Головна Політика У Мінприроди заступилися за директора Ківерцівського національного природного парку “Цуманська пуща”

У Мінприроди заступилися за директора Ківерцівського національного природного парку “Цуманська пуща”

3161

Міністерство екології та природних ресурсів України  розглянуло звернення депутатів Волинської обласної ради до Міністра екології та природних ресурсів України Семерака О.М. щодо діяльності керівництва Ківерцівського національного природного парку “Цуманська пуща”.

“Дійсно, Уряд прийняв рішення про виділення коштів на збереження природно-заповідного фонду (далі – ПЗФ), у тому числі Парку, 04.07.2017. Після офіційного надходження до Мінприроди воно було відповідно опрацьоване і витяги з Плану природоохоронних заходів за бюджетною програмою КПКВК 2401270 “Здійснення природоохоронних заходів” на 2017 рік (далі – План природоохоронних заходів) установам ПЗФ міністерства були надіслані 07.09.2017. Лише після отримання зазначеного витягу Парк мав підстави розпочати роботу щодо освоєння коштів. Зважаючи на час, необхідний для підготовчих робіт, проведення тендеру та укладання договору, завершити роботи щодо розроблення проекту землеустрою щодо організації та встановлення меж території Парку до кінця року було неможливо.
Те ж саме стосується Проекту організації території, розроблення якого здійснюється впродовж двох років і він у будь-якому випадку не міг бути розроблений упродовж 2017 року.

У Плані природоохоронних заходів на 2018 рік Мінприроди передбачило кошти на завершення виконання вищезазначених проектних робіт.

Що стосується передачу земель Парку під охорону, то відповідно до статті 53 Закону України “Про природно-заповідний фонд України” території та об’єкти ПЗФ або їх частини, що створюються чи оголошуються без вилучення земельних ділянок, що вони займають, передаються під охорону підприємствам, установам, організаціям і громадянам органами центрального органу виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища з оформленням охоронного зобов’язання. У ході адміністративної реформи територіальні органи Мінприроди ліквідовано, а їх повноваження передано обласним державним адміністраціям шляхом внесення змін до низки законодавчих актів, за винятком Закону України “Про природно-заповідний фонд України”. Тому, з 17.05.2013 відсутні державні органи влади уповноважені здійснювати оформлення охоронних зобов’язань.

З метою вирішення цього питання Мінприроди розроблено проект Закону України “Про внесення змін до Закону України “Про природно-заповідний фонд України”, який схвалено Урядом і 22.03.2018 прийнято Верховною Радою України під назвою “Про внесення змін до деяких законів України щодо повноважень в галузі охорони навколишнього природного середовища” (№ 2362-VIII). Цей Закон набрав чинності 19.04.2018 і станом на сьогодні обласні державні адміністрації уже мають відповідні повноваження у сфері управління ПЗФ, у тому числі щодо оформлення охоронних зобов’язань.

Директор Парку у робочому порядку інформував Мінприроди про виявлення хворого зубра та бездіяльність користувача мисливських угідь і місцевих органів виконавчої влади стосовно питання надання йому медичної допомоги. Мінприроди погодило тимчасове приспання тварини для його огляду та лікування, проте цього не було зроблено.

Відповідно до статті 19 Закону України “Про Червону книгу України” спеціальне використання (добування, збирання) об’єктів Червоної книги України здійснюється у виняткових випадках лише у наукових і селекційних цілях, у тому числі для розмноження, розселення і розведення у штучно створених умовах, а також для відтворення популяцій за дозволом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, на підставі рішень Національної комісії з питань Червоної книги України, прийнятих відповідно до її повноважень.

Порядок видачі та форма дозволів на спеціальне використання (добування, збирання) об’єктів Червоної книги України визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища.

Відповідно до зазначеного наказом Мінприроди від 01.02.1993 № З, зареєстрованим у Мін’юсті України 12.02.1993 № 4, затверджено Інструкцію про порядок видачі дозволів на добування (збирання) видів тварин і рослин, занесених до Червоної книги України (далі – Інструкція).

Ківерцівським національний природний парк “Цуманська пуща” (далі – Парк) надіслано клопотання про отримання дозволу на добування об’єкта Червоної книги України від 09.02.2018 № 01-14/34, яке надійшло до Мінприроди 19.02.2018 за № 4976/8-18.

Зважаючи на те, що мова йде про вилучення частини уже мертвої тварини, яка у дикій природі може бути пошкоджена, а отримання дозволу потребує певного часу, фахівцями Парку взято голову зубра на тимчасове зберігання.

Листом Мінприроди від 07.03.2018 № 5/4.1-15/2364-18 зазначене клопотання Парку направлено на розгляд до Національної комісії з питань Червоної книги України.
Також звертаємо Вашу увагу, що відповідно до Положення про Парк, затвердженого наказом Мінприроди від 05.12.2016 № 457, одним з основних завдань Парку є збереження та відтворення волинської популяції зубра.

Слід відмітити, що у роботі директора Парку Квача І.С. є певні недоліки, але здійснення на нього нападу, погрози завдати шкоди сім’ї та спалити дім, з одночасним здійсненням тиску з боку місцевих органів влади та природокористувачів за його природоохоронну позицію вважаємо речами недопустимими у цивілізованій державі.
На жаль, відсутня належна підтримка у становленні Парку і з боку Волинської обласної ради, яка своїми рішеннями надала у користування мисливські угіддя у межах території Парку, навіть тієї частини, яка згідно з Указом Президента України від 22.02.2010 № 203/2010, надається йому у постійне користування. Ці рішення суперечать статтям 16, 18, 20, 21 Закону України “Про природно-заповідний фонд України” і закладають значний конфлікт між Парком та користувачами мисливських угідь”, – написав у відповідь заступник Міністра  Василь  Полуйко.