Наприкінці минулого тижня голова Волинської ОДА Григорій Пустовіт провів обласну нараду з питань організації літнього оздоровлення і відпочинку громадян на території області у 2014 році. Вона, як і в минулі роки, відбулась у Шацьку. У нараді взяли участь заступник голови обласної ради Ігор Гузь, голова Шацької РДА Олександр Кусько, голова районної ради Сергій Віннічук, керівники районів, сільських та селищних рад області, начальники контролюючих служб області, власники баз відпочинку. До початку сезону літнього відпочинку залишились лічені дні, тож стан підготовки рекреаційних закладів усіх форм власності є сьогодні особливо актуальним.
За словами Григорія Пустовіта, основне, на що потрібно звертати увагу в організації літніх сезонів відпочинку, це стан екології відпочинкових зон, найбільшою з яких є територія шацьких озер. Саме тут повинні бути зразковими бази відпочинку, а беззаперечним показником – дотримання санітарно-гігієнічних норм. До вирішення проблем курортних територій, за словами Григорія Олександровича, потрібно підходити масштабно, враховуючи перспективи розвитку не на місяць, а на роки. Увагу звертати не лише на комфорт у закладах, а й на дороги, екологію та інфраструктуру. Зі своєї сторони голова ОДА обіцяв до вирішення проблем регіону залучати кошти з державного бюджету, адже розвиток території потребує, перш за все, капіталовкладень. «Цей літній сезон, який обіцяє бути дуже насиченим, покаже, чи зуміємо ми витримати приїзд відпочивальників», – зазначив голова ОДА.
Олександр Кусько на початку свого виступу наголосив, що цього року район отримає не лише можливості для розвитку, наповнення бюджету, а й неабияку проблему із забезпечення безпеки громадян. Проте над її вирішенням будуть спільно працювати районний та обласний відділи міліції, органи місцевого самоврядування. Окрім цього, характеризуючи чотири умовні зони відпочинку Шацького району, на яких нараховується майже 500 садиб різних форм власності, Олександр Сергійович озвучив основні проблеми, які потрібно вирішити найближчим часом. Потребує вирішення питання створення комунального пляжу та його облаштування, що дозволить розвантажити пляжі в ур. Гряда; встановлення громадських туалетів поблизу пляжів; організація пакетного збору та вивезення сміття. Окрім того, потрібно подбати про нічне освітлення в ур. Гряда та облаштування додаткової автостоянки. Одна із основних проблем озерного району, яка уже зараз потребує вирішення – це проблема добудови другої черги полігону твердих побутових відходів. Що ж стосується с. Світязь, в якому нараховується майже 200 садиб та які одночасно можуть прийняти близько 5 тисяч відпочивальників, уже кілька років говориться про його каналізування. На реалізацію цього задуму потрібні лише кошти, адже проект уже виготовлений. Потребує упорядкування схема збору туристичного податку від індивідуального сектору. Одним із пріоритетних завдань влади сьогодні є також покращення естетичного вигляду прибережних зон озер, в чому планується активно застосовувати досвід Польщі. Говорив голова РДА і про цільове використання минулорічних коштів від екологічного збору, що сплачується при в’їзді в ШНПП.
«На мою думку, потрібно розвантажити відпочинкові зони озер Світязь та Пісочне за рахунок інших, не менш привабливих озер, створити законодавче підґрунтя для розвитку сільського туризму. Плануємо встановити камери відеоспостережень при в’їзді на територію парку та на місцях масових об’єктів відпочинку. Прохання до керівників баз відпочинку завершити до 15 червня підготовку до сезону оздоровлення», – завершив свій виступ Олександр Сергійович.
Григорій Пустовіт звернув увагу на сервісне обслуговування відпочиваючих на пляжах озера Світязь (зокрема, забезпеченні лежаками, встановленні санітарних вузлів), також на впровадження системи безпеки на базах відпочинку (відеокамери, сигналізація, охорона). Не оминув увагою очільник області питання оздоровлення дітей військовослужбовців та мобілізованих громадян, можливості реабілітації поранених військовослужбовців у східних областях України в санаторіях області.
Заступник начальника управління екології та природних ресурсів ОДА Вікторія Тимощук акцентувала увагу на екологічних проблемах відпочинкових зон області. Особливе навантаження на екологію йде від накопичення твердих побутових відходів. За її словами, дозвіл на розміщення відходів мають лише 11 суб’єктів господарювання області. Великою проблемою сільських територій є стихійні сміттєзвалища, що мають негативний вплив на екологію. В Шацькому районі проблему зі складуванням відходів частково вирішено завдяки реконструкції полігону, проте на часі – будівництво його другої черги. Тож одним із доручень служби головам РДА області та сільським і селищним головам є узаконення та впорядкування сміттєзвалищ, встановлення урн та контейнерів для збору ТПВ. Також Вікторія Євгеніївна доповіла про результати перевірок закладів оздоровлення та відпочинку області. До обговорення проблем долучився начальник державної екологічної інспекції в області Олександр Ткачук (вкотре наголосив на актуальності вирішення основних проблем Шацького району – добудови ІІ черги полігону ТПВ, розширення потужності очисних споруд по смт Шацьк та санаторію «Лісова пісня», підключення баз відпочинку до очисних споруд). Володимир Грушовінчук, начальник управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в області, також інформував про результати планових перевірок баз відпочинку та закладів оздоровлення області на дотримання протипожежних норм. Результати перевірок, як виявилося, могли б бути кращими, адже попри щорічні приписи служби все ж виявлено чимало порушень протипожежної безпеки. Зокрема, на деяких базах, що знаходяться в ур. Гряда, на момент перевірок не були виконані вимоги щодо обладнання будівель засобами зовнішнього протипожежного захисту, необлаштовані пірси для забору води, подекуди відсутні під’їзди до водойм. Кількість пожеж за останні роки та збитки, які були спричинені, були б набагато меншими, аби бази відпочинку були облаштовані протипожежними сигналізаціями. Це дало б можливість оперативно реагувати на виклики. Окрім того, начальник МНСників області наголосив на забезпеченні безпеки на водних об’єктах, адже уже з початку року на водоймах Волині загинуло 8 людей (за весь минулий рік – 48 людей).
До охорони громадського порядку в цьому літньому сезоні буде залучено трохи менше правоохоронців, ніж минулого року. Причина – ситуація на Сході України, куди було відправлено працівників ДАІ та міліціонерів з Волині. Проте, за словами начальника відділу громадської безпеки МВСУ в області Анатолія Шумика, охорона громадського порядку правоохоронцями буде здійснюватися постійно, до цього буде залучено групу швидкого реагування, громадські формування. Проте про безпеку потрібно дбати й самим власникам баз, забезпечивши цілодобову охорону, ведення журналів обліку відпочивальників, коригування режиму роботи розважальних закладів, встановлення гратів на вікнах, системи відеонагляду та розміщення стендів з телефонами відповідних служб.
Про те, як працює система оподаткування у сфері туристичного бізнесу на прикладі Криму, інформував начальник управління доходів і зборів фізичних осіб головного управління Міндоходів в області Ігор Івасишин. Досвід збору податків у сфері туризму, який вивчався службою, можна активно впроваджувати і на Волині. Система збору податків там діє ще з часів Союзу: з минулого залишився облік садиб (тепер – в електронному вигляді), де вказано власників, адресу, місткість, площу оренди. В Криму органи територіальної влади допомагають підприємцям вирішувати питання через призму податків, декларування доходів. Проблемою, на сьогоднішній день, є легалізація праці найманих працівників, офіційна виплата їм мінімальної заробітної плати, від чого ухиляються дрібні підприємці області.
Як поінформував завідувач сектору адміністративних послуг головного управління Держсанепідслужби в області Андрій Кусій, на сьогодні у нашому краї функціонує 477 дитячих закладів оздоровлення та відпочинку. Орієнтовно планується робота близько 100 закладів оздоровлення та відпочинку для дорослих, з яких цілий рік працюють два санаторії, два санаторії-профілакторії та кемпінг. В літній оздоровчий сезон планують роботу: пансіонат «Шацькі озера», понад 90 баз відпочинку, з яких 85 баз розташовані на території Шацького району, 4 – Старовижівського, 6 – Турійського районів; понад 40 пляжів, в т.ч. 29 пляжів при оздоровчих закладах. За його словами, на 2 червня цього року Держсанепідслужбою здійснено понад 500 перевірок готовності до цьогорічної літньої оздоровчої кампанії закладів оздоровлення та відпочинку, переважна більшість з яких – дитячі. Також Держсанепідслужбою області на 2 червня погоджено 6 паспортів пляжів: санаторію «Лісова пісня», спортивно-оздоровчого табору «Гарт» Луцького Східноєвропейського університету, дитячого оздоровчого табору «Світязь» (с. Пульмо), центрального пляжу Світязької сільської ради, дитячого протитуберкульозного санаторію «Згорани», позаміського табору оздоровлення та відпочинку «Оберіг» (с. Уховецьк Ковельського району). Решта об’єктів – на стадії підготовки до роботи в літній оздоровчий період. Серед поставлених завдань – утримання в належному санітарному і технічному стані будівель та споруд, інженерних систем, територій, в т.ч. пляжів, забезпечення роздільного збору твердих побутових відходів та їх своєчасне вивезення. Окрім того, належна увага приділяється і стану здоров’я обслуговуючого персоналу: всі працівники мають пройти обов’язковий медогляд. Вкрай важливим є і дотримання санітарних вимог при роботі з продуктами харчування, їх перевезенні та зберіганні, а також проведення постійного контролю за якістю питної води.
Про порушення у сфері земельного законодавства доповіла начальник державної інспекції сільського господарства в області Світлана Соколовська (це, в першу чергу, нецільове використання земель, самовільне заняття земельних ділянок, самовільна забудова).
Віта ШЕПЕЛЯ.