Захист прав та інтересів дитини є одним із найважливіших завдань Української держави, адже ставлення до дітей, їхніх прав і свобод, повага до їхньої людської гідності якнайточніше відображають рівень гуманності й цивілізованості суспільства. Протягом останніх років державою було здійснено суттєві кроки на шляху до захисту прав дітей, головними принципами при цьому стали першочергова турбота про дітей, пріоритетність прав дитини та зобов’язання, підписані у 1991 році Конвенцією ООН про права дитини. Як результат реалізації цих завдань реформування системи захисту прав дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, в Україні є найуспішнішим за останнє десятиліття. Сьогодні про стан справ із захисту прав дітей в районі (з нагоди тижня захисту прав дітей) розмовляю з Аллою Пех, начальником служби у справах дітей Шацької РДА.
– Розкажіть, будь ласка, які ж права мають наші маленькі українці?
– Перш ніж говорити про права дітей, відзначу, що останніми роками в Україні підвищилась увага з боку державних органів до соціальних проблем дитинства та захисту прав дітей як на політичному, так і законодавчому рівнях. В державі продовжують здійснювати заходи, спрямовані на приведення внутрішнього законодавства й практики у відповідність до принципів і положень Конвенції ООН про права дитини.
Якщо ж більш докладно говорити про права дітей, то уже з самого народження дитина отримує право на громадянство, має право жити і виховуватися у сім’ї, знати своїх батьків, отримувати від них захист своїх прав і законних інтересів. Відповідно до законодавства, дитина має право особисто звернутися до органу опіки та піклування, служби у справах дітей, центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, інших уповноважених органів за захистом своїх прав, свобод і законних інтересів (ст. 10 Закону України «Про охорону дитинства»). Крім цього, дитина має право звернутися за захистом своїх прав та інтересів безпосередньо до суду, якщо вона досягла 14 років (стаття 152 Сімейного кодексу України). Десятирічний громадянин дає згоду на всиновлення або передачу в прийомну родину, або відновлення батьківських прав своїх батьків, висловлює свою думку про те, з ким із його батьків, після розірвання шлюбу, він хотів би жити; має право бути заслуханим у ході будь-якого судового або адміністративного розгляду. Чотирнадцятирічний громадянин має право вибирати місце проживання (за згодою батьків), має право самостійно розпоряджатися своїм доходом, зарплатою, стипендією, вимагати відміни усиновлення, також несе карну відповідальність за деякі злочини; несе майнову відповідальність по укладених угодах, а також за заподіяну майнову шкоду, може бути виключений зі школи за порушення, а з 16 років підлягає адміністративній та карній відповідальності за правопорушення.
– Служба, яку Ви очолюєте, першочергово здійснює соціальний захист дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Яка ситуація із захистом їхніх прав?
– Мабуть, діти цієї категорії чи не найбільше вразливі та потребують нашої допомоги у захисті своїх прав та законних інтересів. Загалом на даний час у нас на обліку знаходиться 36 дітей даної категорії, з них 12 дітей-сиріт та 24 дитини, позбавлені батьківського піклування. Вважаю заслугою моїх попередників, що протягом останніх декількох років при набутті статусу діти не були відірвані від сімейних форм виховання: усиновлення, під опіку/піклування, прийомні сім’ї, дитячі будинки сімейного типу. Цього принципу будемо дотримуватись і надалі. На сьогодні 33 дитини знаходиться під опікою родичів, 2 – в інтернатному закладі на повному державному забезпеченні, 1 – у дитячому будинку сімейного типу (ДБСТ). Приорітетною формою влаштування таких дітей звичайно є усиновлення. У цьому році 4 дитини із нашого району усиновлені. Також у Шацькому районі функціонує 2 прийомні сім’ї, в які влаштовано на виховання та спільне проживання 3 дитини, позбавлені батьківського піклування.
– Чи були у нашому районі випадки порушення прав дитини?
– У цьому році випадків порушення прав дітей в районі не зафіксовано. Хоч деякі ситуації виникали при працевлаштуванні неповнолітніх, яких здебільшого мало хто хоче офіційно працевлаштовувати, зважаючи на сезонний характер зайнятості в нашому районі. Користуючись нагодою, наголошу, що неповнолітні обов’язково повинні працевлаштовуватися офіційно, інакше це є порушенням не лише трудового законодавства, а й прав дитини. У нашому районі працевлаштування неповнолітніх відбувається переважно через районний центр зайнятості. Це випускники профтехучилищ, які, закінчивши навчальний заклад, стають на облік у центр зайнятості, який їх і працевлаштовує, якщо є вакансії. А ми, в свою чергу, стараємося контролювати, аби при цьому не було порушення їхніх прав.
Також працівники служби у справах дітей виступають представниками органу опіки та піклування під час розгляду судових справ при позбавленні батьківських прав громадян стосовно дітей, захисті житлових та майнових прав дітей, беруть участь у судових засіданнях з метою захисту інтересів неповнолітніх, які вчинили кримінальні злочини.
– Як забезпечується у нашому районі право дітей на навчання?
– На початку навчального року нами спільно з відділом освіти, оперуповноваженим кримінальної міліції Шацького РВ УМВС, ШРЦСССДМ було проведено рейд «Урок», з метою залучення дітей до навчання. Відповідно всі діти шкільного віку в районі приступили до навчання 1 вересня. Якщо є такі випадки, коли діти без поважних причин не відвідують школу, нам обов’язково про це повідомляють безпосередньо з навчального закладу чи з відділу освіти. Якщо це діти із тих сімей, які опинилися у складних життєвих обставинах, встановлюємо, чи були факти невиконання батьками їхніх обов’язків. Особлива увага приділяється навчанню дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, при вступі до ВНЗ (радимо, який навчальний заклад обрати, яку спеціальність, як підготуватися до ЗНО тощо). Ці діти мають першочергове право на зарахування на навчання до вишів. Протягом останніх років всі діти цієї пільгової категорії, які виявили бажання здобувати вищу освіту, були зараховані у навчальні заклади.
– Багато говоримо про захист прав дітей, і зовсім мало згадуємо про їхні обов’язки.
– Звичайно, права і обов’язки – це ті два поняття, які мають іти поряд. Разом з іншими службами району на спільних заходах, які організовуємо по школах, розповідаючи про права дітей, нагадуємо, що в них є й обов’язки, котрі потрібно виконувати. Першим обов’язком дитини шкільного віку є здобуття повної середньої освіти, також дотримання певних норм поведінки, які є в нашому суспільстві. З метою попередження вчинення дітьми правопорушень тісно співпрацюємо з оперуповноваженим кримінальної міліції у справах дітей Шацького райвідділу міліції Віталієм Фурманом, з яким проводимо спільні рейди-перевірки, стежимо за тим, аби неповнолітні не перебували на вулиці взимку після 22.00 год., а влітку після 23.00 год. без супроводу дорослих, що є порушенням і за що батьків можна притягнути до адміністративної відповідальності.
Як кажуть, один у полі не воїн, тож, здійснюючи таку місію, як захист прав дітей, тісно співпрацюємо з ШРЦСССДМ, райвідділом міліції, відділом освіти, школами, селищною та сільськими радами району. А результат, я думаю, вартий цих зусиль.
Віта ШЕПЕЛЯ.