Головна Свято У Луцьку замайорів Військово-Морський прапор Збройних Сил України

У Луцьку замайорів Військово-Морський прапор Збройних Сил України

2871

29 квітня 2018 року в Одесі, через століття вигнання, на Батьківщину повернувся історичний Військово-Морський Прапор Українського державного флоту. Урочисті заходи з нагоди 100-річчя підняття Українських прапорів на кораблях Чорноморського флоту і Севастопольській фортеці відбулися й у Луцьку.  

Слід зазначити, що на запрошення командувача Військово-Морських Сил України дирекція Українського Національного музею в Чикаго прийняла рішення представити під час урочистостей Прапор Міністра морських справ, який у 1918 році розробляв, а пізніше зберігав старший лейтенант військово-морського флоту Української Народної Республіки Святослав Шрамченко, а у 1958 році як історичну реліквію передав його до Українського національного музею в Чикаго.

Присутність на урочистостях історичного прапора, збереженого в діаспорі, стало живим символом української історії.

Зокрема, на флагмані –  фрегаті «Гетьман Сагайдачний», як і на флагмані Чорноморського флоту лінійному кораблі «Георгій Побідоносець» у 1918 році,  набрали сигнал «Флоту підняти Український прапор».

На бойових кораблях і катерах набрано сигнал «Хай живе вільна Україна!», який сьогодні, як і в минулому столітті, згуртовує українців у війні з російськими окупантами за нашу волю і незалежність.

Нагадаємо, що 29 квітня 1918  року під патріотичним тиском української більшості екіпажів кораблів і Української громади Севастополя командувач Чорноморського флоту контр-адмірал Михайло Саблін оголосив весь Чорноморський флот флотом УНР, та віддав наказ урочисто підняти українські прапори на кораблях та Севастопольській фортеці.

Згодом свідок тих історичних подій Святослав Шрамченко, згадував: “29 квітня 1918 року був чудовий день. Севастопольський рейд вилискував як люстро. В годині 16-й флагманський корабель Чорноморського флоту, лінійний корабель «Георгій Побідоносець» з наказу командуючого флотом підніс сигнал: «Флоту підняти український прапор!». На більшості кораблів почулася команда: «Стати до борту!». На цю команду, по-старому, як це було в бойовому Чорноморському Флоті, не розбештаному ще революцією, стали моряки вздовж борту лицем до середини корабля. «На прапор і гюйс — струнко! Український прапор піднести!». Під сурми і свист підстаршин-моряків злетіли угору матроські кашкети, піднеслися над цілою Фльотою синьо-жовті прапори і залопотіли в повітрі. Під вечір зі штабу флоту до Києва була направлена радіограма: «Браття Київської Центральної Ради! Сього числа Севастопольська фортеця і флот, що знаходиться в Севастополі, підняли український прапор. Контр-адмірал Саблін».

Отже, у Луцьку, як і в багатьох містах України проведено урочисте підняття Державного Прапору України, Військово-Морського Прапору Збройних Сил України з нагоди 100-річчя підняття Українських Прапорів на кораблях Чорноморського флоту та Севастопольській фортеці.