Головна Свято Європейські дні добросусідства на Шаччині : чи стане тимчасове постійним?

Європейські дні добросусідства на Шаччині : чи стане тимчасове постійним?

3270

За п’ять днів спільних українсько-польських заходів кордон у  тим­ча­совому пункті пропуску перетнула рекордна кіль­кість людей

11 серпня на території Шацького району розпочалися Європейські дні добросусідства. Вже сьомий рік поспіль цей міжнародний захід об’єднує жителів прикордонних регіонів України і Польщі, залучаючи владу і громадськість до спільних конференцій і форумів, культурно-мистецьких дійств, спортивних змагань і просто щирого спілкування. На понтонному мосту через річку Західний Буг зустрілися українська і польська делегації. Сергій Сидорук, перший заступник голови Шацької РДА, та Анджей Романчук, староста Влодавського повіту, міцно потиснули один одному руки, обмінялися короваями і перерізали символічну стрічку. Цього ж дня українці і поляки взяли участь у спільній VII міжнародній конференції «Наше Полісся, наш Буг». Участь у святкових та інших заходах взяли Сергій Карпук, голова Шацької районної ради, Сергій Віннічук, голова Шацької селищної ради, Володимир Захарко, директор ШНПП, Володимир Бащук, помічник на­родного депутата Степана Івахіва, незмінний учасник щорічних заходів – Ніна Вирович, директор Шацького МБК, а та­кож обласні чиновники.

А тим часом пункт пропуску запрацював на повну. Поляки переходили кордон переважно з велосипедами. Хоч і неблизька відстань до Шацька – понад 20 км, утім, сусідів, які добиралися до селища на двоколісному транспорті, це не лякало. Українців, які йшли в Польщу пішки, у перший день відкриття мосту скупчилося на переході в рази більше, як поляків.

12 серпня у селі Світязь у садибі «NESTER-HOUSE» відбувся щорічний п’ятий форум підприємців. Участь у ньому взяли польські підприємці на чолі з Адамом Панасюком, віце-старостою Влодавського повіту, підприємці Шацького району, також Сергій Кужель, заступник голови Шацької РДА.

Як зазначив Сергій Кужель, Шацький район має великий потенціал для розвитку малого та середнього бізнесу в різних галузях, проте пріоритет все ж належить галузі туризму. Пре­зентацію роботи Шацького національного природного парку, нас­лідком якої стало ство­рен­ня тристороннього біос­фер­ного ре­зервату «Західне По­ліс­ся», пред­ста­вив зас­тупник дирек­тора ШНПП Ва­силь Матейчик, а також роз­повів про рекреа­ційний по­тен­ціал краю. З його слів, у 2005 році в районі від­почила 61 тисяча людей, а вже у 2015 році – 150 тисяч, хоч це в теперішніх умовах несе чи­мале навантаження на еко­­­логію двох озер – Сві­тязя та Пісочного.

Чимало цікавого почули з вуст польських підприємців українці. Зокрема, більшість зацікавилися інформацією про можливість навчання учнів ук­раїн­ських шкіл у нав­ча­льних закладах Польщі, а також можливість нав­­чан­ня на дво­тижневих курсах людей за різноманітними про­фесіями (обслу­го­вуючого персоналу, барменів, покоївок, кухарів та інших професій за рахунок оплати про­їзду, навчання та про­живання поль­сь­кою сто­роною), після за­кін­чення яких скла­да­тимуться підсум­кові іспити та вида­вати­ме­ться диплом євро­пей­ського зразка.

Загалом польські представники заз­на­­чили, що зацікавлені в українцях як пар­тне­рах у різнома­ніт­них проектах, що да­сть можливість роз­вит­ку бізнесу для обох учас­ників.

Екуменічна мо­лит­ва, яка має за мету посилити єднання пра­вославної і католиць­кої церков, стала тра­диційною на Європе­йських днях добро­су­сідства. 14 серпня на польській стороні, в районі села Збе­ре­же, зуст­рілися поль­ські і український свя­ще­ники. Духовні отці мо­ли­лися за мир в Укра­їні, лю­бов, взаємо­розу­міння, всеп­рощення і братання україн­сь­кого і польського народів. Укра­їну на спільній молитві представляв про­тоіє­рей Олек­сандр Черевко, нас­тоя­тель Свято-Мико­ла­ївського храму села Пу­льмо.

Яскраве свято самобутньої творчості відбувалося одночасно на українській і польській сторонах 14 серпня. У Збереже, після офіційного привітання присутніх представниками польської влади та особами дипломатичної місії, відкрити фестиваль доручили Ніні Вирович і її славнозвісному народному ансамблю «Молодички». Теплі слова, вручення короваю і, звичайно, віночок українських і польських пісень від творчого колективу з Шацька супро­вод­жувалися гучними оплесками. Ще б пак, адже Ніна Федорівна є багаторічним постійним співорганізатором Європейських днів добросусідства. В прикордонному регіоні Польщі її знають усі: митники і прикордонники, фотографи і журналісти, представники влади, поліціянти і пожежники. «Ніна – це амбасадор Шацького району!» – так свого часу назвав шачанку за її важливу місію ста­роста Влодавського повіту Вєслав Холачук. Учасники фес­тивалю мали можливість переглянути виступи польських творчих колективів та окремих виконавців, а також придбати на пам’ять про подію унікальні вироби ручної роботи місцевих майстрів чи поласувати стравами національної кухні.

Одночасно ожила від слів молитви і сцена в селі Адамчуки. Після благословення духовних отців: протоієрея Олександра  Черевка, настоятеля Свято-Миколаївського храму села Пульмо, ієрея Дмитра Ковальчука, настоятеля храму святого пророка Іллі села Грабове, протоієрея Івана Крошетецького, настоятеля храму святого Олександра Невського села Забужжя Любомльського району, відкрив концерт молодіжний хор Свято-Іллінського храму села Грабове. Згодом до пізнього вечора розважали українсько-польську публіку аматори сцени Шацького району: народні ансамблі «Лісова пісня», «Горлиця», вокальні колективи будинків культури сіл Самійличі, Світязь, Пульмо та Піща («Розмай»), дует будинку культури села Пульмо, вокалісти Світлана Постернак, Марина Забродоцька (с. Мельники), Ірина Цвір (с. Підманове), Наталія Кушнір (с. Пульмо), Максим Веремчук, Оксана Озімок, Марія Шпак (Шацький РБК). Для гостей з Польщі пісні польською мовою виконали Максим Веремчук та Анатолій Демчук.

Цьогорічні Євро­пейські дні добросусідства побили рекорди за кількістю пе­ретинів кор­до­ну. Зі слів Сергія Сидорука, пер­шого заступ­ни­ка голови Шаць­кої РДА, якщо в 2014 році зафік­совано понад 18 тисяч пере­ти­нів, в 2015 – понад 20 тисяч, то за п’ять днів цьогорічних – ре­­кордні 50 тисяч. Пересічним полякам подобається подорожу­вати Шацьким краєм, відкривати нові місця відпочинку. Якщо в минулі роки сусіди остерігалися масово перетинати кордон через воєнні події на Сході України, то зараз роблять це без страху.

З року в рік влада Шацького району докладає багато зусиль, щоб до проведення Європейських днів добросусідства залучити все більше офіційних осіб та пересічних громадян. Це нам вдається, відповідно популярність заходів зростає, про що свідчать і великі черги в пункті пропуску, і щораз більша кількість перетинів кордону як з боку України, так і Польщі. Цього року на шацькій землі гостювали дипломати, представники влади, по­жежники. І попрацювали, і відпочили, навідалися до Світязького Петро-Павлівського чоловічого монастиря, на озеро Прибич, де працює єдине в Україні підприємство з видобування сапропелю. І поляки, і українці розуміють, наскільки важливою подією в житті обох прикордонних регіонів стало б будівництво постійного переходу. Проте польські колеги чекають активності й ініціативи з боку українських, а в останніх, як завжди, немає коштів. Утім, попри всі перешкоди і зачаровані кола, ми будемо робити спроби донести до керівництва держави важливість розпочатої справи, – підсумував Сергій Сидорук.

Мирослава ЦЮП’ЯХ, Віта ШЕПЕЛЯ.