Питання змін до Конституції України та реформи органів місцевого самоврядування назріло в українському суспільстві давно, проте лише останнім часом на рівні держави почали всерйоз перейматися втіленням цих законопроектів та реформ у життя. По усіх районах тепер активно розпочався процес обговорення змін до Конституції України, проекти яких були подані як Президентом України, так і Кабінетом Міністрів.
Інформаційний семінар з обговорення змін до Конституції України, Концепції реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади відбувся 28 серпня і в Шацьку, в якому взяли участь голова райдержадміністрації Олександр Кусько, керівник апарату РДА Лариса Васейчук, керівники підприємств, установ та організацій району, начальники, працівники управлінь, відділів, структурних підрозділів райдержадміністрації, голови сільських та селищної рад. Проводили семінар Володимир Кравчук, доцент кафедри теорії та історії держави і права юридичного факультету СНУ ім.Лесі Українки, кандидат юридичних наук, та Валентин Малиновський, начальник управління державної служби Головдержслужби України у Волинській області, доктор політичних наук, професор.
Першим із гостей взяв слово Володимир Кравчук, котрий зазначив, що повернення України до редакцій Конституції того чи іншого року не змінить ситуації кардинально, тож сьогодні потрібно розробити повноцінні зміни до Основного Закону, привести положення Конституції до міжнародних європейських стандартів. Так, на семінарі Володимир Миколайович запропонував учасникам обговорити зміни, внесені на розгляд громадськості Кабміном України. Паралельно Президентом України Петром Порошенком до Верховної Ради подано проект Закону України «Про внесення змін до Конституції України в частині децентралізації державної влади та реформи місцевого самоврядування». То що ж пропонується урядовими та президентським законопроектами?
– На жаль, сьогодні немає одностайності в позиціях щодо того, яким чином буде проводитись децентралізація державної влади і реформа місцевого самоврядування, – зазначив Володимир Кравчук. – Сьогодні пропонується в системі місцевих органів виконавчої влади провести суттєву реорганізацію. Урядовий законопроект, представлений Віце-прем’єр-міністром Володимиром Гройсманом, пропонує реорганізувати місцеві державні адміністрації (районні та обласні) в державні представництва. Натомість у президентському законопроекті пропонується створити інститут представників Президента на рівні області та районів, який би здійснював наглядові та координаційні функції. Більшість функцій адміністрацій мають перейти до відповідних районних та обласних рад. В тому стані, в якому сьогодні функціонують місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування, та які вони здійснюють повноваження, надалі існувати не можуть. Місцеве самоврядування має бути представником сильної територіальної громади. Разом з тим повинні бути створені представницькі органи, які здійснюватимуть контрольно-наглядові, координаційні функції, що стосуються місцевого рівня та які визначатимуть статус територіальної громади. Саме ці функції і мають бути передані самій громаді або органу, який представляє цю територіальну громаду.
В проекті також прописана норма про призначення і звільнення представників Президента (схожа до тієї, яка діє тепер), визначено відповідальність та підконтрольність представників (тільки Президенту). Відповідно до урядового та президентського законопроектів, державні представництва чи представники Президента будуть здійснювати лише функції нагляду за законністю прийнятих рішень районними та обласними радами. Одностайними є урядовий та президентський законопроекти щодо координації діяльності органів місцевого самоврядування і територіальних органів виконавчої влади. Також президентський законопроект передбачає спрямування координації роботи органів місцевого самоврядування та територіальних органів центральної виконавчої влади в умовах воєнного та надзвичайного станів.
В обох проектах взято курс на децентралізацію державної влади, яка передбачає трирівневу систему адміністративно-територіального устрою України – регіон (область), район, громада з повсюдністю місцевого самоврядування. Пропонується запровадити зміни щодо укрупнення районів, територіальних громад. Передбачається, що одна територіальна громада буде чисельністю не менше 4-5 тис. жителів, тобто укрупнення будуть досить таки суттєвими. Відповідно до територіальних громад буде проведено укрупнення районів(по 4-5 районів на область). Трирівнева система є найбільш оптимальною для сучасної України, бо така кількість сільських та селищних рад, районів, яка є сьогодні, не є прийнятною для сучасної європейської держави.
Володимир Миколайович наголосив, що реформа місцевого самоврядування повинна відбуватися одночасно з адміністративно-територіальною реформою, тому що регіон, район і громада напряму пов’язані з органами місцевого самоврядування. Ще одна новина законопроектів – і районна, і обласна рада будуть створювати свої виконавчі органи, які візьмуть на себе частину повноважень районних та обласних адміністрацій. В реформі місцевого самоврядування пропонується змінити саму суть місцевого самоврядування: голова (сільський, міський, селищний) очолює громаду, раду громади, виконавчі органи ради. Основним суб’єктом місцевого самоврядування буде рада громади. В свою чергу, районні та обласні ради будуть створювати підконтрольні їм виконавчі органи. Передбачено також розподіл повноважень (принцип субсидіарності) між радою і виконавчим комітетом ради, який має бути наближеним до територіальної громади. Голови районних та обласних рад обиратимуться з числа депутатів (районних та обласних), хоч були пропозиції, аби ці голови обиралися територіальними громадами. Стосовно фінансового забезпечення, то частину загальнодержавних податків пропонується залишити громаді. Для цього Мінфіном уже розроблені відповідні зміни до Законопроектів, Податкового Кодексу, відповідно до яких у фінансовому плані місцеві територіальні громади будуть мати прямий зв’язок із Києвом.
Загалом, як підсумував Володимир Кравчук, деякі моменти у концепції потрібно доопрацювати, для цього і винесено її на всенародне обговорення. Зрозуміло й те, що ці механізми запрацюють тільки тоді, коли буде відповідна воля територіальної громади, адже концепція спрямована на забезпечення територіальної громади реальними можливостями – організаційними, фінансовими, правовими.
Валентин Малиновський, в свою чергу, розповів про досвід сусідньої Польщі у проведенні реформи органів місцевого самоврядування, що було супутнім чинником у подоланні кризи у найкоротші терміни. Так, у польській гміні (типу сільської ради) (нараховує 4-7 тис. населення) працює 15-25 службовців. Деякі сільські гміни Польщі додатково отримують від Брюсселя до 40% до бюджету. Сьогодні бюджет однієї гміни у Польщі більший від бюджету Шацького району. За ці кошти утримуються заклади освіти, медицини, культури, дороги місцевого значення та інше. На що використовувати ці кошти – вирішує кожна гміна самостійно. Європейський досвід також показує, що громади, в яких менше, як 4 тисячі населення, є недієздатними. В Україні ж найменша сільська рада налічує 87 мешканців, більше 12 тисяч територіальних громад, тобто укрупнення громад та районів – неминуче. Проте перед запровадженням адміністративної реформи поляки, в першу чергу, відремонтували дороги в усі, навіть найменші населені пункти, аби зробити доступними для людей послуги медицини, пожежної охорони, освіти. Тож і нам, найперше, потрібно застосовувати позитивний досвід європейських країн, зокрема Польщі, у процесі впровадження адміністративної реформи.
Валентин Ярославович наголосив, що суть децентралізації влади – максимально передати на місця повноваження і фінансові інструменти для реалізації цих повноважень, розширення можливостей і збільшення ресурсів громад – села, селища, міста. Зокрема, пропонується передати на рівень громад базовий рівень всіх компетенцій, а саме – місцевий економічний розвиток, розвиток і утримання місцевої інфраструктури, планування розвитку територій громад, питання забудови територій, благоустрій, соціальна та швидка медична допомога, первинна охорона здоров’я, дошкільна, середня та позашкільна освіта, муніципальна міліція, яку планують створити, пасажирські перевезення, житлово-комунальні послуги, утримання об’єктів комунальної власності та ін. До компетенції району належатимуть: утримання об’єктів спільної власності територіальних громад району, транспортна інфраструктура районного значення, забезпечення надання вторинної медичної допомоги та інше.
– Проте, як реформа піде насправді – сказати важко, адже є багато зовнішніх та внутрішніх чинників, які можуть вплинути на цей процес, – сказав Валентин Малиновський. – За моїми розробками, в Україні повинно бути не 490 районів, а до 150 округів (пропонується повернути стару українську назву), кількість громад укрупнити з 12 тисяч до півтора тисячі. Тим паче, що вже зараз діє Закон «Про добровільне об’єднання територіальних громад», який вже тепер дозволяє це робити. Думаю, що правильніше було б запровадити таку практику лише в кількох пілотних районах, де пройшло укрупнення територіальних громад, наділивши їх усіма запропонованими проектами повноваженнями, надавши фінансову та матеріальну самостійність. Тоді й інші регіони, побачивши позитивну динаміку розвитку цих територій, самі захочуть впроваджувати адміністративно-територіальну реформу.
Присутні активно брали участь в обговоренні змін до Конституції України щодо децентралізації влади, задавали питання та вносили власні пропозиції.
Віта ШЕПЕЛЯ.