Головна Свято Благослови, мати, весну закликати, весну закликати, зиму проводжати!

Благослови, мати, весну закликати, весну закликати, зиму проводжати!

3767

А почали її, довгождану, кли­­кати до нашого озерного краю ще на початку Сиропусного тижня, або, як кажуть у народі, Масляної – стародавнього сло­в’янського свята проводів зи­ми, що прийшло до нас з язич­ни­цької культури і збереглося після прийняття христи­янст­ва. Сподівалися попрощатися з віхолами й морозами і зус­т­ріти тепло піснями-веснянками… 

Першими організували про­во­ди Масляної працівники від­ділення соціально-побутової ада­п­тації Шацького територіального центру соціального обслугову­ван­ня (надання соціальних послуг) Оксана Пастушок (соціальний пе­дагог) та Катерина Шульга (со­ці­альний психолог) для відві­ду­ва­чів клубу одиноких сердець – лю­дей старшого покоління, які знаходяться на обслуго­вуван­ні центру.

Про стародавні звичаї свят­кування Масляної розповіла учасникам заходу Катерина Шу­льга, після чого розважав українськими народними пісня­ми та гуморесками народний ама­торський фольклорний ко­лек­тив «Горлиця» Шацького РБК.

А далі підопічні тери­торі­ального центру пригощалися традиційними стравами Мас­ля­ної – млинцями, пирогами та різноманітними солодощами з духмяним чаєм. Відзначу, що частування приготовлені були не тільки працівниками тер­цент­ру, а й самими учас­ника­ми клубу одиноких сердець, активності та життєрадісності яких може позаздрити навіть молодь.

В неділю гучне та веселе свя­то для шачан та гостей селища організували біля озера Велике Чорне працівники туристичної фірми «Світязь-Active». Воно було насичене веселощами, розвагами та піснями. Органі­за­тори пригощали гостей ексклю­зивною домашньою медову­хою, а невтомні кухарі свята Людмила Захарченко та Ганна Сіжук сма­жили млинці, якими час­ту­вала усіх бажаючих Іри­на Яго­динець. Гості досхочу ла­су­­ва­ли млинцями з варен­ням різ­них видів, згущеним мо­локом, сма­кували домашніми зак­рутками, бубликами. Хто хо­тів – смажив сало. У вели­кому ка­зані на вогнищі шачанин Євген Цвид заварював трав’я­ний цілющий чай і пригощав ним для зігріву шачан та гостей сели­ща. За словами Євгена Михай­ловича, який улітку влас­норуч заготовляв рослини для чаю, одним із компонентів напою була унікальна лікарська рос­лина лофант – особливо ко­рис­на для людей, хворих на гіпер­тонію, вегето-судинну дис­то­нію, хвороби шлунково-киш­ко­вого тракту, підшлункової за­ло­зи, суглобів, серця, а також є потужним імуностимулято­ром. І посмакували, і цілющої сили набралися! А для душі лилася музика, якою впродовж кількох годин радував гостей баяніст Петро Герман.

Катання на ковзанах та ли­жах (на жаль, погодні умови не дозволили покататися по озері на швидкісних буєрах) додали веселощів не тільки численній гвардії дітей, а й дорослим (від­значу, що частування та роз­ваги були абсолютно безкош­товними). Стародавній  звичай спалення солом’яної Масляної, прибраної у квітчасту хустку, за­п­ле­­теної пістрявими стрічка­ми, сповістив, що весна – не за горами. Організатори відзна­чають, що святкування Масля­ної зроблять традиційним, до­давши до розваг катання сань­ми, пісні під гітару, а головне – безкоштовним.

Санаторій «Лісова пісня» від­­значав Колодія на березі озера Пісочне, куди заманю­вав жи­телів с. Гаївка, гостей і чис­ленних відпочиваючих аро­матами гарячих млинців, сир­ників, пиріжків, духмяною риб­ною юшкою, що кипіла на вог­нищі, та цілющим трав’яним чаєм – візитівкою здравниці. Ме­лодії веселих музик було чути скрізь, так що спокуси зай­ти на свято не уникнув ніхто. Справні господині ледве всти­гали випікати сонцеподібні сим­воли свята – млинці, беручи тісто з 16-літрової (!) каструлі. Начинку до них пропонували найрізноманітнішу: сир домаш­ній з родзинками, яблука, згу­щене молоко, різного смаку ва­рен­ня і навіть капусту. З орга­ні­заторами Ольгою Гайовою, завідуючою відділення культу­ри санаторію, та запальними жіночками з народного ансам­б­лю «Лісова пісня» (керівник Галина Корнелюк), які співали самі і запрошували до пісні і танцю гостей, сумувати було ніколи. Вони пригощали всіх здо­бою, чіпляли до рук колодки, від яких потрібно було відку­пи­тися творчим номером, зап­рошували зіграти в безпрог­рашну лотерею та обдарову­вали всіх печеними жайворон­ками. А потім усі грілися біля великого вогнища.

В Шацькому міському Бу­дин­ку культури 14 березня пов­ноправними господинями по­чу­валися Ніна Вирович, дирек­тор МБК, зі своїми «Молодич­ками», Тетяна Гаврось, худож­ній ке­рів­ник МБК, Світлана Порва, завідуюча бібліотеки. Як го­диться, всі спершу пола­су­вали млинцями з чаєм, а по­тім пори­нули у світ творчості. Того дня на сцені МБК не лише про­воджали Масляну, а й зга­ду­вали про Тараса Шевченка (бу­ло проведено захід «З Коб­за­рем у серці»), дні пам’яті яко­го саме відзначалися в Україні. Гостям запам’яталися коло­ритні виступи ансамблю «Мо­ло­дички», вокальної групи учнів ЗОШ І-ІІ ст. смт Шацьк та здібних юних солісток Таміли Федини і Марії Гаврось (керів­ник Ніна Сорочук).

Масляна! Чесна! Широка! Весела! Такими словами зус­трі­чали Масляну у с. Хрипськ. За­відуюча сільського клубу Оль­­га Герасимук разом з жи­телями села, депутатами сіль­ської ради,  дітками-школя­ра­ми зуміла організувати весе­ле  свято зі співом, гуморес­ка­ми, сценками і, звичайно, час­ту­ван­ням млинцями.

…Як належить, Колодія з усі­ма почестями провели, опу­дало Масляної спалили, попіл розвіяли. А весни, як не було, так і нема. Напевно, таки забув березень, що він – весняний місяць!

Віта ШЕПЕЛЯ,

Мирослава ЦЮП’ЯХ.