Головна Військо Волинян закликають до обговорення законопроекту про видобуток бурштину

Волинян закликають до обговорення законопроекту про видобуток бурштину

2714

Законопроект «Про видобування та реалізацію бурштину» був прийнятий у першому читанні. Тож на Волині ініціюють його обговорення, щоб вже в другому читанні вносити конкретні правки. Прес-конференція на цю тему відбулася 27 квітня.

Законопроектом, що стосується бурштинового питання, переймається народний депутат Ігор Лапін. Він розповів, що законопроект «Про видобування та реалізацію бурштину» прийнятий у першому читанні 23 квітня.

«Є багато зауважень. Для того і робиться друге читання, щоб усі могли долучитися і внести поправки», – пояснював нардеп, закликаючи громадськість до обговорення.

Нюанси законопроекту вже роз’яснював помічник народного обранця Юрій Моклиця.

Він говорив, що в законопроекті пропонують спростити процедуру отримання дозволу на видобуток бурштину. Нині потрібно отримати три документи – ліцензію, гірничий відвід та спеціальний дозвіл. І кожен із них мав свою процедуру отримання. «Щоб видобувати бурштин, пройти ці дев’ять кіл пекла нереально було», – зазначив Юрій Моклиця. Тож пропонують лишити тільки спецдозвіл.

Також передбачають введення категорії первинного надрокористувача. Вони отримуватимуть дозвіл на видобуток бурштину. Однак цю діяльність можуть здійснювати лише на 20 % території. Тож повинні заключати договори зі старательськими артілями – юридичними особами, які видобуватимуть сонячний камінь. «Це дасть можливість місцевим невеличким підприємствам видобувати бурштин», – пояснив Юрій Моклиця.

Також у законопроекті прописують зобов’язання старателів здійснювати рекультивацію земель.

Ще один позитивний момент, на думку мовця, це створення бурштинових бірж, аби продаж дорогоцінного каменю був легальним. Щоправда, потрібно передбачити кримінальну відповідальність за нелегальний збут.

Разом із тим вбачають суперечливий момент у наданні особливих преференцій комунальним підприємствам, мовляв, у цьому може бути корупційна складова. Їм достатньо подати заявку на отримання дозволу, а не брати участь в аукціоні, геологічну інформацію їм надаватимуть безкоштовно, тоді як інші структури повинні її купувати.

Ініціатори прес-конференції зазначили, що сьогодні вони дали старт кампанії з обговорення законопроекту та напрацювання правок до нього. Тож планують проведення круглих столів, до яких запрошують долучитися громадськість та експертне середовище.

Волинський інформаційний портал