Головна Листи Чи мав право водій маршрутки виганяти дитину-пільговика, котра мала квиток на проїзд?

Чи мав право водій маршрутки виганяти дитину-пільговика, котра мала квиток на проїзд?

7449

Нещодавно до редакції звернулася жителька смт Шацьк Валентина Шепеля та розповіла про випадок, який дещо шокував особисто мене, хоч і сама в подібні ситуації не раз потрапляла.

Стався він 27 січня, коли морозний та дошкульний сильний вітер навіть вдень не хотів відступати, а стовпчики термометра не піднімалися вище мінус 15 градусів. За словами пані Валентини, її донька того дня разом зі своїми двома товаришами взяли два пільгові квитки (за посвідченням дітей з багатодітної сім’ї, яким гарантується право на безкоштовний проїзд), та один повний квиток у касі Шацької автостанції на маршрутне таксі до Нововолинська (відправка – о 14.55 год.), де усі втрьох разом навчаються. Заплативши водію на його вимогу  ще по 5 грн. за багаж, студенти сіли в маршрутку. Через кілька хвилин дівчина зателефонувала матері і поскаржилася, що водій і цього разу взяв з них оплату за перевезення багажу.

– Після дзвінка дочки я зателефонувала перевізнику – Сергію Приймуку (він же і був за кермом транспортного засобу, в якому їхали діти), та розповіла, що сталося. Попросила, аби власник розібрався із ситуацією, бо скільки я і з якими сумками не їздила, ніхто з водіїв ніколи не брав за це плату. Та через трохи часу – знову дзвінок доньки, яка розповіла, що шофер, зупинившись на зупинці навпроти Любомльської районної лікарні, попросив признатися, чия мама щойно дзвонила. «Якщо не признаєтеся – то вийдете усі з маршрутки», – сказав дітям.

Донька, звісно, призналася, що це її мама телефонувала. Водій, довго не церемонячись, вигнав 15-річну дівчину з маршрутки та віддав їй 5 грн., що сплатила за багаж. Не захотів кидати дівчину одну на дорозі й хлопець, котрий також їхав за пільговим квитком, тож вийшов разом із нею, отримавши від шофера 5 гривень. Квитки, за словами пані Валентини, шофер дітям не повернув. Добряче промерзнувши, поки дочекалися наступної маршрутки, діти приїхали до Нововолинська аж о пів на дев’яту вечора.

– Уже пізно ввечері донька знову зателефонувала і сказала, що лежить хвора з температурою, – розповідає жінка. – Того ж вечора телефонував і власник маршрутки, водій Сергій Приймук, просив вибачення та пропонував компенсацію, виправдовувався, мовляв, чимало коштів доводиться витрачати на паливо, ремонт, запчастини, оплату водіям, а тут ще й пасажирів поменшало… Я його вибачень не прийняла, бо не могла як мати стерпіти такого ганебного вчинку по відношенню до дітей, які мають законне право на пільговий проїзд.

Не раз доводилося й самій чути про випадки, коли водії маршруток відмовлялися брати пільговиків-пенсіонерів, дітей з багатодітних сімей, інвалідів, ветеранів… Бачте, то посвідчення не дійсне, треба міняти, то грошей їм за такі перевезення не компенсовують, то в автобусі уже є двоє пільговиків, більше брати – зась. Буває, що водії відмовляються перевозити осіб, які мають право на безплатний проїзд, виганяють пасажирів з автобуса, бо ті відстоюють свої права і не хочуть платити гроші. На жаль, такі ситуації не поодинокі, і наш район – не виняток. Я вирішила з’ясувати, чи має право водій маршрутки відмовити пільговику в проїзді, тим паче висадити дітей посеред дороги (навіть не на автостанції!) взимку у 15-градусний мороз?

– З подібними скаргами до нас не раз зверталися жителі району, в тому числі й пенсіонери, – говорить Антоніна Пилиповець, начальник управління соціального захисту Шацької РДА. – Такі проблеми виникають і на інших маршрутах. Останні кілька років із двома перевізниками – приватними підприємцями (Сергієм Приймуком та Романом Смалем) Головне управління промисловості та розвитку інфраструктури Волинської ОДА укладає угоди про організацію перевезень пасажирів, відповідно до яких підприємцям-перевізникам з державного бюджету у коефіцієнтному співвідношенні пільговиків до загальної кількості пасажирів, що оплачують проїзд на приміських маршрутах, відшкодовується компенсація за перевезення пільговиків. Цей коефіцієнт затверджується районною комісією з питань розрахунків обсягів компенсації витрат автомобільних перевізників за пільговий проїзд деяких категорій громадян. Угода з Сергієм Приймуком про перевезення людей пільгових категорій на приміських маршрутах (по району) укладена й цього року, а Головним управлінням промисловості та розвитку інфраструктури ОДА – на міжміських, де вказано й маршрут «Шацьк-Нововолинськ». За минулий рік перевізнику було перераховано 50,7 тис. грн. та заборговано ще 10,6 тис. грн. Проте це не є підставою, щоб не возити пільговиків. Навіть відсутність угоди з перевізником не дає йому право відмовляти людям у перевезенні, і це стосується не лише приміських маршрутів, а й міжміських.

Згідно з чинним законодавством, є перелік осіб, які належать до пільгової категорії при проїзді в транспорті. Безплатно скористатись послугами приміського та міжміського пасажирського транспорту мають право такі особи: інваліди війни І, ІІ та ІІІ груп; учасники бойових дій, учасники війни, члени сімей загиблих, яким видано посвідчення; особи, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи І та ІІ категорії; сім’ї, які мають дитину-інваліда, якій встановлено інвалідність, пов’язану з Чорнобильською катастрофою; Герої Соціалістичної Праці; ветерани військової служби, ветерани органів внутрішніх справ, ветерани державної пожежної охорони; реабілітовані, військовослужбовці, які стали інвалідами під час проходження військової служби, жертви нацистських переслідувань; інваліди І, ІІ, ІІІ груп, діти-інваліди та одна особа, яка супроводжує інваліда І групи або дитину-інваліда; ветерани праці, пенсіонери з числа слідчих; діти з багатодітних родин, діти війни, пенсіонери за віком, учасники бойових дій УПА, вдови політв’язнів. Законодавством не передбачено жодних обмежень щодо кількості пасажирів пільгових категорій, які одночасно можуть перебувати в салоні транспортного засобу.

Тож у стосунках «перевізник-пільговик» один повинен здійснювати перевезення пасажирів, інший – має на це право. А от забезпечувати ці права має третя сторона – влада. Насамперед хочу зазначити: проблеми відшкодування коштів за пільгові перевезення, на що скаржився перевізник у телефонній розмові, якщо вони і є, то стосуються приватного підприємця чи керівника фірми, які здійснюють маршрутні перевезення, Управління соціального захисту населення та райдержадміністрації, але не пасажирів. Відповідно до чинного законодавства та договорів, які укладаються з перевізниками-переможцями конкурсу, перевізник зобов’язаний безкоштовно перевозити громадян: людина пред’явила посвідчення, або навіть довідку, і їй повинні надати послугу, водій не може вимагати у неї гроші за проїзд. А безпідставна відмова від пільгового перевезення тягне за собою відповідальність згідно із законом (це – штрафні санкції та при неодноразовому порушенні умов договору – позбавлення ліцензії). Водій також не має права прискіпуватись до посвідчень, мовляв, не така печатка, переклеєна фотографія та ін. При підозрі, що посвідчення фальшиве, водій може переписати дані з нього і звернутися щодо їх перевірки. Але ні в якому разі не вчиняти розбірки з пасажиром.

Та як діяти пасажирам, які мають право на пільговий проїзд, але їм відмовили у безплатному перевезенні? Куди звертатися? В такому випадку, насамперед, треба зафіксувати номер маршрутки чи автобуса, рейс, час здійснення порушення і, при можливості, зафіксувати прізвище та ім’я водія (повинен мати бейджик, але не всі цього правила дотримуються). І з цими даними треба звертатись в Головне управління промисловості та розвитку інфраструктури Волинської ОДА, адже саме воно укладало договір, райдержадміністрація лише погоджувала. Принагідно наголосимо, що, згідно з «Правилами надання послуг пасажирського автомобільного транспорту», пільговик, який має право на безкоштовний проїзд, не звільняється від сплати послуг за станційний чи страховий збір. Тобто він обов’язково повинен купувати на автостанції квиток за так би мовити «нульову» вартість. Комусь це, як із боку перевізників, так і пасажирів, подобається, а комусь – ні. Якщо в касі пільговику відмовили видавати «нульовий» квиток (буває й таке), людина має повне право, відповідно до чинного законодавства, підходити до водія, показувати йому документ, що засвідчує ваше право, і вимагати на основі нього та базуючись на угоді, підписаній між перевізником та ОДА, дешевшого проїзду. Перевізник не може вам відмовити.

До того ж, відповідно до витягу з Правил надання послуг автомобільного пасажирського транспорту, затвердженими постановою Кабінету Міністрів «Про перевезення багажу та ручної поклажі в автобусах», кожен пасажир має право безкоштовно перевозити в приміських та міжміських рейсах свої особисті речі (ручна поклажа) чи багаж, вагою до 30 кг і розмір якого не перевищує 40х50х100 см. В разі перевищення норм пасажир сплачує згідно з тарифом лише як за одну одиницю багажу. До того ж, правила перевезень, схема маршрутів, інформація стосовно прав і обов’язків пасажирів і перевізників має бути розміщена в транспортному засобі або надаватись на вимогу.

Інколи доводиться стикатися із водіями, котрі некоректно поводять себе з пасажирами, в грубій формі відмовляють пільговикам у перевезенні. Але саме перевізник несе відповідальність за комфорт і, головне, безпеку пасажирів.

Про випадок, що стався з її донькою, пані Валентина в той же день повідомила заступнику голови Шацької РДА Сергію Пархонюку, а також написала лист про порушення прав пасажирів-пільговиків до Головного управління промисловості та розвитку інфраструктури Волинської ОДА, сподіваючись на справедливість.

Віта ШЕПЕЛЯ.