Головна Військо Шоста реабілітація бійців АТО – з написаними картинами, святом від школярів і...

Шоста реабілітація бійців АТО – з написаними картинами, святом від школярів і молитвами священика

2965

Тихою красою зимового Сві­тязя знову насолоджувалися сол­дати. Оздоровлення й відпочинок на березі величного озера віднедавна  стали невід’ємними складовими проекту Анни Лисакової «Психокорекція та психо­ре­абілітація військових» з Ковельського центру допомоги 51-й ОМБР. З 25 по 31 січня в урочищі Гряда (база відпочинку «Фенікс») відновлювала сили вже шоста група військових, які несли службу на передовій, в зоні АТО. Серед них – і двоє бійців із Шацького ра­йону: Анатолій Занюк і Віктор Ханзерук (на фото).

З-поміж 17-ти учасників реабілітаційного заходу були солдати тербатальйону «Волинь», ті, хто перенесли поранення і по­вер­нулися з полону, а також одна дівчина з Харкова – боєць «Айдару». Традиційно військовослужбовців зустрічав на Світязі до­цент кафедри практичної психології та безпеки життєдіяльності СНУ ім. Лесі Українки Антоній Мельник, його асистент соціальний працівник Олена Тарасюк – на них припадає чи не найбільший об’єм роботи. Допомагали хлопцям подолати наслідки пережитого на війні спеціалісти лікувальної евритмії, рефлексотерапевт, а також художник Тетяна Мялковська, котра навчила солдатів знімати стрес з допомогою пензля і малювати чудові картини.

– Мета тренінгу – відволікти хлопців від тяжких думок, відкрити і показати красу їхньої душі, показати, що вони можуть в цьому житті не тільки працювати і воювати, а й малювати, співати, танцювати. Проект пілотний, чітких правил не існує, оскільки кожна група унікальна, тому кожний заїзд має нових спеціалістів – для того, щоб відкрити нові грані, нові підходи та нові можливості допомоги хлопцям. Психологи допомагають зрозуміти бійцям, що з ними, як адаптуватися до суспільства після зони АТО, як повернутися на схід і справитися зі стресом. Один із хлопців запитав: «Це ми тут недільку побудемо і вийдемо здоровими?». Ні. Реабілітація не є лікуванням, це можливість відкрити себе нового, повернутися до життя; відчути, що ти потрібен своїй країні та оточуючим. Ми даємо поштовх, розказуємо, над чим, де і як потрібно працювати. Найважча робота – попереду, і насамперед від солдата залежить, чи скористається він цим шансом на одужання і повернеться до звичного життя, – розповідає про тонкощі реабілітації військових керівник проекту Анна Лисакова.

30 січня на солдатів чекали в ЗОШ І-ІІІ ст. с. Пульмо (директор Валентина Куран). Школярі зустрічали героїв короваєм на ви­шитому рушнику, а в актовому залі для них же лунали оплески і пат­ріотичне вітання: «Слава Україні! Героям слава!». Заступник директора школи з виховної роботи Оксана Занюк разом з учнями доклали всіх зусиль, щоб вокальними і хореографічними номерами подарувати радість бійцям, підняти їм настрій, продемонструвати повагу, підтримати морально. Не лише солдатів, а й усіх присутніх розчулили щира патріотична промова отця Олександра Черевка, настоятеля храму святого Миколая с. Пульмо, і особливо завер­шальні слова, адресовані бійцям: «Ми вас любимо!»; виступ дуету Олександра та Олександри Черевків, а також їхньої доньки Марії, що виконала для солдатів кілька композицій на бандурі.

Боєць «Айдару» Катерина розповіла дітям про те, що привело її на війну. Виявилося, вона разом із сестрою пройшла Майдан, і з початком війни на сході обоє дівчат перебували в перших рядах тих, хто відстоює цілісність України. Щиро аплодував зал ще одному захиснику – випускнику Пульмівської школи Анатолію Занюку, якого нещодавно змінив на передовій односелець Роман Німець. З гордістю дивилися з залу на тата-героя, ловили кожне сказане слово донечки солдата Софія та Іванна. Боєць із Харкова В’ячеслав настільки вподобав нашу місцевість, назвавши її благодатною, що навіть виявив бажання тут оселитися! Після концерту бійців пригостили солодощами, а священик запросив до святого храму. На все село дзвонили дзвони, коли захисники Украї­ни підходили до церковного подвір’я. Не можна було без сліз і вну­т­рішнього трепету споглядати солдатів, які стояли з запа­леними свічками перед іконами, молилися за живих і поминали загиблих побратимів. За кожного отець Олександр помолився, кожного благословив і дав настанову вижити в страшній війні на сході.

– Святковий захід, що відбувся сьогодні в школі, є найкращою психотерапією для військових,  котрі бачать таку потужну підтримку, усвідомлюючи, яку достойну справу вони роблять, захищаючи батьківщину від ворога, – таким був відгук на побачене й почуте психолога Антонія Мельника.

Щодо конкретних результатів тренінгу, то вони, як стверджує Анна Лисакова, є:

– Хоча, можливо, не такі, як би хотілося. Хтось приходить до нас із безсонням та головними болями, хтось не спілкується, а хтось навіть не усміхається. До когось ми достукались і розбудили, а комусь потрібен час. Але все, що ми робимо, – від чистого серця для наших дітей, бо кожен воїн – то наша дитина.

До речі, підтримку місцевим солдатам обіцяють і працівники психологічної служби Шацького району, яку очолює методист відділу освіти Олена Моніч. Щоб попередити або мінімізувати негативні наслідки воєнних подій для солдатів і їхніх сімей, у Шацьку був проведений навчальний семінар для психологів за участю Антонія Мельника на тему «Методико-психологічна допомога учасникам АТО та членам їх родин». Ніхто з тих, кого зачепила війна, не лишиться поза увагою.

Мирослава ЦЮП’ЯХ.