Збільшення виробництва продуктів тваринництва значною мірою залежить від підвищення рівня селекційної роботи.
Основним засобом покращення породних якостей тварин є інтенсивне використання високопродуктивних, породних племінних плідників, які стало передають своєму потомству здатність до розвитку господарсько-корисних ознак. Таке використання плідників забезпечується шляхом широкого застосування методу штучного запліднення маточного поголів’я як у скотарстві, так і у свинарстві. При штучному заплідненні забезпечується вища заплідненість тварин, зменшується яловість і захворювання статевих органів тварин.
На даний час основне поголів’я ВРХ, свиней сконцентровано в особистих селянських господарствах. Із загального поголів’я в особистих селянських господарствах утримується 100% корів. Чисельність свинопоголів’я також значна. В районі з року в рік укладаються договори з племоб’єднанням для завезення на територію сім’я високопродуктивних бугаїв і кнурів. Використовуючи сім’я високопродуктивних бугаїв, що оцінені за якістю нащадків (7-15 тис. кг молока), населеня має можливість підвищити продуктивність своїх тварин і зробити утримання їх прибутковим.
На базі племпідприємства можна придбати сім’я ВРХ породи «Українська чорно-ряба», «Голштини» продуктивністю 7-15 тис. кг молока за ціною від 10 до 70 грн. за одну дозу. Ціна однієї спермодози імпортованих бугаїв становить 55 грн. і більше.
Використовуючи штучне запліднення ВРХ, користуючись сім’ям цих порід, власник отримає приплід, що в подальшому підвищить продуктивність по надою молока в першому поколінні від 500 до 1000 кг. На базі племпідприємства можна придбати сім’я м’ясних бугаїв порід «Абердин-анчус», «Волинська» власного заморожування від 10 грн. за гранулу, «Лімузин» у паєтах. Сім’я чеського походження м’ясних порід «Шаролє», «Герефорд» – одна доза коштує від 35 грн. і більше. Приріст новонародженого молодняку породи «Голуба аквітанська» становить 1200-1400 грам за добу. Тому підвищення продуктивності ВРХ в індивідуальному секторі можливе.
Вартість штучного запліднення на сьогоднішній день становить 110 грн.
З обласного бюджету планується повернення коштів населенню за штучно запліднену тварину стовідсотково. Вартість запліднення паєтами становить 123 грн.
Не потребує великої складності підвищення продуктивності у свинарстві. Волинське племоб’єднання реалізує сім’я високопродуктивних кнурів порід «Червоно-біла-пояса», всім відома районована «Велика біла», «Ландрас», помісь французької селекції «Ландрас/Пєтрен» (плодючість 15 поросят).
Природне парування доморощеними бугаями, кнурами, окрім шкоди генетичному потенціалу стада ВРХ, свиней, є ще джерелом розповсюдження небезпечних інфекційних хвороб. Лише один хворий плідник може заразити десятки маток за одну парувальну кампанію.
Враховуючи саме ці обставини, використання в парувальній кампанії бугаїв-плідників, котрі не занесені до державного каталогу відповідно до Закону України «Про племінне тваринництво», заборонено.
В поточному році на території району з метою масштабного і якісного відтворення тварин організовано роботу 14 пунктів штучного запліднення ВРХ. З районного та обласного бюджетів на здешевлення вартості штучного запліднення у 2012 році було виділено 53 980 грн. На території кожної сільської ради працює пункт штучного запліднення. У 2012 році район отримав субвенцію з обласного бюджету на переобладнання пунктів штучного запліднення в розмірі 56 680 грн., що дало можливість більшості сільських рад придбати посудини Д’юара і обладнання на пункти.
За рік штучно було спаровано 713 голів корів і телиць, що становить відповідно 33% до наявного поголів’я.
У 2012 році добре спрацювали Нестерук Лілія Вікторівна (с. Піща), Штандер Галина Олександрівна (с. Самійличі), Бондар Анатолій Володимирович (с. Кропивники), Занюк Анатолій Михайлович (с. Пульмо), які штучно спарували 50-70% до їх наявного поголів’я.
У ваших із нами руках майбутнє тваринництва: який генетичний фундамент закладемо сьогодні – такою і буде віддача новонародженого молодняка.
Волинське підприємство по племінній справі в тваринництві – ваш надійний партнер в ефективному веденні тваринництва!
Марія КОСТЮК, зоотехнік ДП «Волинське облплемпідприємство» у Шацькому районі.