За останній рік якими тільки обіцянками про швидке запровадження безвізового режиму не годували українців. Як українська влада, так і Євросоюз. Зрештою, після проведених перемовин та виконання низки зобов’язань безвізовий режим декілька тижнів тому отримала Грузія, для якої такий крок – черговий прорив як у політичній площині, і, що казати, в економічній. Після довготривалих затягнутих обговорень дочекалися позитивного вердикту про надання безвізу українцям і з Європарламенту. Але це ще не остаточна перемога. Вирішальне слово має сказати Рада ЄС. У Міністерстві закордонних справ України очікують, що це відбудеться вже найближчими тижнями. Якщо Рада ЄС, до якої входять 32 країни Європи, підтримає рішення Європарламенту, то вже на початку червня українці зможуть подорожувати Європою без віз.
То що для України означає надання безвізового режиму – традиційно запитуємо у жителів озерного краю та його поважних гостей.
Сергій КАРПУК, голова Шацької районної ради:
– Прийняття безвізу в мене викликає двояке ставлення. З одного боку, безвізовий режим не вирішує питання покращення добробуту наших людей, а враховуючи фінансову спроможність пересічного українця, для більшості Європа не стане ближче. З іншої сторони, безвізовий режим дозволить їздити в країни Євросоюзу простіше і дешевше, а також спростить цілий ряд бюрократичних перепон, дозволить уникнути звичних відмов і обмежень на в’їзд.
Степан ІВАХІВ, народний депутат України від виборчого округу №21:
– Безвізовий режим з ЄС – це не тільки подорожі Європою. Головне – це ті реформи, які були запроваджені в Україні за останні три роки та які визнала Європа. Це 13 законів, які направлені на боротьбу з корупцією та контролем за чиновниками. Це НАБУ, НАЗК, Антикорупційна прокуратура, Державне Бюро розслідувань. Це довіра європейського співтовариства до України та визнання нашої держави як повноцінного партнера ЄС. З колишнього СРСР, окрім країн Балтії, які стали членами ЄС, безвізових режим отримали лише Молдова, Грузія та Україна. Молдова до цього йшла 8 років, Грузія – 11 років. Ми пройшли цей важкий шлях за 3 роки. А головне – нас «годували» обіцянками безвізу з часів Ющенка. І, нарешті, це стало реальністю, з чим я вітаю всіх українців.
Віктор ПЛЕЙТУХ, перший заступник голови Шацької РДА:
– Для України запровадження безвізового режиму означає багато чого. Найперше, це виконання та гарантії Євросоюзом тих обіцянок, які давались Україні при укладенні угоди про асоціацію. Це означає, що ми все-таки ближчими стали до Європи, це те, до чого прагнули українці – бути ближчими до європейських цінностей. Якщо брати прикордонні регіони, то, наприклад, для жителів Шацького району це мало що змінить, бо більшість користується картками малого прикордонного руху. Важливим буде те, яка процедура діятиме при безвізовому режимі, чи не будуть діяти більш жорсткі вимоги при перетині кордону, ніж при перетинах з візами.
Не скажу, що це кардинально змінить ситуацію для простих українців, бо наші фінансові можливості їздити по Європі не є такими безмежними. Це не відкриття кордонів, а звичайне спрощення режиму перетину кордону. Але однозначно, що це – позитивний крок, це визнання України на європейській арені, незважаючи на різноманітні перестороги з боку Євросоюзу.
Ольга ДУДАРЧУК, вчитель ЗОШ І-ІІІ ст. с. Прип’ять, депутат Шацької районної ради:
– Якщо більше ніяких перешкод з боку Євросоюзу не буде, то для українців це дуже добре. Це дасть більше можливостей для нашої молоді, бо старшому поколінню вже якось однаково. Наші діти зможуть подорожувати не тільки Україною, а й Європою, побачити світ. Хтось, можливо, навіть захоче навчатись за кордоном. Бо що бачать наші люди? Нічого. Нашим українцям більше потрібно виїжджати «в люди», бо нас знають тільки за війною на Донбасі та корупцією. Молодь, для якої безвізовий режим дасть додаткові можливості для розвитку, має показати Україну з іншої сторони як миролюбиву, працьовиту і талановиту націю.
Світлана СУЛІК, начальник Шацького відділення Ковельської ОДПІ:
– Для іміджу України запровадження безвізового режиму – це дуже добре. Але як це буде діяти насправді та що отримають від такого кроку пересічні українці – побачимо тоді, коли це увійде в дію.
Сергій ЦЮРИЦЬ, уродженець села Мельники, заступник головного редактора «Волинської газети»:
– Безвіз для України – це вільне пересування Європою, розширення можливостей для українців, пошуки роботи, навчання, туризм, можливості перейняти найкращий досвід, розповісти про наш народ в Європі. Війни і кордони минулого століття, як ножем, відрізали від цих історичних та близьких волинянам теренів, тепер ця можливість повертається. Звичайно, для нас це більше волі говорити, спілкуватися. Це однозначно принесе тільки користь для тих прикордонних територій, які співпрацюють з європейцями.
Ліліана ПОЛІНКЕВИЧ, бібліотекар Шацької центральної районної бібліотеки:
– Що означає запровадження безвізу? Мабуть, людям легше буде потрапити за кордон, поїхати відпочити. Але як воно буде насправді – побачимо.
Віта ШЕПЕЛЯ.