Мало не щодня з’являється все нова й нова інформація про людей, котрі покидають Луганську та Донецьку області у зв’язку з військовими діями на цих територіях. Коли ж лише місяць-другий тому увага громадськості була прикута до переселенців з Криму, то сьогодні – до вигнанців зі Сходу України. Виїжджають люди куди хто може: одні – до рідних у Росію, інші – у більш спокійні центральні та західні регіони України. Саме західні області нашої країни прихистили чи не більшу частину вихідців з Криму. Але що ж роблять тепер колишні мешканці півострова, котрі наважилися покинути окуповану територію одними з перших, де знайшли прихисток та чим сьогодні живуть?
Випадково дізналася, що у с. Пульмо оселилася родина з Криму – Владислав та Анна Пони з 6-річною донькою Вікою, тож не могла упустити нагоди поспілкуватися з ними. Зв’язалася з головою родини Владиславом по телефону, аби домовитися про зустріч. І коли у відповідь на привітання почула гарну українську мову, дещо здивувалася, бо для мене особисто жителі південних областей та Криму асоціювалися з мовою російською. Зустріч з чоловіком відбулася у редакції (на жаль, Анна не змогла приїхати), проте розповідь навіть однієї людини налаштовує уже на певні роздуми.
Сьогодні держава обіцяє сприяння біженцям у працевлаштуванні, дає певні соціальні гарантії. Проте реальність є дещо іншою. Виїжджаючи з окупованого півострова на власному легковому авто, сім’я вивезла лише найнеобхідніші речі, які можна було вмістити в автомобілі. У Криму залишилися жити їхні батьки, тож наглянути за квартирою буде кому. Добре, що батько Владислава родом із Нововолинська, в шахтарському місті проживають два дядьки та тітка, двоюрідні брати. Тож коли перед родиною постало питання, куди їхати з окупованого Криму, не вагаючись, обрали саме Волинь. У Луцьку майже два місяці жили у винайманому помешканні, бо ж мали деякі заощадження. Та зі зняттям коштів з картки на початку виникли деякі проблеми, адже картка виявилася заблокованою. Допомоги сім’я ні в кого не просила, бо звикла надіятися лише на себе. Волонтерів Влад та Анна не шукали, а навпаки, розповідає чоловік, волонтери самі їх знайшли, цікавилися, чим можуть допомогти. Без проблем при зверненні Владислава до облдержадміністрації вдалося оформити доньку Віку в одну з луцьких шкіл. А вже згодом родина вирішила шукати собі постійне місце проживання, тож почали їздити по області та придивлятися до районних центрів.
– Мені, наприклад, завжди подобався Любомль, але з дружиною вирішили оглянути ще й Шацьк та його навколишні села, бо мені раз тут доводилося відпочивати, – розповідає пан Владислав. – Доїхали аж до села Пульмо, в яке з першого погляду закохалася дружина. Знайшли будинок, на купівлю якого фірма, де я працюю системним адміністратором, надала кредит.
В розмові не втрималася, аби не запитати, що ж змусило їх покинути батьків, рідних і друзів, квартиру, престижну роботу у Сімферополі та податися на Волинь, адже у їхньому місті не було таких воєнних дій, які точаться тепер у Луганську та Донецьку?
– Коли під вікнами твого будинку ходять озброєні люди, колонами їздять військові з автоматами, на душі не дуже комфортно, починаєш переживати за свою дитину, свою сім’ю. Майже усі друзі, котрі реально та адекватно оцінювали ситуацію, слідкували за подіями, визираючи у вікно, а не дивлячись у екран телевізора, в перші дні після так званого цирку з референдумом виїхали. І ми також. Російське керівництво обіцяло кримчанам великі пенсії та зарплати, та не всі знають, як живуть прості росіяни на периферії.
– Але ж ми знаємо, що рівень життя та заробітних плат у Москві набагато вищий, ніж в українській столиці, – заперечую пану Владиславу.
– Так, але Москва – не вся Росія. Я бував у Желєзногорську, Курську, там життя зовсім інакше, ніж ми звикли думати. Нічого хорошого для проживання там не побачив. Спілкувався зі своїм однокласником, котрий кілька років тому виїхав до Москви, так от він каже, що більшість росіян впевнені, що санкції проти їхньої держави введені тому, що українське керівництво вплинуло на світові організації, і це Україна винна у всіх проблемах Кремля, а не Росія. І сперечатися з ними – марно. А кримчани ж уже сьогодні мають чимало проблем: не працюють банки, майно не можна ні продати, ні купити, бо не діє жодне законодавство: як українське, так і російське. Санаторії, бази відпочинку, приватний сектор та інші заклади, які працювали у сфері відпочинку, мають величезні збитки: на все узбережжя лише поодинокі відпочивальники. Вже у цей період у минулі роки в санаторіях та на пляжах було чимало народу, зараз – пусто. Російські банки, які себе поважають, також не ризикують відкривати свої філіали: за міжнародним законодавством, в такому разі вони автоматично підпадають під санкції. Сьогодні Крим – це сіра зона, в якій мало хто ризикне працювати. Вже у школах, як розповідала мама, те, чого навчали дітей протягом стількох років, виявилося непотрібним, йде переорієнтація патріотизму з українського на російський: діти ходять до шкіл мало не з піонерськими галстуками, з’явився культ Путіна-спасителеля. Починається наступ і на українські церкви, їх уже потрохи намагаються громити кубанські казаки, що прийшли на допомогу самообороні Криму. Тобто на культурному рівні йде потужна пропаганда, на яку не піддатися важко. Хто реально оцінює ситуацію, розуміє, що перспективи в такій країні для дітей примарні. Сподіваємося, що в Україні все налагодиться, основне, щоб януковичі нарешті перестали красти гроші з держави.
Цікаво розповідає чоловік про життя звичайних кримських мешканців. Зокрема, сільські жителі півострова – це, здебільшого, кримські татари. Їх з 2001 року на півострів переселилося чимало, тож тепер їхня кількість сягнула більше 500 тисяч осіб, тобто четверта частина населення Криму, а не 10%, як про це говорять російські ЗМІ. Вони вміють і люблять працювати на землі. Це вони після занепаду відродили дві основні галузі – вівчарство та виноградарство. У спілкуванні кримські татари – прості та щирі люди, з якими приємно проводити час.
Життя у периферійному волинському селі Владислава та Анну не лякає: жінка звикла працювати на землі, бо у Херсонській області мала дачний будинок. Незвично поки що без газу та центрального опалення, води у будинку, доводиться щодня носити дрова, які залишилися від колишньої господині, воду з колодязя. Владислав і надалі планує працювати через Інтернет у своїй фірмі, хотілося б, якщо буде можливість, працевлаштувати і дружину. Родина впевнена, що згодом усе наладиться, сплативши кредит, зроблять комфортним житло, звикнуть і до сільського життя та праці. Аби не було війни.
Віта ШЕПЕЛЯ.