Влітку цього року житель м. Харків вирішив придбати через Інтернет вантажний автомобіль. Особі, яка представилася жителем смт Шацьк, він довірив 40 тис. грн. завдатку за покупку. В результаті не побачив ні грошей, ні автомобіля. Не менш прикрий випадок стався з жителем Шацького району, на довірі якого зіграли інші аферисти: зателефонували йому і сказали, що брат, який мешкає в Білорусі, затриманий міліцією і допомогти йому можна, перерахувавши на картку 7 тис. грн. Родич, не роздумуючи, заніс кошти в банк. Лише згодом з’ясувалося, що брат у біду не потрапляв і з міліції визволяти його не потрібно. А в селі Світязь невідомий з іншої області ввійшов у довіру до людини похилого віку і вона сама віддала йому 8 тис. грн. Ні прізвища шахрая, ні його адреси потерпіла не знала.
Шахрайство сьогодні стало явищем масовим і кожен з нас знаходиться під ризиком бути обдуреним. Описані вище випадки, які сталися в Шацькому районі, – непоодинокі. Зі слів Андрія Деркача, начальника Шацького РВ УМВС, люди часто довіряють невідомим особам, які обдурюють їх, не виплачуючи гроші за здану худобу; шахрайським методом привласнюють кошти, незаконно оформляють і в подальшому використовують кредит у банку; не надсилають замовлений через Інтернет і проплачений товар (дитячий одяг, мобільні телефони).
– За 2013 рік на території Шацького району зареєстровано 25 випадків шахрайств.
На жаль, такі «розводи» найчастіше закінчуються грошовим відшкодуванням на користь шахраїв. Жертва, яка сама віддає свої кошти аферистам, перед тим бачить в них пристойних, гарно одягнених людей при грошах. Такі завжди викликають довіру. Досить переконливо все виглядає і тоді, коли до жертви телефонують на мобільний і кажуть, що хтось із родичів потрапив у біду, а перераховані кошти вирішать проблему. Зазвичай аферисти повідомляють інформацію дуже швидко, не дають людині отямитися і тверезо обдумати ситуацію. Тому більшість тих, хто постраждав, навіть не здогадується зателефонувати родичу, який, нібито, потрапив у біду. До телефонних афер часто причетні ув’язнені, які перебувають у місцях позбавлення волі. Інформацію про своїх потенційних жертв беруть з газетних оголошень, соціальних мереж, дізнаються від знайомих і співкамерників, – розповідає Андрій Анатолійович.
Цього року в Волинській області зареєстровано 388 випадків шахрайств. Серед найбільш постраждалих – жителі поліської глибинки, в тому числі і Шацького району. До них, більш довірливих, менше поінформованих і обізнаних зі строкатою статистикою афер, і їдуть шахраї. На Волині розкриття таких злочинів не перевищує 10%. З 25 випадків шахрайств, зареєстрованих у Шацькому РВ УМВС, тільки 3 розкриті.
Не довіряйте свої кошти незнайомим людям, не вірте телефонним дзвінкам від невідомих, не контактуйте з циганами. Утім, якщо ви все-таки стали жертвою шахраїв, потрібно хоча б спробувати відстояти свої права і звернутися до правоохоронних органів із заявою. Із запитаннями та пропозиціями звертайтесь за телефонами: 2-04-64 (чергова частина), 2-00-42 (сектор дільничних інспекторів міліції).
Мирослава ЦЮП’ЯХ.