Головна Військо Строковики, контрактники і соціальний захист військовослужбовців – основні завдання, які стоять перед...

Строковики, контрактники і соціальний захист військовослужбовців – основні завдання, які стоять перед військкоматом

5968

У жовтні 2015 року в Шацькому районі був створений військовий комісаріат. Сьогодні на сторінках газети про роботу Шацького районного військового комісаріату у 2016 році розповідає військовий комісар Василь МАТВІЙЧУК.

Які завдання протягом року доводилось виконувати структурі, яку Ви очолюєте?
– Основним завданням Шацького РВК у 2016 році було проведення призову громадян на строкову військову службу, проведення відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у відборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних сил України, підготовка в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів. Також у нашій компетенції – забезпечення соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов’язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних сил, ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних сил та членів їх сімей. Звертаємо увагу й на військово-патріотичне виховання молоді, здійснюємо заходи з підготовки та ведення територіальної оборони, інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.

У 2016 році військовий комісаріат, як і держава в цілому, активно популяризували контрактну службу. Чи вдалося виконати планові показники?
– В цьому році 27 осіб виявили бажання проходити військову службу за контрактом. Разом з тим на військову службу за контрактом було прийнято 2 офіцери запасу. Направлялися на контрактну службу жителі Шацької селищної ради (8 осіб), Світязької (8 осіб), Грабівської (2 особи), Піщанської сільських рад (5 осіб) та по одному контрактнику з Прип’ятської, Пульмівської, Пулемецької та Ростанської сільських рад. Виконання планового завдання на військову службу за контрактом проводилось виключно силами військового комісаріату. Вагомий внесок в популяризацію військової служби за контрактом було зроблено завдяки створеному пересувному рекрутинговому центру за сприяння Шацької районної адміністрації.

Все ж таки основним завданням для військкомату було і залишається набір на строкову військову службу. Як у цьому році спрацювали?
– Стосовно весняного призову-2016 громадян України призовного віку на строкову військову службу до лав Збройних сил України проводилося оповіщення призовників з метою уточнення облікових даних та проходження медичної військово-лікарської комісії на визначення придатності до військової служби. В Шацькому РВК згідно з поданими органами місцевого самоврядування списками  оповіщенню підлягало 319 осіб. Планове завдання для Шацького РВК становило 9 чоловік. Було оповіщено 257 осіб, але з цієї кількості до Шацького РВК прибуло 248 осіб. Призвано до лав Збройних сил України 9 чоловік.
Під час осіннього призову-2016 підлягало оповіщенню 233 особи. Планове завдання для Шацького РВК становило 12 чоловік. Станом на 30 грудня 2016 року було оповіщено 149 осіб, але з цієї кількості до Шацького РВК прибуло 58 осіб. З них лише 24 призовники пройшли медичне обстеження в Шацькій районній лікарні, 10 направлені на дообстеження у Волинську обласну лікарню.

Низький рівень явки призовників обумовлений тим, що в сільських та селищній радах спеціалісти, відповідальні за військовий облік, недостатньо активно займаються оповіщенням призовників, акти про результати оповіщення надаються в РВК після неодноразових нагадувань, а з Пулемецької та Прип’ятської сільських рад за два місяці не подано жодного акту. В Піщанській та Пульмівській сільських радах оповіщення здійснено за допомогою поштових відділень і, як результат – 100% оповіщено, а прибуття в РВК для проходження медичного огляду (у віці 20-26 років) становить 13%. Неодноразові виїзди оперативних груп, в склад яких були включені представники військкомату, національної поліції та сільських (селищної) рад, очікуваних результатів не дали. Призовників, як правило, вдома немає і в більшості випадків батьки «не мають з синами зв’язку» і відверто не бажають, щоб сини йшли служити в армію. Списки призовників, які практично ухиляються від строкової служби, були направлені до Шацького районного відділення  національної поліції та підрозділів державної прикордонної служби для розшуку.

Чи порушуються вимоги до ведення військового обліку для установ та організацій. Чи проводиться військкоматом ця робота?
– Так, звичайно. Протягом року Шацьким РВК проведено перевірки та звірки щодо ведення військового обліку на підприємствах, організаціях, установах та в органах місцевого самоврядування. За результатами перевірок складено 6 протоколів адміністративного провадження щодо осіб, відповідальних за ведення військового обліку за незадовільне ведення документації (ТОВ «Зендер Україна», ВВ «Агро», ПВКП «Плесо», ПрАТ «Шацьке РТП», Пулемецька сільська рада, ТОВ «Ринок-ПЛЮС»). Найкраще ведення військового обліку у Шацькій селищній, Світязькій та Піщанській сільських радах; серед підприємств, організацій та установ – ТзОВ «Шацький молокозавод», міжрайонне управління водного господарства та Шацький районний суд. Окрім того, з серпня місяця Шацьким РВК проводяться заходи щодо поновлення на військовому обліку громадян, які не досягли 60 річного віку (підлягає поновленню 1 041 особа). В свою чергу, нами були направлені розпорядження головам сільських та селищної рад разом зі списками та повідомленнями про поновлення на військовому обліку. З кращого боку за результатами оповіщення є Ростанська та Прип’ятська сільські ради.

Соціальний захист військовослужбовців – також один з пріоритетів роботи. Що зроблено в цьому напрямку?
– Справді, в Україні протягом останнього періоду все більше уваги приділяють соціальному захисту військовослужбовців. Станом на 1 грудня 2016 року на обліку в Шацькому РВК знаходиться 77 демобілізованих військовослужбовців. Даній категорії військовослужбовців надаються роз’яснення Закону «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», зокрема з питань соціального забезпечення і пільг, що встановлені особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей. На 5 військовослужбовців, звільнених із військової служби, яким встановлена інвалідність, і членам сімей померлих військовослужбовців, оформлено документи, необхідні для виплати одноразової грошової допомоги в разі смерті або інвалідності військовослужбовців. Направлено в обласний військовий комісаріат документи 8 демобілізованих військовослужбовців на встановлення статусу учасника бойових дій, 7 особам встановлено статус учасника бойових дій, 1 особі документи надіслано для розгляду до комісії Командування Сухопутних військ Збройних сил України. 10 військовослужбовцям запасу видано нагрудний знак «Учасник АТО» та 1 державну нагороду – медаль «Захиснику Вітчизни». Сімом військовослужбовцям запасу видано листи-талони на право одержання ветераном війни і особою, на яку поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» проїзні квитки з 50% знижкою їх вартості. Направлено виплату матеріальної допомоги громадянам України, які звільнилися з військової строкової служби.

Військова служба за контрактом є престижною, оскільки дає вагомі соціальні гарантії для військовослужбовців і членів їх сімей. Сьогодні на основі рішень керівництва держави суттєво підвищено рівень матеріального забезпечення військових контрактної служби, медичне обслуговування в закладах Міністерства оборони України та інше. Шацька районна державна адміністрація ініціювала підняття питання виплати грошової допомоги військовослужбовцям-контрактникам з районного бюджету. Так, на позачерговій сесії районної ради були внесені зміни до Програми соціального захисту населення Шацького району на 2016-2018 роки, де передбачалась одноразова матеріальна допомога сім’ям військовослужбовців за контрактом в сумі 5 тис. грн. Станом на 1 грудня 2016 року дану допомогу отримали 24 військовослужбовці-контрактники. Із місцевого бюджету Шацької селищної ради допомогу в сумі 5 тис. грн. отримали 4 військовослужбовці-контрактники. Загалом же хочу відзначити, що виконання поставленого завдання можливе тільки завдяки спільній роботі військового комісаріату з органами місцевої влади та місцевого самоврядування, роботі мобільних груп військкоматів, безпосередній та цілеспрямованій співпраці районного військового комісаріату з головами сільських та селищної рад із залучення громадян на військову службу за контрактом.

Віта ШЕПЕЛЯ.