11 травня відбулося чергове засідання колегії райдержадміністрації, яке провів Василь Голядинець, голова Шацької РДА, та участь у якій взяли куратор Шацького району від Волинської облдержадміністрації – заступник начальника юридичного управління Лілія Дробишинець, голова районної ради Сергій Карпук, керівники районних установ, організацій, селищний та сільські голови.
Найперше члени колегії заслухали інформацію Лариси Демакової, керівника апарату РДА, про стан виконання делегованих повноважень органів виконавчої влади та дотримання чинного законодавства виконавчим комітетом Піщанської сільської ради. Перевірка засвідчила, що виконавчим комітетом проводиться відповідна робота з виконання делегованих повноважень відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування» та реалізації програми соціально-економічного розвитку Піщанської сільської ради. Окремий акцент – на бюджеті: у 2016 році він становив 634 тис. 230 грн., в тому числі по загальному фонду 587 тис. 330 грн., по спеціальному – 46 тис. 903 грн. Протягом року бюджет збільшено на 254 тис. грн. Видатки за 2016 рік виконані на 98,6%. Бюджет на 2017 рік затверджено в сумі 1 млн. 27 тис. грн. Виконання бюджету за власними доходами забезпечено на 198%. Касові видатки за І квартал 2017 року становлять трохи більше 35 тис. грн.
Звучала інформація про забезпечення жителів Піщанської сільради товарами першої необхідності, транспортне сполучення, довіз дітей до навчальних закладів. Серед недоліків – не в повному обсязі виконувались делеговані повноваження в галузі будівництва (не відведено земельну ділянку для розміщення місць тимчасового перебування ТПВ, не проводиться робота із веденням містобудівного кадастру населених пунктів). Недостатня робота виконкому – у питаннях фізичної культури та спорту, на розвиток якого в 2016 році коштів не передбачалося. Виконавчим комітетом не забезпечувалось проведення належних заходів в реалізації програми дитячої безпритульності та бездоглядності (питання не розглядалося ні на сесіях, ні на засіданнях виконкому). На первинному обліку в службі у справах дітей РДА перебуває дві дитини-сироти та 5 дітей, позбавлених батьківського піклування, які зареєстровані на території Піщанської сільської ради. Четверо з них влаштовані у прийомні сім’ї, дві дитини – під опікою та одна знаходиться на повному державному утриманні в інтернаті. Зважаючи на факти перевірки, роботу щодо захисту дітей у Піщанській сільській раді визнано незадовільною.
Проаналізувала Лариса Петрівна стан та роботу закладів охорони здоров’я та культури. Зокрема, санітарно-технічний стан приміщень ФАПів, які діють на території сільської ради, та амбулаторії, має ряд недоліків (приміщення Піщанської амбулаторії потребує ремонту, штати не укомплектовані, потребує покращення оснащення закладів). Приміщення закладів культури, які знаходяться на балансі сільської ради, потребують ремонту (бібліотека та клуб села Острів’я). В цілому роботу сільської ради в цих галузях можна вважати задовільною.
Відповідно до інформації перевірки, задовільною також можна вважати роботу із здійснення повноважень за охороною та використанням земель. На території зарезервовано ряд інвестиційно-привабливих земельних ділянок, які можуть бути використані в рекреаційних та комерційних цілях. Загалом роботу Піщанської сільської ради члени колегії визнали задовільною, рекомендувавши виконкому виправити недоліки, постійно контролювати надходження до бюджету та їх цільове використання, особливу увагу звернути на упорядкування справ та документації.
Про хід виконання Програми економічного і соціального розвитку району на 2017 рік за підсумками І кварталу цього року інформувала Галина Носуліч, начальник відділу регіонального розвитку, екології та залучення інвестицій РДА. Вона коротко ознайомила членів колегії з бюджетними показниками, ситуацією в галузі малого підприємництва, агропромислового комплексу, лісового господарства, впровадження енергоощадних заходів.
Олександр Бебко, начальник управління фінансів РДА, розповів про підсумки виконання бюджету району за І квартал 2017 року. Зокрема, до загального фонду бюджету району надійшло 20 млн. 705 тис. грн. податків і зборів та інших платежів, з урахуванням трансфертів з державного та обласного бюджетів, що становить 96,2% до затверджених призначень. Зведений бюджет виконаний на 167%, понад план надійшло 831,4 тис. грн. Немає виконання бюджету в розрахунку до 1/12 Грабівської сільської ради (6 тис. грн.), Піщанської (22 тис. грн.), Пульмівської (23,8 тис. грн.), Світязької (43,8 тис. грн.). Але в порівнянні з аналогічним періодом минулого року всі сільські ради свої надходження збільшили. Невиконані деякі показники надходжень у бюджеті Шацької селищної ради, зокрема, там недорахувались 40 тис. грн. земельного податку. «Об’єднаній громаді в наступному році рекомендується більш виважено підходити до надання пільг платникам земельного податку і не допускати зменшення їх надходжень до бюджету», – зазначив Олександр Бебко. Разом з тим він відзначив, що в деяких сільських радах ставки земельного податку для певних категорій сільськогосподарських земель встановлюються нижчі, ніж це передбачено в законодавстві (Ростанська сільська рада). Є необхідність проведення роз’яснювальної роботи з орендарями водних об’єктів стосовно укладення додаткових договорів оренди водного плеса. А сільським радам (Світязькій, Пульмівській, Пулемецькій) та Шацькій селищній раді активізувати в цьому році збір туристичного податку.
Про підсумки роботи господарства району в осінньо-зимовий період 2016 -2017 років та підготовку його до сталого функціонування в умовах осінньо-зимового періоду 2017-2018 років інформувала Ольга Романська, начальник відділу містобудування, архітектури та ЖКГ райдержадміністрації. Роботи з підготовки до опалювального сезону в минулому році були проведені та реалізовані відповідно до термінів. У той же час мали місце недоліки, які необхідно врахувати при підготовці закладів до осінньо-зимового сезону 2017-2018 років. Це, в першу чергу, стосується закупівлі торфобрикету. Серед завдань на наступний опалювальний сезон – підготовка господарських приміщень для зберігання палива та деревної щепи, якою опалюються заклади освіти в смт Шацьк, Світязь, Пульмо, Мельники, бо це була основна проблема, яка не дозволила заготовити її в достатній кількості. Загалом в минулий опалювальний сезон було використано 456 т вугілля, 597 т торфобрикету, 1490 м3 дров.
Віталій Юрчук, в.о. начальника відділу у Шацькому районі міжрайонного управління у Любомльському та Шацькому районах Держгеокадастру у Волинській області, розповів про використання земель сільськогосподарського призначення державної власності. Всього в районі є 7236,4 га таких земель, що становить 9,6% від загальної площі району. Надано в оренду 505,7 га земель, річна орендна плата від яких становить 383,2 тис. грн. Основними орендарями земель є ПП «Флора» – 177,6 га, ТзОВ «Надра Волині» – 96,3 га, ТзОВ «Волинська ягідка» – 231 га. Готуються матеріали для продажу права оренди ще по 17 земельних ділянках загальною площею 353,8 га (Світязька, Самійличівська, Пульмівська, Ростанська сільські ради). Основною проблемою, яка не давала використовувати на повну землі сільськогосподарського призначення, є їх велика залісненість та заболоченість. Віталій Юрчук озвучив цифри, скільки ділянок було надано в районі для індивідуального садівництва та ведення ОСГ, про кількість наданих земельних ділянок учасникам АТО.
Володимир Захарко, директор ШНПП, попросив Віталія Юрчука сприяти реєстрації проекту землеустрою території парку, який ще у 2011 році був розроблений установою. Але тут, за словами головного земельника району, можуть виникнути проблеми, адже з часу розробки документу в районі сталися зміни, які в проекті землеустрою не відображені. Тож спочатку проект необхідно відкоригувати, а потім узаконювати.
Після розгляду усіх питань Микола Цвид, Світязький сільський голова, знову нагадав про проблему, яка вже була озвучена на останній сесії Шацької районної ради. Він заявив, що є намагання деяких комерційних структур взяти у підпорядкування землі, користувачем яких є Шацький національний природний парк. Взяти хочуть прибережні смуги, тобто пляжі, рекреаційні пункти і наметові містечка. Микола Цвид також повідомив, що перед засіданням колегії в Світязькій сільській раді відбулася позачергова сесія, де також розглядалося це питання. «Світязька громада ніколи не погодиться, аби пляж, в який громада і дехто із підприємців вклали кошти, відійшов під «київську юрисдикцію». Він також запитав у голови райдержадміністрації, чому він ініціював проведення перевірки Шацького НПП Державним агентством лісових ресурсів України, про що зачитав наказ від 4 травня 2017 року. «В певних колах пішла певна дискредитація мене як сільського голови та Володимира Захарка як директора парку (він нібито не виконує доручень голови райдержадміністрації), бо є великі намагання покерувати нашими територіями: як національного парку, так і Світязької сільської ради. Сьогодні на мене «навішали» кримінальних справ, але землями громада не поступиться», – сказав сільський голова.
Підтвердив його слова директор парку Володимир Захарко: «До мене вже приїжджали зі зразками договорів на оренду пляжу та інших об’єктів рекреації, загальна площа яких становить до 30 га. Я направив листа в Державне агентство лісових ресурсів з проханням роз’яснити процедуру надання, адже таке рішення, згідно з чинним законодавством, має прийматися та погоджуватися на вищому рівні, а не одноособово директором парку, оскільки Шацький НПП є лише користувачем земель, а не власником. В той час з Держагентства лісових ресурсів хочуть перекинути прийняття рішення на мене особисто. Я не піду на порушення законодавства. Подібна ситуація вже була у 2004 році, коли ШНПП перевіряли на предмет дотримання законодавства в земельній та містобудівній сфері. За підсумками перевірки за зловживання в цій сфері поплатилися посадами посадовці району».
Стосовно невиконання доручень голови райдержадміністрації Володимир Захарко відповів, що природоохоронній структурі доручення з впорядкування пляжів, облаштування наметових містечок, рекреаційних пунктів та інші надавались тоді, коли ДП «Шацьке УДЛГ» свої роботи уже майже виконав. Окрім того, він не погоджується з тим, що парк повинен працювати за дорожників, електриків та представників інших структур, які також повинні виконувати свою роботу.
На усі звинувачення Миколи Цвида та Володимира Захарка голова райдержадміністрації Василь Голядинець відповів, що ініціював перевірку фінансово-господарської діяльності парку тому, що структурою не були виконані його доручення з підготовки до літнього сезону відпочинку, в тому числі щодо проведення очищення смуг лісових масивів, що безпосередньо прилягають до доріг загального користування.
Доручення голови райдержадміністрації ДП «Шацьке УДЛГ» та Шацькому НППП давались в однаковий час, але одні їх виконали, інші – проігнорували невідомо з яких причин. Також неодноразово керівнику парку нагадували про необхідність проведення робіт з впорядкування територій пляжів, рекреаційних пунктів, наметових містечок. І місцеві жителі, і відпочиваючі бачать, що стан рекреаційних територій Шацького НППП далеко неєвропейський, а ініціативи керівництва Шацького НПП щодо його кардинального покращення немає. «Я мушу реагувати на невиконання моїх доручень. Якщо я не маю безпосереднього впливу на структуру (дати догану чи іншим способом вплинути на керівника), то буду звертатися безпосередньо до їхніх керівників», – зазначив він.
«Якщо є підтвердження (документальні) того, що певні структури хочуть взяти в оренду прибережну смугу, про що йшлося й на сесії райради, то ми готові в будь-який час об’єктивно розібратися та долучитися до вирішення питання, залучивши громадськість та експертів. Готові вислухати усі сторони та опрацювати законодавство і прийти до якогось спільного знаменника. Наш район – унікальний, і питання, які стосуються землі, є справді актуальними. Тож давайте не звинувачувати один одного, а працювати відповідно до чинного законодавства. Ми сьогодні будемо об’єктивні: якщо є якісь порушення, то ми будемо ініціювати їх усунення. І працювати та вирішувати питання будемо тоді, коли будуть якісь конкретні факти», – висловив своє бачення на ситуацію голова районної ради Сергій Карпук.
Уже після колегії Василь Голядинець у розмові повідомив, що поки не отримав від Володимира Захарка документальних підтверджень факту намагання бізнесових структур взяти в оренду пляж та наметові містечка біля Світязя, тим більше факту причетності голови райдержадміністрації до цієї справи. Проте, на його думку, із пляжами в селі Світязь потрібно наводити лад.
«Якщо Світязька сільська рада разом з ШНПП не може їх впорядкувати, зробити їх комфортними для відпочиваючих, то чому б і справді не розглянути питання залучення до цієї роботи приватних підприємців, звичайно, з дотриманням законодавства та ні в якому разі не порушуючи законних прав місцевих жителів та відпочиваючих на вільний доступ до водних об’єктів. При цьому слід розуміти, що про ніяку передачу земель, які знаходяться у користуванні ШНПП, мова йти не може, тому що це прямо заборонено чинним законодавством. А рішення про будь-яку співпрацю з підприємцями на територіях постійного користування парку може приймати виключно адміністрація Шацького НППП. Національний парк розпочав розробку документації по пляжах в с. Світязь, якою буде визначено: де можуть бути встановлені лежаки, де – атракціони, гірки, спортивні об’єкти, а де – торгові точки. Наскільки прийнятним для населення, відпочиваючих та бізнесу буде детальний план території, що розробляється, в першу чергу залежить від ефективності роботи дирекції ШНПП. На сьогодні комерційні об’єкти уже присутні на цій території, але вони розташовані без усяких норм, правил та здорового глузду. Пляж у літній період перетворюється у ринок та парк атракціонів. Не краща ситуація у с. Світязь і на територіях, що прилягають до пляжу. Тротуарні доріжки «обростають» іржавими торговельними контейнерами та іншими пристосуваннями для торгівлі. Я не проти торгівлі, але Світязький сільський голова мав би активніше наводити лад на своїй території. Ми повинні змінити ситуацію і дати людям можливість цивілізовано відпочивати на облаштованих пляжах, щоб вони не шкодували, що вибрали для відпочинку Шацькі озера», – сказав він.
Віта ШЕПЕЛЯ.