Останнім часом в українському суспільстві активно обговорюються реформи в різних галузях, в тому числі й освітній. Чимало нововведень для освітян запровадили і з прийняттям нового бюджету. Але відомо одне: реформи та зміни в освіті – це вимога не лише часу, а й суспільства. Як усі нововведення відіб’ються на освітянах району – розмовляємо із начальником відділу освіти Шацької райдержадміністрації Анатолієм Павлеєм.
l Чи плануються зміни, реформи в системі освіти протягом нинішнього року?
– Питання впровадження реформ в освіті сьогодні дуже активно обговорюється. Реформи готуються, вони будуть впроваджуватися, але коли і як це буде – важко сказати. Реформування галузі освіти, як і всіх сфер суспільного життя, неминуче. Проте для цього потрібно, аби парламент, уряд, міністерство освіти прийняли ряд законів або законодавчих актів для впровадження цих реформ. Це можуть бути зміни до нині чинних законів про освіту чи дошкільну освіту або нові. Які будуть зміни і як швидко вони втіляться в життя – побачимо вже з початком нового навчального року, бо не думаю, що в цьому навчальному році щось буде доцільно змінювати. А от з 1 вересня зміни можливі. Які вони будуть – не можу сказати, бо рішення будуть прийматися на державному рівні. Не можна жити по-старому, бо, як наслідок цього, йде перевитрата та нераціональне використання коштів, страждає якість освіти. Наприклад, в районі в школі І-ІІ ст. с. Пехи вартість навчання на дитину становить 14 000 грн., а в Шацькій школі І-ІІІ ст. – 4 500 грн. Чи не варто задуматися над тим, чи потрібно утримувати подібні школи аж таким коштом? І які знання вони дають? Але це питання вирішуватиметься не сьогодні, бо потрібно знайти транспорт та матеріальні ресурси для довезення учнів до інших шкіл, знайти місця в школах. Сьогодні це не так просто вирішити. Але реформи – на часі. Їх треба впроваджувати.
l Знову почали говорити про 12-річну середню освіту. Чи так це? Є інформація про 12-річну освіту з розподілом 5+4+3, де старша освіта буде трирічна.
– Вже досить тривалий час ведуться дискусії, полеміка серед науковців, педагогів про впровадження 12-річної освіти. Деякі освітяни вважають, що сучасна школа повинна давати не тільки теоретичні знання, а й практичні вміння і навички. Колись і справді в школах вчили і тракторну справу, і автомобільну. І якщо порівнювати школи більш розвинутих країн Західної Європи, то там дійсно є 12-річне навчання і практичне спрямування також. Проте міністр освіти і науки Сергій Квіт на одному із засідань, яке відбулося у лютому, сказав, що в цьому і наступному навчальному році 12-річка впроваджуватися не буде. Але рано чи пізно це має відбутися. Утім, таке впровадження тягне за собою зміцнення матеріально-технічної бази. Тож поки що будемо жити і працювати в 11-річці.
l Наскільки соціально захищені педагоги району? В засобах масової інформації повідомлялося, що чимало доплат до посадового окладу вчителям знято. Чи так це?
– В бюджеті 2015 року збережені всі обов’язкові доплати і надбавки педагогічним працівникам. Ходили чутки про скорочення надбавок, але, зрештою, бюджет затверджений, всі надбавки, які мали педагоги, залишилися. Єдині зміни, які відбулися, це у 20%-ій надбавці за престижність праці. Оскільки у цьому році ми зобов’язані педагогічним працівникам нараховувати індексацію, визначену законом, трапилося так, що ми не вкладаємося у визначений фонд заробітної плати. А в Постанові Кабінету Міністрів від 25 березня 2014 року №88 написано, що надбавка може бути встановлена в розмірі до (!) 20%, коли раніше чітко визначалося – 20%. В цій ситуації ми були змушені зменшити цю надбавку, щоб вкластися у визначений фонд заробітної плати. Про це повідомлено наших працівників у двомісячний термін і з 15 квітня дана надбавка буде зменшена до 10% у відповідності до чинного законодавства. Всі решта доплат (за зошити, класне керівництво, стаж) зберігаються.
Хотів би ще роз’яснити, що взагалі фінансування освіти здійснюється у розрахунку на одного учня. І в залежності від того, яка кількість учнів у районі, стільки район одержує коштів на освіту. Оскільки у нашому районі – найменше учнів, відповідно ми маємо найменше державне фінансування в області. Тому іноді є некоректним порівняння різних регіонів, наприклад Шацького і Любомльського чи Ківерцівського, оскільки останні мають більший фінансовий ресурс.
l Яка ситуація із школами І та І-ІІ ступенів? Є інформація про те, що, наприклад, в школах І-ІІ ступенів повинно навчатися не менше 60 учнів. Спростуйте або підтвердьте інформацію про те, що є пропозиція від управлінців та інших вчених мужів про зменшення кількості обов’язкових предметів до 6-10.
– З цього приводу можу сказати таке: на сьогодні навчальні заклади формують свою діяльність на основі навчальних планів – державного документу, що визначає зміст, обсяг та вимоги до вивчення навчальних дисциплін у розвитку і вихованні особистості. Вони включають інваріативну, або незмінну частину, та варіативну (змінну) складову. Інваріативна частина складається з вивчення базових дисциплін, тобто всі навчальні предмети входять в інваріативну частину. Варіативна частина включає в себе курси за вибором, індивідуальні заняття, факультативи. На сьогодні те, що визначено інваріативною частиною, є незмінне та обов’язкове до вивчення у кожній школі для учнів. А якщо є можливість (це знову ж таки залежить від фінансових ресурсів) мати якісь курси за вибором чи факультатив, то можуть вибирати. Я вважаю, що зміна кількості предметів у школі суттєво не впливає на успішність учнів, але значно впливає на їх кругозір. Сучасні реалії життя потребують більш ерудованої, комунікабельної, всебічно розвиненої особистості. Як буде в майбутньому – зменшуватимуть чи збільшуватимуть кількість предметів, залежатиме від позиції Міністерства освіти. Якщо проаналізувати останні роки, то побачимо, що були спроби реформувати цю частину шляхом впровадження певних курсів: одні з них впроваджували, інші – відміняли. Якщо міністерством будуть вноситися зміни – то тільки у новому навчальному році.
Що стосується питання наповнюваності шкіл, то розглядалися пропозиції на рівні міністерства по визначенню певної кількості учнів школи для того чи іншого ступенів. На сьогодні змін в цьому плані в Законодавстві не відбулося. Аби змінити наповнюваність шкіл, треба змінити законодавчі акти та визначити, що школа І-ІІ ступенів повинна мати не менше конкретної кількості дітей. Як далі буде вирішувати міністерство – невідомо, але зміни будуть. Наприклад, в нас сьогодні школа І-ІІІ ступенів у с. Ростань має 68 учнів, а І-ІІ ступенів в Шацьку – 59. Різниця – в 9 дітей. Що засвідчує цей приклад? Що така школа, як в Ростані, має право на існування в цьому статусі, якщо там буде навчатися більше дітей. Можливо, якщо буде процес реорганізації, школа лишиться з цим статусом за умови, коли там будуть навчатися учні-старшокласники із навколишніх сіл. Але для цього знову ж потрібно організувати підвіз дітей. Сьогодні є у нас велика потужна школа в с. Пульмо І-ІІІ ст., але з недостатньою наповнюваністю. Сьогодні учнів старшої ланки Острів’янської школи можна довезти до с. Пульмо, відповідно можуть заощадитись кошти, а діти отримуватимуть вищого рівня знання. Але щоб це зробити – потрібно знайти транспортний засіб для цього та працевлаштувати вчителів. Я ще раз наголошу, що в нашому районі теж на часі зміни та реформи. Але в законодавчих актах чітко прописано, хто має право робити реорганізацію шкіл, при чиїй згоді чи незгоді. Є певна процедура, і рішення начальника відділу освіти недостатньо.
l Чи змінилася вартість харчування дітей у зв’язку із різким підвищенням цін на продовольчі товари?
– Коли формувався бюджет, Кабмін пропонував харчування дітей у школах перевести на місцеві бюджети. Але оскільки місцеві бюджети ще не є достатньо наповненими, в тому числі і в нашому районі, із дозволу уряду харчування учнів у цьому навчальному році буде здійснюватися за рахунок державної субвенції. Два попередні роки вартість харчування становила 4 грн. на дитину для учнів початкових класів у школах, які мають їдальні, та 3 грн. для шкіл, які не мають їдалень і де діти харчуються буфетною продукцією (села Підманове, Положево, Пехи). У 2015 році ми плануємо із четвертої чверті підвищити вартість харчування до 6 грн. та 5 грн. відповідно.
l Чи є проблеми із підвозом дітей до шкіл та як вони вирішуються?
– На початку року Кабмін планував довозити дітей до школи за рахунок коштів місцевих бюджетів, тобто району. І в тимчасовому кошторисі, який діяв на початку цього року, не було передбачено коштів на підвезення дітей. Але ми, не зважаючи на це, ще на початку грудня розпочали процедури по державних закупівлях на паливно-мастильні матеріали. Оскільки відділ освіти закуповує паливно-мастильних матеріалів більше, ніж на 200 тис. грн. на рік, ми повинні це робити у відповідності до Законів України «Про державні закупівлі», де є чітко виписана процедура тендеру і терміни проведення. Ми розпочали цей процес ще на початку грудня минулого року. Якби все йшло добре, уже в перших числах січня ми могли б здійснювати усі необхідні закупівлі. Але власники автозаправних станцій сьогодні відмовляються від співпраці із бюджетними установами та не подають заявок на конкурс. І таким чином два етапи державних закупівель не відбулися (етап в середньому триває півтора місяця, починаючи від оголошення конкурсу, подачі заявок та розгляду і прийняття рішення). Подала заявку лише одна Володимир-Волинська АЗС, тож конкурс не відбувся (для конкурсу потрібно мінімум двоє учасників). Дві місцеві АЗС на конкурс не погодилися. Проте процедура держзакупівель передбачає, якщо два етапи проходять безрезультатно, це дає нам змогу здійснювати процедуру закупівель в одного учасника. Ми, звичайно, обрали нашу місцеву АЗС, погодивши ціну на паливо, яка сьогодні є нестабільною.
Яким чином підвозили дітей до шкіл? Шукали спонсорів, підвозили за батьківські кошти, трошки допомагав благодійний фонд народного депутата. Знаю, що ситуація кричуща, проте надіємося на краще. Довозимо до Прип’ятської, Ростанської, Піщанської, Пульмівської і до Світязької шкіл. До Світязької школи довозимо за рахунок місцевої сільради, бо автобус знаходиться на її балансі, решта автобусів – на балансі відділу освіти. Сподіваюсь, що з наступного тижня паливо будемо вже закуповувати. Проблеми в питаннях закупівель – це не проблеми лише нашого району, а й усієї України. Власники АЗС не хочуть займатися із тендерами на державні закупівлі, оскільки з ними багато мороки із документами, ціна також має значення. Вони не хочуть мати зайвих проблем. Але ж людям, чиї діти доїжджають до шкіл, від цього не легше, їм важко пояснити, як діє закон, і чому його ніхто не змінює. Людям болить своє: їм треба, аби дитину довезли до школи. І я це розумію.
l Ширяться чутки про припинення існування деяких установ району, які напряму пов’язані з освітою. Мається на увазі, Будинок дитячої та юнацької творчості, Шацька дитячо-юнацька спортивна школа. Яке їхнє майбутнє?
– З 1 січня 2015 року БДЮТ, ДЮСШ, методичний кабінет, відділ освіти, дитячі садочки переведені на фінансування з місцевих бюджетів (у 2014 році їхнє фінансування здійснювалося за рахунок субвенції з державного бюджету). Це автоматично спричинило недофінансування цих установ в середньому на 30% від потреби. Найбільше постраждав методкабінет, зменшення фінансування якого відбулося на 40%. Усе це негативно вплине на роботу цих структурних підрозділів. Але впевнено скажу, що заклади позашкільної освіти закриті не будуть. Як будемо виходити із ситуації? Триває скорочення, наприклад, у БДЮТ скоротили 4,5 ставок гурткової роботи за рахунок тих, хто працював за сумісництвом. Методисти відділу освіти йдуть у відпустки без збереження заробітної плати. У закладах освіти району ще має відбутися скорочення на 3%. Це реалії, з якими ми маємо змиритися. Можливо, буде впроваджено платне навчання у секціях спортшколи чи ще якісь зміни.
l Скільки дітей-переселенців з інших регіонів України, наприклад Луганської та Донецької областей, навчається зараз в освітянських закладах району? Чи проводиться з ними робота спеціалістів-психологів району?
– Навчальні заклади тримають на контролі питання охоплення навчанням усіх дітей шкільного віку, в тому числі переселенців із тимчасово окупованих територій України. В районі 6 дітей-переселенців здобувають освіту у школах, троє батьків написали заяви на влаштування у дитячий садок дітей, відповідно ці діти будуть прийняті поза чергою. З батьками та учнями проведено психолого-педагогічні бесіди, відвідування в сім’ях, індивідуальні консультації. Психологічно-соціальна адаптація таких дітей-переселенців стала основною темою роботи соціальних педагогів району та практичних психологів.
l Завжди праця вчителя визначалася по учнях, які успішно захищали честь школи на районних та обласних шкільних олімпіадах. Яка ситуація із цим в районі?
– Незважаючи на те, що в районі мала кількість школярів, є багато обдарованих та талановитих дітей, які беруть участь в різних конкурсах, змаганнях, турнірах, олімпіадах на районному та обласному рівнях. У ІІ етапі (районному) Всеукраїнських учнівських олімпіад з навчальних дисциплін найкращі результати показали команди ЗОШ І-ІІІ ст. смт Шацьк, с. Світязь, НВК «ЗОШ І-ІІІ ст. – дитячий садок» с. Мельники, ЗОШ І-ІІ ст. сіл Підманове, Положево, Острів’я. У ІІІ етапі (обласному) команда району показала такі результати: з математики 3 місце вибороли учні ЗОШ І-ІІІ ст. смт Шацьк Дарина Козак (9 клас), Павло Гуменюк (11 клас); з німецької мови – Ірина Дударчук (9 клас, НВК «ЗОШ І-ІІІ ст. – дитячий садок» с. Мельники); біології – Дарина Добровольська (8 клас, ЗОШ І-ІІ ст. с. Підманове). Маємо переможця серед вчителів: Положевець Людмила Федорівна, практичний психолог ЗОШ І-ІІІ ст. с. Пульмо, взяла участь в обласному етапі всеукраїнського фестивалю-конкурсу «Вчитель року» з предметів духовно-морального спрямування, на якому зайняла І місце. Було б добре, аби за досягнуті результати й учні, і вчителі отримували б матеріальне стимулювання, але таких можливостей у нас немає.
l На вищому рівні була пропозиція зробити платними підручники у школах. Наскільки це правда?
– На сьогоднішній день учні району забезпечуються підручниками безкоштовно. Якщо будуть прийняті якісь інші рішення, то ми обов’язково про це повідомимо батьків та вчителів. На цю тему й справді велася дискусія перед прийняттям державного бюджету. Але на сьогоднішній день це є лише пропозиція, офіційних змін немає.
Освітяни району забезпечують належну підготовку і проведення навчально-виховного процесу в усіх закладах освіти. Однозначно, зміни та реформи у системі освіти потрібні. Ми і надалі будемо працювати над тим, аби освітній процес та умови навчання були кращими, діти отримували якісні знання. Відділ освіти завжди був і залишається відкритий для спілкування між учителями, батьками та громадськістю.
Віта ШЕПЕЛЯ.