Головна Стисло Чи можна жити й не смітити?

Чи можна жити й не смітити?

4059

Минулого номера у нашій газеті був розміщений матеріал про відпочинок у двох чи не найбільш популярних рекреаційних зонах відпочинку – селі Світязь та ур. Гряда. Для курортників там запропоновано повний «фарш» послуг на будь-який смак і товщину гаманця. Та окремо хочеться написати про культуру більшості відпочивальників, та не тільки приїжджих, а й, чого гріха таїти, деяких місцевих, котрі звикли не лише відпочивати, а й залишати після себе купи сміття та різного непотребу. На деяких столах пляжів ур. Гряда вранці так і залишилися стояти пляшки з-під спиртних напоїв, пластикові стаканчики, обгортки, поблизу у кущах – також сміття, як і біля торгових точок.

Більшість переодягалень знаходяться у хорошому стані, всередині – чисто, але в інших – просто жах. Виявляється, господарів таких переодягалень не можна знайти, бо вони належать базам відпочинку, власники яких не хочуть прибирати там. Мовляв, відпочивальники, котрі їдуть на пляж, перевдягаються безпосередньо у номерах, а не на пляжах. Залишається здогадуватися, хто ж там все-таки перевдягається та смітить? В день, коли обходили з колегою пляж ур. Гряда, спостерігали картину: чоловік, котрий пропонує людям послуги водної гірки, обмотував стики великої металевої конструкції у двох місцях … скотчем.  Чесно кажучи, після побаченого спуститися з такої «надійної» гірки своїм дітям не дозволила б.

Нашу увагу також привернула база відпочинку, біля старої житлової будівлі якої без сміттєвого бака лежать пакети з розкиданим сміттям, за два кроки від нього – вхід у приміщення, поруч – розвішені полотенця. То хто ж приїхав у такі умови відпочивати чи створив їх сам для себе?

Сьогодні увага органів місцевого самоврядування прикута здебільшого до чистоти зон відпочинку, дещо виходить з поля зору стан прибирання вулиць, чистота навколо закладів соціальної сфери. Як приклад – в центрі селища Шацьк вздовж паркану, де розташоване старе приміщення кухні районної лікарні і де за весну-літо виросло новозбудоване двоповерхове приміщення, лежить повно сміття – пластикові та скляні пляшки, банки з-під різних напоїв, обгортки, целофанові мішечки… Минулого тижня біля паркану старого приміщення поліклініки сміття прибрали, а біля паркану новобудови все так і лишилося…

У селищній раді щороку розподіляють між закладами соціальної сфери, організаціями, закладами торгівлі зони для прибирання. То невже прибирати потрібно лише перед Великодніми святами?

Іван Коваль, начальник КП «Будинкоуправління», розповідає, що після літнього сезону працівниками підприємства проводиться генеральна очистка усієї території ур. Гряда, проте за літо сміття знову накопичується в лісах та поза закладами, що функціонують у цій зоні. Впоратися з усім сміттям в літній період особливо важко. Щодня троє працівників установи прибирають пляжі та центральну вулицю зони відпочинку (всього позмінно прибирають зону відпочинку 6 працівників). За сезон комунальним підприємством з відпочинкової зони вивозиться майже 150 кубів сміття – це сьома частина від усіх відходів, котрі вивозяться за рік. Іван Федорович також відзначає, що цього року сміття не так багато, бо ж і відпочивальників за два місяці було менше, ніж минулого року. Клопотів комунальникам додають ті бази та заклади, що вивозять сміття самостійно на автомобілях, спеціально для цього не призначених. Від вітру легке сміття, не накрите тентом, випадає з кузова та знову опиняється на тій же таки дорозі. Загалом же між КП «Будинкоуправління» та базами відпочинку укладено угоди на весь комплекс послуг – каналізування, вивезення сміття та інше. Не наводять порядок біля своїх територій ті бази, яким контролюючі служби не дали дозвіл на відкриття через не підключення до системи каналізування, аварійний стан приміщень та інші недоліки.

Зрозумілим у цій ситуації є лише одне твердження: чисто не там, де прибирають, а там, де не смітять.

Віта ШЕПЕЛЯ.