2 вересня в актовому залі Шацької селищної ради за участю голови Шацької райдержадміністрації Ігоря Корольчука, його першого заступника Сергія Сидорука, в.о. Шацького селищного голови Миколи Боярчука, активу району, представників громадських об‘єднань та жителів селища Шацьк, сіл Мельники і Гаївка відбулося громадське обговорення «Проекту рішення щодо добровільного об’єднання територіальних громад Шацької селищної, Прип’ятської та Самійличівської сільських рад.
Процес об’єднання територіальних громад в районі обговорювався не одноразово. З попереднього обговорення, зокрема на засіданні сесії Шацької районної ради, депутатський корпус прийняв рішення подати пропозиції до Перспективного плану 3-х громад (перша – Шацьк, Прип’ять і Самійличі, друга – Світязь, Грабове і Пульмо, третя – Піща, Ростань і Пулемець). Було багато дискусій з приводу даного документу, проте Перспективний план спроможних територіальних громад Волинської області був затверджений на сесії Волинської обласної ради.
Дуже важливо в процесі реалізації реформ враховувати думку громади. Тому перші кроки зрушення розпочались саме з районного центру.
Перший заступник голови Шацької райдержадміністрації Сергій Сидорук поінформував присутніх про першочерговий план заходів та перспектив у разі об’єднання трьох сільських рад в одну Шацьку громаду. Як зазначив Сергій Федорович, на Волині є вже позитивні результати щодо децентралізації влади: об’єднались 5 громад і на вибори ідуть вже як об’єднані громади з новим фінансуванням із січня 2016 року.
Зі слів Сергія Сидорука, Перспективний план дає можливість об’єднуватися, працювати та впроваджувати соціально-економічні реформи. Прийнятий документ вказав правильний напрямок руху територіальним громадам. Певним «каменем спотикання» є процес внесення змін у Перспективний план. Така процедура передбачена, але вона вимагає більше часу, тому затримує передачу повноважень на місця. Якщо потрібно вносити зміни до Перспективного плану, готуються рішення сільських рад про об’єднання. Але важливим є те, що має бути підтвердження згоди всіх рад, які планують ввійти в новостворену об’єднану територіальну громаду.
Своє бачення щодо об’єднання трьох сільських рад в одну громаду висловив директор Шацького лісового коледжу Ігор Жмурко, а жителька селища Шацьк, пенсіонерка Віра Ковальчук взагалі не погодилася з проведенням територіального об’єднання громад.
У контексті розмови голова райдержадміністрації Ігор Корольчук акцентував увагу на додаткових фінансових перспективах, які відкриваються перед тими громадами, котрі вирішили об’єднатися. «Усі мають зрозуміти: у громаді, котра справді здатна самостійно себе забезпечити, рівень життя буде значно вищим. Тому тим, хто зараз не дослухається, потім буде соромно, в першу чергу перед своїми виборцями за те, що вчасно не спрацювали, і не спробували скористатися тими повноваженнями, які нам передають», – запевнив Ігор Адамович.
Погодився з керівником району Анатолій Павлей, який висловив суттєву думку як керівник освітянської галузі і як мешканець селища Шацьк. Він довів присутнім, що в районі є сильні громади, котрі можуть і мають право стати адмінцентрами, тому що, на якому рівні буде медична допомога та яку освіту отримуватимуть діти. Саме тому громада має взяти на себе відповідальність і не лишити напризволяще менші сільські ради, а об’єднатись. «І саме ці умови адмінреформа здатна покращити, бо тепер такі важливі питання вирішуватимуть громади на місцях. Інтереси жителів сіл, селища представлятиме староста, якого обиратимуть у селах, об’єднаних з адміністративним центром. Відповідно – люди з часом визначать пріоритети», – доповнив Сергій Сидорук.
Також свою думку висловив Леонід Кислюк, депутат Шацької районної ради. Він в цілому окреслив перспективи на майбутнє стосовно поповнення бюджетів та проведення виборів у жовтні 2015 року. Він зазначив, що підтримує територіальну реформу, але при об’єднанні громад ми повинні мати свою стратегію, до якої входитиме навчання керівного складу. Із його слів, на сьогоднішній день питання ремонту доріг будуть лягати на плечі громади, але випливає питання, чи при об’єднанні територіальних громад можна довіряти державі, чи держава в черговий раз не обдурить українців і не залишить їх на самовиживання?
Сергій Пархонюк, представник громадської організації, заступник голови громадської ради при райдержадміністрації і депутат Шацької районної ради, навів приклад проведення територіальної реформи в сусідній Республіці Польща. Він наголосив, що починати реформу завжди страшно, але в тому є певні переваги і сподівання на те, щоб не лише зберегти Шацький район, але й розвинути його.
Під час тривалого обговорення присутні порушили багато питань. Зокрема, про фінансові зміни, додаткові можливості громад, а саме – залучення інвестицій, а також розповіли про кращі іноземні практики децентралізації.
На запитання Віктора Гірича, начальника управління Пенсійного фонду в Шацькому районі «Чому добровільно, і що від того буде мати громада?» Сергій Федорович дав відповідні роз’яснення: «Добровільність реформи полягає у тому, що сільські ради самі вирішують, з ким їм буде комфортно працювати і жити, з ким об’єднуватись і що вони з того об’єднання матимуть. А представники місцевої влади матимуть можливість визначати свої власні внутрішнi адміністративні структури з урахуванням місцевих потреб і необхідності забезпечення ефективного управління. Тож усі пропозиції нині беруться до уваги і в проекті плану, котрий і надалі детально розглядатиметься, обов’язково будуть враховані, навіть якщо вони не зовсім відповідають Методиці формування спроможних територіальних громад».
Також виступила Людмила Єрофєєва, депутат Шацької районної ради, начальник служби у справах дітей райдержадміністрації, член громадської ради при райдержадміністрації, яка попередньо працювала в рамках проекту «Місцевий розвиток орієнтований на громаду». Вона зазначила, що дійсно реформи завжди складні, але якщо дають можливість, то треба її завжди використовувати.
Олександр Кусько, Самійличівський сільський голова, на запитання в.о. Шацького селищного голови Миколи Боярчука «Чи готові жителі Самійличівської сільської ради об’єднатися в одну громаду з шацькими?» дав відповідь: «Чи буде краще нам жити, залежить тільки від нас, адже для того і передаються повноваження на місця. Враховуючи нинішню ситуацію, яка складається, ми за об’єднання територіальних громад».
Підбив підсумки громадського обговорення голова райдержадміністрації Ігор Корольчук: «Ми свідомі люди, проаналізуймо всі плюси і мінуси і самі зрозуміємо, навіщо нам ця реформа. Нам дається два роки для того, щоб спробувати скористатися майбутніми повноваженнями, які нам передають на місця, серед них фінансові ресурси, та показати людям, які важелі впливу вони отримають. Проводити зміни потрібно однозначно.
В конструктивному діалозі, враховуючи результати громадських обговорень, присутні прийшли до спільного висновку: схвалити проект рішення Шацької селищної ради «Про добровільне об’єднання територіальних громад», підготовлений спільною робочою групою з підготовки рішень щодо добровільного об’єднання територіальних громад, затвердити на сесії Шацької селищної ради та передати до Волинської облдержадміністрації для надання висновку щодо відповідності цього проекту Конституції та законами України.
Сектор з питань інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю апарату Шацької райдержадміністрації.