Минуло три місяці, як на посаду голови Шацької райдержадміністрації було призначено Ігоря Адамовича Корольчука. Це той період, коли можна проаналізувати перші кроки на новій посаді будь-якого керівника. Отже, йому і слово.
l Ігоре Адамовичу, розкажіть читачам нашої газети коротко про себе. Адже для району Ви людина абсолютно нова.
– Можливо, в районі мене знають мало, проте я добре знаю цей край. Маю власний будинок в селі Мельники, де прописаний і зараз проживаю. До призначення на посаду голови Шацької райдержадміністрації я працював першим заступником генерального директора ДП «Волинський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації». У 2006 році закінчив Луцький державний технічний університет за спеціальністю «фінанси», другу вищу освіту (інженер) здобув в Івано-Франківському національному технічному університеті нафти і газу. Одружений, виховую двох синів. Сім’я на даний момент проживає в селі Зміїнець Луцького району. Люблю вільний час проводити із сім’єю, подорожувати, займаюсь спортом, на громадських засадах – Президент Федерації боксу Волині.
l Призначення на цю посаду стало несподіванкою для Вас?
– В якійсь мірі, так. До призначення на посаду я був активним членом громадської ради при голові Волинської обласної державної адміністрації, брав активну участь в її діяльності. Після чергового засідання громадської ради по телефонному дзвінку запросили на прийом до голови облдержадміністрації, де при зустрічі із Володимиром Петровичем Гунчиком було запропоновано очолити Шацьку райдержадміністрацію. Я погодився без вагань. На запитання, чому так швидко, я відповів, що мені подобається цей район, я знаю його проблематику, тому хотілося б докласти зусиль, щоб створити у цьому чудовому краї максимально комфортне середовище для людей, що тут проживають і працюють, та для тих, хто їде сюди відпочити, оздоровитися, щоб ми з вами могли витрачати гроші так само приємно, як на кращих закордонних курортах.
Основними проблемами району є охорона навколишнього середовища, створення належних умов для життя людей та відпочиваючих: каналізування, обладнання місць масового скупчення людей громадськими вбиральнями. Важливим питанням залишається благоустрій доріг, відсутність тротуарів для пішоходів. Відсутні також заклади для культурного відпочинку людей та молоді.
Проблема забезпечення жителів району якісною питною водою – на одному із перших місць, оскільки високий вміст заліза робить її не придатною до вживання. З попереднього досвіду роботи мені довелося стикатися з випробуванням якості води. Ми знаємо, що фактично наша вода – технічна, тому гостро стоїть питання побудови станції знезалізнення води. Нині це особливо актуально, адже якість води – якість життя.
l За яким принципом буде організована робота виконавчої влади району в нинішньому році? Чи плануєте щось кардинально змінити? По району ходять вперті чутки про кадрові перестановки керівників відділів та управлінь райдержадміністрації. Заперечте або підтвердьте їх.
– Основним принципом роботи є не нашкодити, а вдосконалити. В цілому робота ведеться добре, проте в окремих структурних підрозділах райдержадміністрації необхідно її покращити. Велике значення для працівників має мотивація. На жаль, із теперішнім рівнем оплати праці про матеріальні стимули доводиться мовчати. Сьогодні оклад державного службовця становить 1 218 грн., це просто приниження гідності людини. Для порівняння: мій оклад – 3 103 грн., на руки – 2 300 грн. Тому можна стверджувати, що вся якісна робота тримається на свідомих працівниках та їхньому оптимізмі, можна сказати – на ентузіазмі.
l Адміністративно-територіальна реформа в Україні. Зараз про неї багато говорять. Ваші думки з цього приводу.
– В Україні дійсно проводиться територіальна реформа. Вона має відбутися за принципом добровільного об’єднання громад. Після їх об’єднання кошти будуть спрямовані на громаду, де люди на місцях прийматимуть рішення. Вважаю, що нам у цьому плані необхідно виходити, насамперед, з інтересів людей, громади, прорахувати такий варіант об’єднання, який буде найвигіднішим з точки зору економного витрачання бюджетного ресурсу, забезпечення транспортної доступності для отримання якісних послуг, можливості утримання мережі шкіл, дитячих садочків, максимального збереження існуючих та створення нових робочих місць.
Потрібно пояснювати людям суть реформи, об’єднання має бути добровільним і усвідомленим, а громади – самодостатніми. Головне, що ніхто не прийде і не зробить це за нас, ми самі повинні захотіти змінювати свою державу.
Хочу наголосити громадянам Шацького району, що вибори до місцевих органів самоврядування відбудуться у жовтні 2015 року. До того ж, якщо буде проведена децентралізація, нова місцева влада отримає більше повноважень. Тому хотілося б, щоб громада зробила правильний вибір.
l Ви вже неодноразово відзначали, що одне з найголовніших завдань у Вашій діяльності – залучення інвестицій у район. Що саме плануєте реалізувати у районі?
– Створення сприятливого інвестиційного клімату – ключове завдання не тільки районного, а й державного рівня. На жаль, військові дії, що тривають на Сході, та економічна нестабільність у державі не сприяють приходу інвестора. В районі розпочато інвентаризацію земель. Ми побачимо резерви та приймемо відповідні рішення щодо залучення інвестицій. В даному напрямку потрібне стратегічне бачення розвитку території. Зараз завершується формування робочої групи по написанню Стратегії розвитку Шацького району. Це дасть змогу визначити пріоритети розвитку району та скласти детальний план втілення їх у життя. Однією з ідей в цьому плані є будівництво в районі табору Всеукраїнського значення по аналогу «Артеку». Працюємо також над питанням будівництва автопереходу «Адамчуки-Збереже», що дозволить залучити значні інвестиції в розвиток території, створити робочі місця, належну інфраструктуру.
l Визначальним фактором розвитку району є формування районного бюджету та його наповнення. Які напрацювання в цьому напрямку?
– Потрібно формувати нову психологію платника податків. За кордоном ніхто не ухиляється від податків, є розуміння, що сплачені кошти – це утримання доріг, шкіл, дитячих садочків, благоустрій та розвиток території. Правда, там і розпоряджаються заробленим самі громади. Саме такі відносини і передбачає децентралізація. Поки не буде відповідної культури платника податків, єдиним виходом залишаються фіскальні методи. Легалізація робочих місць, торгових точок, пилорам, сплата акцизного, земельного податків – працюємо саме в таких напрямках. Знову ж, це має бути спільна робота чиновників, сільських голів, громадськості, депутатів різних рівнів.
Хотів би звернути увагу жителів району на те, щоб люди, які займаються підприємницькою діяльністю, свідомо сплачували податки, тому що від податку залежить доля населення району в цілому.
l Які першочергові завдання ставите перед собою на цей рік та наступний? Які з них найважливіші, що потребують негайного вирішення?
– Першочергові завдання співпадають з тими, які ставить перед головами районів голова обласної державної адміністрації: проведення мобілізаційних заходів, наповнення бюджетів, посилена увага до проблем мобілізованих та демобілізованих і їхніх сімей, сімей, які перемістились із районів проведення антитерористичної операції. Зважаючи на специфіку району, гостро стоїть також питання екології: належне проведення літнього сезону відпочинку, впровадження природоохоронних заходів та заходів з благоустрою територій, вирішення питання складування твердих побутових відходів.
Важливим фактором для вирішення цих завдань була б розробка містобудівної документації, зокрема генерального плану селища Шацьк та схеми планування території району, що дозволило б у майбутньому успішно реалізовувати Програми соціально-економічного розвитку району, передбачати території для розміщення інвестиційно-привабливих об’єктів. Так само визначати місця розміщення полігонів побутових відходів та можливості розбудови житлових територій сіл та селища району.
На сьогоднішній день вкрай важливим є питання енергозбереження, розвитку та використання відновлювальних джерел енергії та альтернативних видів палива. В районі діє програма отримання державної підтримки на впровадження енергоефективних заходів, учасниками якої можуть бути об’єднання співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) та населення району. До речі, дана інформація постійно висвітлюється на сайті райдержадміністрації.
l Чи були за час Вашої роботи моменти, у яких Ви розчаровувалися? Що вважаєте своїм першим успіхом на посаді?
– Вважаю, що сьогодні рано говорити про конкретні успіхи, є певні наміри, починання. Приміром, завдяки координації дій, спільними зусиллями вдалось вирішити проблемне питання поставки техніки в рамках проекту, що фінансувався за рахунок коштів Європейського Союзу у рамках Програми транскордонної співпраці «Польща-Білорусь-Україна 2007-2013». Звичайно, показники скажуть самі за себе, і цей моніторинг постійно проводиться на рівні області і на рівні громад. Усім нам приємно бачити, як вулиці селища прибирає сучасна комунальна техніка.
Що розчаровує? Швидше – дивує, і спонукає до дій. Це – оплата праці державних службовців, вчителів, низькі пенсії, умови життя та відпочинку людей.
Ми – чиновники, представники держави, а держава має працювати для людей: на їх благо, на захист, на підтримку. Тому сьогодні вкрай необхідно сконцентрувати зусилля на всіх рівнях, щоб ми могли гордитися, що живемо в цивілізованій, багатій, розвинутій країні.
Думаю, нам усім є над чим працювати, бо наші люди заслуговують на краще.
Віктор ГРИЦЮК, Віта ШЕПЕЛЯ.