А почали її, довгождану, кликати до нашого озерного краю ще на початку Сиропусного тижня, або, як кажуть у народі, Масляної – стародавнього слов’янського свята проводів зими, що прийшло до нас з язичницької культури і збереглося після прийняття християнства. Сподівалися попрощатися з віхолами й морозами і зустріти тепло піснями-веснянками…
Першими організували проводи Масляної працівники відділення соціально-побутової адаптації Шацького територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Оксана Пастушок (соціальний педагог) та Катерина Шульга (соціальний психолог) для відвідувачів клубу одиноких сердець – людей старшого покоління, які знаходяться на обслуговуванні центру.
Про стародавні звичаї святкування Масляної розповіла учасникам заходу Катерина Шульга, після чого розважав українськими народними піснями та гуморесками народний аматорський фольклорний колектив «Горлиця» Шацького РБК.
А далі підопічні територіального центру пригощалися традиційними стравами Масляної – млинцями, пирогами та різноманітними солодощами з духмяним чаєм. Відзначу, що частування приготовлені були не тільки працівниками терцентру, а й самими учасниками клубу одиноких сердець, активності та життєрадісності яких може позаздрити навіть молодь.
В неділю гучне та веселе свято для шачан та гостей селища організували біля озера Велике Чорне працівники туристичної фірми «Світязь-Active». Воно було насичене веселощами, розвагами та піснями. Організатори пригощали гостей ексклюзивною домашньою медовухою, а невтомні кухарі свята Людмила Захарченко та Ганна Сіжук смажили млинці, якими частувала усіх бажаючих Ірина Ягодинець. Гості досхочу ласували млинцями з варенням різних видів, згущеним молоком, смакували домашніми закрутками, бубликами. Хто хотів – смажив сало. У великому казані на вогнищі шачанин Євген Цвид заварював трав’яний цілющий чай і пригощав ним для зігріву шачан та гостей селища. За словами Євгена Михайловича, який улітку власноруч заготовляв рослини для чаю, одним із компонентів напою була унікальна лікарська рослина лофант – особливо корисна для людей, хворих на гіпертонію, вегето-судинну дистонію, хвороби шлунково-кишкового тракту, підшлункової залози, суглобів, серця, а також є потужним імуностимулятором. І посмакували, і цілющої сили набралися! А для душі лилася музика, якою впродовж кількох годин радував гостей баяніст Петро Герман.
Катання на ковзанах та лижах (на жаль, погодні умови не дозволили покататися по озері на швидкісних буєрах) додали веселощів не тільки численній гвардії дітей, а й дорослим (відзначу, що частування та розваги були абсолютно безкоштовними). Стародавній звичай спалення солом’яної Масляної, прибраної у квітчасту хустку, заплетеної пістрявими стрічками, сповістив, що весна – не за горами. Організатори відзначають, що святкування Масляної зроблять традиційним, додавши до розваг катання саньми, пісні під гітару, а головне – безкоштовним.
Санаторій «Лісова пісня» відзначав Колодія на березі озера Пісочне, куди заманював жителів с. Гаївка, гостей і численних відпочиваючих ароматами гарячих млинців, сирників, пиріжків, духмяною рибною юшкою, що кипіла на вогнищі, та цілющим трав’яним чаєм – візитівкою здравниці. Мелодії веселих музик було чути скрізь, так що спокуси зайти на свято не уникнув ніхто. Справні господині ледве встигали випікати сонцеподібні символи свята – млинці, беручи тісто з 16-літрової (!) каструлі. Начинку до них пропонували найрізноманітнішу: сир домашній з родзинками, яблука, згущене молоко, різного смаку варення і навіть капусту. З організаторами Ольгою Гайовою, завідуючою відділення культури санаторію, та запальними жіночками з народного ансамблю «Лісова пісня» (керівник Галина Корнелюк), які співали самі і запрошували до пісні і танцю гостей, сумувати було ніколи. Вони пригощали всіх здобою, чіпляли до рук колодки, від яких потрібно було відкупитися творчим номером, запрошували зіграти в безпрограшну лотерею та обдаровували всіх печеними жайворонками. А потім усі грілися біля великого вогнища.
В Шацькому міському Будинку культури 14 березня повноправними господинями почувалися Ніна Вирович, директор МБК, зі своїми «Молодичками», Тетяна Гаврось, художній керівник МБК, Світлана Порва, завідуюча бібліотеки. Як годиться, всі спершу поласували млинцями з чаєм, а потім поринули у світ творчості. Того дня на сцені МБК не лише проводжали Масляну, а й згадували про Тараса Шевченка (було проведено захід «З Кобзарем у серці»), дні пам’яті якого саме відзначалися в Україні. Гостям запам’яталися колоритні виступи ансамблю «Молодички», вокальної групи учнів ЗОШ І-ІІ ст. смт Шацьк та здібних юних солісток Таміли Федини і Марії Гаврось (керівник Ніна Сорочук).
Масляна! Чесна! Широка! Весела! Такими словами зустрічали Масляну у с. Хрипськ. Завідуюча сільського клубу Ольга Герасимук разом з жителями села, депутатами сільської ради, дітками-школярами зуміла організувати веселе свято зі співом, гуморесками, сценками і, звичайно, частуванням млинцями.
…Як належить, Колодія з усіма почестями провели, опудало Масляної спалили, попіл розвіяли. А весни, як не було, так і нема. Напевно, таки забув березень, що він – весняний місяць!
Віта ШЕПЕЛЯ,
Мирослава ЦЮП’ЯХ.