Головна Політика Мінекономрозвитку розглянуло рішення Волинської обласної ради щодо ціноутворення на природний газ

Мінекономрозвитку розглянуло рішення Волинської обласної ради щодо ціноутворення на природний газ

4738

“З 1 жовтня 2015 року введено в дію Закон України “Про ринок природного газу” (далі – Закон) яким запроваджено державне цінове/тарифне регулювання монопольних ринків (транспортування, розподіл, зберігання природного газу) та вільне ціноутворення на товарному ринку природного газу.

Статтею 11 Закону визначено, що з метою забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу на суб’єктів ринку природного газу у виключних випадках та на визначений строк можуть покладатися спеціальні обов’язки в обсязі та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України після консультацій із Секретаріатом Енергетичного Співтовариства. Такі обов’язки мають бути чітко визначеними, прозорими, недискримінаційними та заздалегідь не передбачати неможливість їх виконання.

Крім цього, відповідно до Угоди про коаліцію депутатських фракцій “Європейська Україна” та Програми діяльності Кабінету Міністрів України, схваленої постановою Верховної Ради України від 14.04.2016 № 1099-VIII, здійснюється ліквідація перехресного субсидіювання шляхом встановлення цін/тарифів на енергоносії для всіх категорій споживачів, включаючи населення, на економічно обґрунтованому рівні (перехід до ринкових цін/тарифів) із синхронним запровадженням механізмів компенсацій для малозабезпечених верств населення.

В рамках визначених Законом повноважень та враховуючи взяті Україною зобов’язання щодо подальшої лібералізації газових тарифів, зокрема щодо відокремлення тарифів на транспортування і розподіл газу від вартості газу як товару (п/п. Ь, п. 33, розділ Е. Політика в енергетичному секторі Меморандуму про економічну і фінансову політику), Кабінет Міністрів України постановою від 19.10.2018 № 867 затвердив Положення про покладання спеціальних обов’язків на суб’єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу.

Згідно з цим Положенням з 01.11.2018 НАК “Нафтогаз України” має здійснювати продаж/постачання природного газу для побутових споживачів за ціною 6235,51 за 1000 куб. метрів. Понад зазначену ціну відповідно до умов договорів обов’язковій оплаті підлягають установлені НКРЕКП тарифи на транспортування та розподіл природного газу, торговельна надбавка (націнка) постачальника природного газу (не може перевищувати 2,5% ціни природного газу, за якою такі постачальники закупили природний газ у НАК “Нафтогаз України”), а також податок на додану вартість, визначений відповідно до Податкового кодексу України.

Слід зауважити, що головним механізмом забезпечення соціального захисту населення в умовах підвищення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги залишається програма житлових субсидій, яка гарантує малозабезпеченим громадянам стабільність витрат на оплату цих послуг незалежно від зміни їх вартості.
Законом України “Про особливості доступу до інформації у сферах постачання електричної енергії, природного газу, теплопостачання, централізованого постачання гарячої води, централізованого питного водопостачання та водовідведення” визначено, що державні органи, до повноважень яких віднесено встановлення цін/тарифів у відповідних сферах, забезпечують доступ споживачів до видів інформації, зокрема про зміну цін/тарифів та обґрунтування необхідності таких змін, шляхом її розміщення на своїх офіційних веб-сайтах у мережі Інтернет, у засобах масової інформації.

З детальною інформацією щодо обґрунтування зміни цін на природний газ та отримання житлової субсидії можна ознайомитись на офіційному сайті Кабінету Міністрів України (http://www.kmu.gov.ua, на спеціальному сервісі за посиланням http://teplo.gov.ual”. Відповідь Волиньраді надіслали за підписом першого заступника Міністра економічного розвитку і торгівлі України Максима Нефьодова.

На це ж звернення відреагувала Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі – НКРЕКП).
“Положеннями статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З 01 жовтня 2015 року введено в дію Закон України «Про ринок природного газу» (далі – Закон), відповідно до частини другої статті 12 якого постачання природного газу здійснюється за цінами, що вільно встановлюються між постачальником та споживачем, крім випадків, передбачених цим Законом.
Відповідно до статті 3 Закону ринок природного газу функціонує на засадах вільної добросовісної конкуренції, крім діяльності суб’єктів природних монополій, та за принципами, зокрема вільної торгівлі природним газом та рівності суб’єктів ринку природного газу незалежно від держави, вільного вибору постачальника природного газу.

Закон передбачає, з одного боку, державне регулювання монопольних ринків (транспортування, розподіл, зберігання природного газу), з іншого – розвиток вільної добросовісної конкуренції на товарному ринку природного газу. Тобто, на оптовому і роздрібному ринках природного газу має діяти принцип вільного ціноутворення (крім випадку, коли з метою забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу на суб’єктів ринку природного газу покладені спеціальні обов’язки в обсязі та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України), що передбачено частиною другою статті 12 Закону.

Згідно з абзацом першим частини першої статті 11 Закону, з метою забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу на суб’єктів ринку природного газу у виключних випадках та на визначений строк можуть покладатися спеціальні обов’язки в обсязі та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України.

З 01листопада 2018 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 19.11.2018 № 867, якою затверджено Положення про покладення спеціальних обов’язків на суб’єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу, яким регулюється питання ціноутворення на природний газ, зокрема, для побутових споживачів та виробників теплової енергії.

При цьому зазначаємо, що у зв’язку з введенням в дію Закону з 01 жовтня 2015 року у НКРЕКП відсутні повноваження щодо забезпечення проведення цінової політики на ринку природного газу (у частині встановлення цін на природний газ), зокрема для побутових споживачів та виробників теплової енергії”, – йдеться у відповіді за підписом голови НКРЕКП Оксани Кривенко.