На початку цього тижня з виїзним прийомом у селах Грабівської сільської ради побував голова районної ради Сергій Карпук. Разом із ним у виїзному прийомі брали участь Анатолій Пех, начальник відділу освіти і молоді РДА, Роксолана Цвид, керівник Шацького бюро правової допомоги, Надія Процик, представник фонду Ігоря Палиці «Тільки разом».
Основне питання, яким стурбовані жителі усіх сіл сільської ради – реорганізація навчальних закладів та індивідуальна форма навчання для дітей малокомплектних класів. Ситуація у трьох школах схожа: діти у тих класах, де нараховується менше 5 учнів, змушені будуть навчатися вдома індивідуально. Так, у початковій школі с. Голядин з чотирьох класів у стінах школи має право навчатися лише один клас – перший, а другий-четвертий класи – на індивідуальному навчанні. Це й збурило батьків та вчителів, які прийшли на виїзний прийом. Вони казали, що дехто з батьків не в змозі забезпечити нормальні умови для щоденних занять вчителя з дитиною з різних причин. Віддавати ж своїх дітей у найближчу школу села Смоляри-Світязькі батьки теж не хочуть, бо там узагалі цього річ не буде першокласників, а на індивідуальному навчанні мають бути діти 3 та 4 класів. У школі І-ІІ ст. с. Грабове узагалі ситуація змінилася лише напередодні виїзного прийому: батьки учнів 8-9 класів, де мали навчатися по 4 дитини в кожному класі (відповідно на індивідуальній формі), написали заяви та перевели дітей на навчання у школу с. Смоляри-Світязькі. Тож загалом там має навчатися 61 дитина. Якби батьки, вчителі та сільська рада знайшли спільну мову, то на базі однієї школи – Смоляро-Світязької – можна було б створити одну школу, де б навчалося 120 дітей з чотирьох сіл. Відповідно на плечі районної влади та відділу освіти ліг би тягар підвозу дітей та покращення умов у навчальному закладі, де тепер тривають роботи із ремонту шкільної їдальні.
– Децентралізація, реорганізація шкіл та індивідуальне навчання – це ті процеси, виконувати які нам, районним керівникам, доручають зверху, – говорив перед громадами Сергій Карпук. – З дечим я погоджуюся, що нам потрібна оптимізація навчальних закладів, потрібно проводити децентралізацію, оскільки в районі багато громад, які неспроможні виживати самостійно та дотуються із районного бюджету. Але є речі, які не так просто виконати в теперішніх умовах. Маю на увазі стан наших шкіл та ситуацію, в якій опинилися наші діти. Але вихід з цього мусимо знайти спільно, бо чи потрібна дітям освіта такими методами, які пропонують нам зверху?
– Ми мусимо виконувати закони, які приймають наші керівники. І ні я, ні районна чи обласна влада не можуть відмінити їхню дію, – пояснював Анатолій Пех. – Батьки можуть не погодитися з індивідуальною формою навчання та перевести дітей у інший навчальний заклад, наприклад, в школу села Смоляри-Світязькі. Але індивідуальне навчання не означає, що ваші діти не зможуть відвідувати школу в позаурочний час та займатися на різних факультативах та гуртках. Однак за недотримання положень про індивідуальну форму навчання на вчителя чекає звільнення та штрафні стягнення, на директора школи – догана.
Хоч гуртки та заняття у позаурочний час не зможуть замінити повноцінне навчання в школі, проте це – єдиний поки що вихід із ситуації не залишити дітей поза колективом. В разі, якщо батьки погодяться віддати дітей у школу с. Смоляри-Світязькі, районна влада та відділ освіти обіцяють подумати над тим, як організувати підвіз дітей. Категорично проти будь-яких змін у школах у сільській раді, позиція якої одностайна: діти мають продовжувати навчатися в стінах своїх шкіл. Місцеві жителі ж наводять свої аргументи проти таких кардинальних кроків у сфері освіти: спочатку пропонують індивідуальне навчання, а потім – взагалі закриють школу, і села вимруть. Проте Сергій Карпук навів парадоксальний приклад із життя двох сіл району: у селі Кропивники декілька років тому закрили школу, а село й досі існує. Натомість у с. Ростань збудували новий просторий навчальний заклад, але кількість дітей там не збільшилася, а навпаки, щороку зменшується. В одному з районів Волині – Турійському – районна адміністрація, не погоджуючись із деякими положеннями реорганізації освіти, подавала в суд щодо проведення навчання в стінах школи для малокомплектних класів, проте вони програли справу у двох судових інстанціях. «Що ми можемо зробити, то це розглянути звернення батьків та вчителів щодо відтермінування дії постанови про індивідуальне навчання, підтримати його на сесії районної ради та направити у міністерство освіти та Веховну Раду, оскільки забезпечити цей процес в районі немає можливості, як і організувати швидкий підвіз дітей чи кращі умови у школах. Упевнений, що в такій ситуації опинилися не одні ми. Надалі наше завдання – визначити перспективи освітнього процесу на майбутні роки в цих школах», – зазначив голова районної ради.
У с. Смоляри-Світязькі, як уже зазначалося, з початкових класів навчатися буде в школі лише 2 клас, 3-4 класи – на індивідуальному навчанні. Проте з учнів цієї та початкової школи с. Голядин можна було б сформувати повноцінні класи, але на те немає волі батьків, які не хочуть чи то не бажають домовлятися. Не можуть визначитися батьки школи с. Голядин і з тим, у яку школу вони хотіли б довозити своїх дітей. Залишається лише сподіватися, що жителям обох сіл вдасться знайти компроміс у виконанні норм освітянських реформ, які збурили в останні тижні не одне село Волині.
Заодно Сергій Карпук привіз візок для пересування жителю с. Голядин Володимиру Горнічу, про що минулого разу на виїзному прийомі просила його мама. У придбанні такого візка посприяв Володимир Дибель, директор ТМО Любомльського і Шацького районів.
Також жителів сіл з напрямками діяльності Фонду Ігоря Палиці «Тільки разом» ознайомила Надія Процик. Працює фонд із громадами, яким пропонують спільну реалізацію проектів із будівництва дитячих майданчиків, покращення благоустрою населених пунктів. Фонд також надає допомогу на лікування дітям-інвалідам.
Про діяльність та функціонування нової структури в районі – Шацького бюро правової допомоги – розповідала жителям сіл в.о. керівника структури Роксолана Цвид.
Віта Шепеля.