8 загинуло під час війни та 19 після. Ця сумна статистика характеризує кількість людських втрат Любомльського та Шацького районів від війни в Афганістані. Усього виконувати інтернаціональний обов’язок в цю країну вирушило 120 юнаків тодішнього Любомльського району.
Ті, хто пережив страшну війну, їх рідні, влада та духовенство відкрили 19 липня в Любомлі пам’ятний знак та поклали до нього квіти. На гранітній стелі викарбувано вісім юних облич. Вони не повернулись додому. Серед них і двоє наших земляків – Володимир Хомич із с. Підманове та Василь Саган із с. Пульмо.
Голова облдержадміністрації Борис Клімчук, перерізаючи символічну стрічку перед пам’ятним знаком, зазначив: «Незалежна Україна не примушує своїх синів та дочок воювати в інших країнах, щоб наводити там порядок. Кожен народ чи кожна держава має право сама давати собі раду. Втручання зі сторони добром ніколи не закінчується».
«Відкриваючи обеліски, ми не тільки вшановуємо пам’ять тих людей, які загинули, чи тих, кому й сьогодні сняться афганські бої. Ми робимо «зарубки» у національній пам’яті – щоб більше ніколи юнаки Волині не гинули, тим більше – на чужих війнах, щоб не було могил через військові дії. Я хочу, щоб ми жили з Богом і під Богом», – підкреслив Борис Клімчук.
Пам’ятний знак воїнам-афганцям в Любомлі виготовлено та встановлено за кошти благодійників. Це вже третій пам’ятник воїнам-інтернаціоналістам, який відкрито в області з початку року.
Шацьку делегацію очолив голова Шацької РДА Володимир Найда, який прибув на місце події з воїнами-афганцями Шацького району.
Довідка. Перше відкриття пам’ятника загиблим воїнам-афганцям в Любомлі відбувалося у далекому 1993 році і в часі збіглося з відзначенням Дня Перемоги. Однак за два десятиліття, що минули відтоді, стела з фотографіями наших земляків, які полягли, виконуючи інтернаціональний обов’язок, під впливом кліматичних умов почала руйнуватися. Окрім того, після реконструкції центральної частини міста вона не вписувалася у загальний вигляд, тож вирішено було дати пам’ятнику нове життя і заодно перенести його у більш людне місце – міський парк. Символічно, що відкриття меморіалу, тепер вже доповненого дзвіницею, проводилося в рамках урочистостей з нагоди 69-ї річниці визволення Любомльського та Шацького районів від фашистських загарбників.
На фото: Дмитро Петрович Хомич з с. Підманове, батько афганця Володимира Хомича, розмовляє з головою обласної організації Української спілки ветеранів Афганістану Григорієм Павловичем.