Наші думки, наші бажання, наше ставлення до навколишнього середовища відображають нас
У книзі «Многії літа. Благії літа» Мирослава Дочинця 104-річний карпатський мудрець Андрій Ворон писав про себе: «Десятиліттями я живу в одному місці. Роблю ту саму роботу. Веду бесіди з одними й тими ж людьми. Сідаю за той же стіл у той же час і їм майже однакову їжу. Лягаю в один час в своє ліжко… Минають літа, але ніщо не міняється – ні довкілля, ні я. Бо не міняється моя душа. І це добре. Дивлюся на образи діда, батька, на своїх онуків і правнуків – і здається, що я на цьому світі був завжди. І буду вічно…». В цьому, мабуть, і є секрет довголіття – в добрих помислах, вчинках та чистоті душі. Спілкування з Оксаною Гінайло, яка нещодавно відсвяткувала своє 102-річчя, вкотре підтвердило ці прості істини. Жодна з трьох пережитих війн, всілякі життєві біди та негаразди не зруйнували святого храму її душі.
Тихо надходить вечір. У вікнах домівок шачан один за одним запалюються вогники. У старому білому з синіми віконницями будинку, який оберігає величезний напівзруйнований хрест (невідомо коли та ким поставлений), готується до сну з вечірньою молитвою бабуся Оксана. Самій якось сумно вечорами. У свої 102 роки вже й на вечорниці не підеш, та й над вишивкою не почаклуєш… На наступні дні плани невеликі, аби лише те завтра у доброму здоров’ї зустріти. Оксану Сафронівну щодня відвідують онуки з правнуками, що несуть смачні гостинці. От і сьогодні, випровадивши рідних додому, ще довго думала з вдячністю: «Їм ніколи, а вони ще й про мене встигають подбати». Бабуся Оксана зроду-віку не любила когось обтяжувати своїми клопотами, але берегиню-домівку, збудовану батьком у 20-х роках минулого століття (та в якій є прибудова ще дідової курної хати з прадавнім знаком висвячення), нізащо не покине. Тут прожила вона майже весь вік, тут і останні дні проведе. А поки довгими вечорами «гортає в пам’яті» найцінніший скарб кожної людини – славнозвісну книгу життя.
Не поспішаючи «читає» першу сторінку, датовану 23 січням 1913 року, записану зі слів матері Тетяни та батька Сафрона Забродоцьких – про народження та раннє дитинство. Півторарічною дівчинкою під час першої світової війни її разом з батьками та трьома братами (Іваном, Захаром, Романьком) вивезли до Пензенської губернії, що в Росії. За шість років поневірянь та тяжкої праці родини на чужині, крім глибокого суму, з приводу смерті чотирирічного Романька, у дитячій пам’яті залишилися й хороші спогади. Саме тут безтурботною дитиною вона пізнавала світ, прогулюючись садом панського маєтку, вперше відчула смак персика; скуштувала смажену картоплю зі сметаною, яку отримували за роботу батьки, і смак якої пам’ятає дотепер. Тремтіла від страху перед небаченими досі тваринами – вівцями та коровами. Незважаючи на заборону батьків, вивчала газетні літери зі старим сусідом-росіянином. Коли добра звістка про мир на Батьківщині покликала в дорогу, мала Оксана, їдучи поїздом, вже читала назви російських станцій. У вагоні незнайома пані, повагавшись, пригостила молоком з пляшки. І це було останньою згадкою про життя на чужині.
Новий етап життя сім’ї Забродоцьких розпочався вже у Шацьку, що був під владою Польщі. Люди жили в злиднях, не мали одягу, ходили в постолах, спали на тику, підстеливши соломи, працювали при палаючій лучині, визначали час по сонцю, а лікувалися молитвою та зелом. Одного разу їй навіть вдалося побачити польського президента Мостицького, який оглядав, як після війни піднімають з руїн свої господарства селяни та чи потребують допомоги. Він поцілував хліб, з яким вітали його євреї, про щось поговорив з селянами на польській мові та поїхав автомобілем туди, де були дороги.
Помалу побудувались… Найбільший будинок у селі з великими кімнатами та вікнами, найнеобхіднішими меблями – результат тяжкої праці сім’ї та неперевершеної майстерності батька-теслі. Згодом у Тетяни та Сафрона народився хлопчик, якого назвали Петром. Життя вирувало в роботі: садили городину, сіяли жито, пшеницю, льон, коноплю (ранню та пізню). Тримали чимало голів худоби та інших свійських тварин, птицю. Ткали, пряли, шили, вишивали самі. Тому й не дивно, що у свої 10 років, закінчивши 2 класи польської школи (замість чотирьох), Оксана почала працювати на рівні з дорослими. Пам’ятає, як 12-річною дівчинкою разом з іншими жінками ходила навпрощки в с. Гута (близько 20 км від Шацька) по ягоди, вертаючись додому з важким кошелем за плечима. Заміж тоді виходили у 16 років, а вона все не хотіла, вже й батьки сварили. Лише у 18 погодилась, коли посватався добрий на характер хлопець Михайло. Почалися сімейні клопоти, у яких і проходили роки.
Спогади бабці Оксани перериваються. Вона на хвильку замислилась: «За поляків краще жилося, вони дбали про нас, грамотно розділяли землі під сільське господарство так, щоб ними зручно було користуватися, піднімали рівень життя населення у всіх напрямках» (отже, ще й історичні факти старожилів виправдовують природне тяжіння українців до Європи. – Авт.).
Наступні сторінки своєї книги життя «гортає» швидко, щоб знову не відчувати нестерпний біль втрати. Не відчувати горя, болю, сліз, що принесла Велика Вітчизняна війна. Вона забрала все нажите тяжкою працею, а головне – найрідніших людей: батька, матір та наймолодшого брата Петра. За чиїмось доносом фашисти вивели їх із хати, і сюди вони більше не повернулися. Оксана, тримаючи маленького Миколу на руках, довго бігала по селі, шукаючи рідних. Мало не збожеволіла від горя, коли дізналася, що їх розстріляли та вкинули у величезну яму, де лежало безліч мертвих тіл. Забрала війна здоров’я та вкоротила життя її чоловіку Михайлу, який повернувся з фронту з пораненнями та без руки.
Бабуся Оксана повертається з далеких глибин спогадів та «закриває книгу». Наступного вечора знову «перелистає сторінки» про те, як після війни село піднімалось з руїн, як люди повертались до звичних справ, як починалась колективізація та «розквітали совєти», як працювала в колгоспі, отримуючи за трудодні мізерну плату. Про народження ще двох синів: Миколи, а за ним Петра, та як минали дні у безперервній праці і турботах про дітей, онуків, правнуків.
Любить Оксана Сафронівна, коли до неї приходять люди. Вона щиро розповідає про все, що збереглось у пам’яті. Жінка радіє та пишається тим, що лишилася одна з очевидців столітньої історії рідного селища і може правдиво донести її до сучасників. Вважає, що аби не тяжке життя, пам’ятала б ще більше. Захоплююче спостерігати за тим, як вона у свої 102 роки може подорожувати у часовому вимірі «згори вниз» і в зворотному напрямку так, як душа забажає, при цьому чітко висловлюючи свою думку.
Бабуся Оксана відтворила у пам’яті і переповіла місцеву весільну обрядовість, родильні, поховальні обряди, традиції проведення релігійних свят викладачам та студентам Східноєвропейського національного університету ім. Лесі Українки. Особисто спілкувалася з Оленою Боряк, доктором історичних наук, провідним науковим співробітником Українського етнологічного центру інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М.Рильського НАН України. Вона стала безцінним інформатором для історика, краєзнавця Володимира Носуліча у написанні «Хроніки» Великої Вітчизняної війни. Усе записане з її уст в майбутньому ще стане хорошим фундаментом у розквіті культурних традицій району.
З нагоди сторічного ювілею була нагороджена грамотою від Президента України, а з нагоди 20-річчя утворення Шацького району подарунковим сертифікатом від Волинської обласної благодійної організації «Патріоти Волині». Для своїх рідних Оксана Сафронівна відновила генеологічне дерево чотирьох поколінь, зберегла багато старовинних сімейних фото, вишитих рушників, домотканих килимових доріжок, колоритного одягу, меблів (виготовлених руками батька), що стали для родини раритетними речами. Нині, крім усіх людських благ, вона бажає внукам, правнукам та всім землякам лише одного: щоб швидше скінчилась війна на Сході, бо кому ж, як не їй, знати, що то за лихо.
Людмила МАКСИМЧУК.