області. А в кожному автобусі – по 10-15 ящиків спиртних напоїв.
Таких відпочивальників, як розповідають ветерани міліцейської служби, одразу при в’їзді в район вони зупиняли та відправляли відпочивати на Згоранське озеро, оскільки наші найбільші зони для відпочинку були переповнені людьми.
У 1993 році, коли була повноцінно відновлена робота Шацького РВ УМВС, а його начальником призначено Миколу Шевчука, були створені і його відділи: боротьби з розкраданням соціалістичної власності (очолив Володимир Оксентюк), слідства (Сергій Павлович Боярчук), карного розшуку (Сергій Кузьмович Боярчук), дільничних інспекторів (Михайло Дударчук) та інші. При підтримці Представника Президента України в Шацькому районі Володимира Найди було вирішено і проблему з приміщенням для райвідділу, який спочатку розташовувався в одному з корпусів держлісгоспу, а у 2009 році райвідділ уже святкував новосілля у новому приміщенні, яке стало чи не найбільш зразковим серед відділків області та всієї України. Є у міліціонерів своя ветеранська організація, яку очолює Микола Шевчук, а чи не найдовше – 14 років – інтереси пенсіонерів та ветеранів органів внутрішніх справ представляв Михайло Дударчук. Тепер ветерани, хоч і знаходяться на заслуженому відпочинку, але готові зі своїми молодшими колегами щоразу ділитись досвідом роботи, який колись перейняли у своїх старших наставників (до речі, на той час за молодими працівниками міліції офіційно були закріплені старші правоохоронці).
Варто було б згадати і про усіх керівників міліціонерів, які очолювали відділ за усі останні 20 років. Це – Микола Шевчук, Михайло Занюк, Анатолій Оксентюк, Григорій Гринюк, Володимир Домарецький, Віктор Цвид, Петро Влащук, Ярослав Москалюк, а на даний час обов’язки начальника виконує Андрій Деркач. Він же і розповідає про сучасні будні райвідділу:
– Сьогодні в нашому РВ УМВС працює 43 людини, тож штат майже укомплектований. Усі обов’язки чітко розподілені між відділами, які працюють як один злагоджений механізм. Пріоритетами в нашій роботі, як і колись, була і залишається безпека наших громадян, робота з виявлення, попередження і основне – профілактики злочинів. Тому стали більше проводити подвірних обходів дільничні інспектори, працюючи на профілактику вчинення злочинних дій. Через кілька днів ми будемо відзначати 20-річчя створення Шацького райвідділу міліції, тому, користуючись нагодою, хочу подякувати усім тим, хто доклав чимало зусиль для створення і розбудови відділу, хто протягом цих 20 років працював у міліції. Сьогодні завдяки вирішенню чималої кількості матеріальних проблем покращується робота служби, піднімається її авторитет. Неоціненним у роботі є досвід наших ветеранів та пенсіонерів, за що їм велика вдячність. Тож з нагоди свята вітаю усіх та бажаю міцного здоров’я, натхнення у роботі, надалі своєю важкою працею заслуговувати довіру у людей, з честю та гідністю носити горде ім’я – міліціонер.
Віта ШЕПЕЛЯ.