Головні спеціалісти відділів зв’язків з громадськістю та молодіжної політики і спорту Володимир-Волинської міської ради Тетяна Ізотова та Наталія Ярошук узяли участь у проєкті «Академія місцевого розвитку для органів місцевого самоврядування Волинської області», побувавши з навчальним візитом у гміні Грубешів.
Захід, який проходив з 20 по 21 жовтня, організувала Конвенція співпраці місцевого самоврядування Польща-Україна в рамках програми RITA – Зміни в регіоні, спільно з Асоціацією місцевого самоврядування Прибужжя.
Упродовж двох днів посадовці Володимир-Волинської, Нововолинської, Поромівської і Вишнівської громад переймали досвід польських колег у стратегічному плануванні розвитку гміни Грубешів та її реалізації. Як розповіли вуйт гміни Томаш Зайонц та спеціаліст з інформації та промоції гміни Пьотр Тарасюк, у Грубешівській громаді уже завершено реалізацію стратегії, котру розроблено на період з 2008 по 2020 рік, тож наразі триває процес формування нової.
Якщо в Україні стратегія поки що не є обов’язковим документом, як план соціально-економічного розвитку, то у Польщі її має кожна громада. Для створення стратегії профільне міністерство навіть розробило практичний посібник, а ще такі послуги надають приватні агенції, у яких можна замовити написання стратегії. Проте процес стратегічного планування досить тривалий у часі – написання документу триває не менше року, протягом якого проводиться діагностика усіх галузей, а також анкетування та консультації з громадськістю, адже місцеві жителі беруть активну участь у формуванні стратегії розвитку своєї гміни.
Після теоретичної частини навчального заходу в його учасників була нагода на власні очі побачили результати успішного втілення у життя стратегії на прикладі реалізованих проєктів. Одним з таких прикладів є будівництво у гміні Грубешів чотирьох водоочисних станцій, завдяки яким жителі сіл громади забезпечені якісним централізованим водопостачанням. Делегація представників волинських громад відвідали водоочисну станцію в селі Стефанковіце, котру обслуговує всього один працівник. Станція очищає воду для пів тисячі жителів села.
Особливістю гміни Грубешів є те, що майже кожне з понад трьох десятків її населених пунктів має котрусь особливість. До прикладу, активні жителі села Морочин створили для нього імідж «села страху», хоча насправді галявина з привидами, відьмами та іншими казковими героями, яку облаштували поруч із місцевим клубом, аж ніяк не відлякує, а навпаки, приваблює туристів, які приїздять сюди на відпочинок. Завдяки виграному проєкту, місцевим жителям вдалось збудувати креативний дитячий та спортивний майданчик, а також затишні альтанки для відпочинку на лоні природи.
Іще одне мальовниче місце, яку відвідала делегація, – це село Грудек, де на пагорбах древнього городища, як вважають історики, була фортеця древнього міста Велинь. Тут облаштовано оглядовий майданчик та затишні альтанки.
Приємно вразив учасників навчального заходу іще один реалізований туристичний проєкт, а саме музей просто неба у селі Масломеуч, де можна перенестись у часі на тисячі років назад, в епоху існування племені готів, познайомившись ближче із їхнім життям та побутом. У селі готів є декілька будинків, котрі облаштовано саме так, як жили представники цього племені. На території музею також проводяться історичні реконструкції і є можливість навіть пожити декілька днів у будинках готів, перевтілившись у місцевих жителів. До речі, представники товариства історичної реконструкції неодноразово були учасниками фестивалю «Княжий».
‘
На цьому проєкт «Академія місцевого розвитку для органів місцевого самоврядування Волинської області» не завершується, адже вже у листопаді у Нововолинську відбудеться практичний навчальний захід, де більш детально розповідатимуть щодо усіх нюансів стратегічного планування.