Головна Медицина Як кинути курити?

Як кинути курити?

3565

З цією метою можна використовувати визначення стадії нікотинової залежності (тест Фагерстрема)

Насамперед, слід уточнити, що існує так зване епізодичне (його ще називають ритуальним) куріння, коли людина до­лучається до цигарки навіть не щодня, а при нагоді, у компанії, «для годиться», щоб не випасти з традицій певного товариства, чи, наприклад, в омані, «коли курю, то ефектніше виглядаю». До подібного отруєння тютюном, в основному, вдаються підлітки та не зовсім зріла в соціальній самосвідомості молодь. Ви­курюється зазвичай від однієї до декількох цигарок з перервою в кілька днів, а то й тижнів. Подібні стосунки з нікотином мають назву шкідливої звички і, при бажанні, відмова від тютюну тут зазвичай безболісна.

По-іншому усе виглядає, коли куріння зростає до рівня наркотичної залежності. Це вже не шкідлива звичка, а хво­робливий стан, який наркологи називають «нікотинізм». Розрізняють три стадії нікоти­нової залежності.

1-а стадія. Кількість цига­рок, що викурюються, коли­вається в межах 8-15 штук. Із соматичних порушень спосте­рігаються відхилення в роботі нервової системи (підвищена збудливість, емоційна нестій­кість тощо) і, у більшості ви­падків, ослаблення органів дихання (початкові прояви хро­нічного бронхіту, який розвивається; схильність до простудних захворювань). Якщо курити починають у шкі­льному віці, водночас різко порушуються функції мозку – погіршується пам’ять, може порушуватися сон, змінюється здатність засвоювати нав­чальний матеріал тощо.

2-а стадія. Кількість цигарок, що викурюються, коливається від 15 до 25-30 штук. Обов’язковими стають ранкова і вечірня (перед сном) цигарки. Виразність залежності висока – без цигарки погіршується настрій, робота не ладиться, різко підвищується нервова збудливість. Іноді вже на цій стадії за­лежності може стати обов’язковою «нічна цигарка» (курять уночі). Часто діагностуються гастрити, виразкова хвороба. Страждають судини, звідси враження серцево-судинної системи, облі­теруючий ендартеріїт («перемежована кульгавість»), розвиток ранньої імпотенції. Погіршує стан здоров’я і провокує швидке занурення в проблему наявність інших залежностей (пристрасть до алкоголю, кофеїнізм). Розвивається у всій своїй клінічній вроді обструктивний бронхіт. Слабшає імунна система, тому з’являється схильність до будь-яких інших захворювань.

3-я стадія. Нікотин стійко входить в обмін речовин. Обо­в’язкова «нічна цигарка». У запущених випадках цигарка просто не зникає з рота – одна приходить на зміну іншій. Кількість цигарок, які викурюються, коливається від 25-30 і до 4-5 пачок за добу. В більшості випадків нікотинізм на цій стадії сполучається з алкогольною або кофеїновою залежністю. Інколи перехід на такі високі дози цигарок спостерігається як замісна терапія після лікування від алкоголізму, особливо схильні до цього алко­голезалежні люди, які зневажають відновленням нервової системи в період реабілітації. Куріння позначається на роботі всіх органів і систем. У фізіологічному плані розвивається готовність до інфаркту й інсульту. Часто спостерігаються про­вісники онкозахворювань, і насамперед це стосується дихальної системи (кашель тільки до першої цигарки, густе, грузле, зі згустками гною мокротиння). У третій стадії людина починає вироджуватися морально – втрачається ситуаційний контроль (у своїй потребі отруїтися тютюном нікотинозалежний хворий зневажає думкою інших, у випадку відсутності курива готовий просити його у випадкових зустрічних, курить у присутності дітей тощо). Часто поряд з гострим бажанням позбутися від руйнуючої його тіло і психіку залежності з’являється агресія на будь-яку пропозицію близьких полікуватися від нікотинізму. Прогресує порушення функцій мозку, іноді до стану, коли людина професійно може заявляти про себе тільки на рівні раніше набутих знань, без можливості подальшого творчого зростання.

Тест Фагерстрема:

Коли ви закурюєте першу цигарку після пробудження?

Протягом 5 хвилин (3 бали); від 6 до 30 хвилин (2 бали); від 31 до 60 хвилин (1 бал); більш, ніж через 60 хвилин (0 балів);

Чи важко вам утриматися від куріння в заборонених місцях?

Так (1 бал); ні (0 балів);

Від якої цигарки важче усього утриматися?

l Від ранкової (1 бал); від наступних (0 балів);

l Скільки цигарок у день ви викурюєте?

 10 чи менше (0 балів); від 11 до 20 (2 бали); більше 30 (3 бали);

Ви більше курите вранці чи протягом дня?

Вранці (1 бал); протягом дня (0 балів);

Чи курите ви під час хвороби, коли повинні дотримуватись постільного режиму?

Так (1 бал); ні (0 балів).

Ступінь залежності оцінюється в балах від 0 до 10: 0-3 бали – низький рівень залежності. При припиненні куріння основну увагу варто приділяти психологічним факторам; 4-5 балів – середній рівень залежності. Рекомендується використання медика­мен­тозної терапії; 6-10 балів – високий рівень залежності. Необхідне використання медикаментозної терапії.

Як експрес-метод можна використовувати 3 питання, що вимагають відповіді «так» чи «ні»:

Чи курите ви більше 20 цигарок у день?

Чи курите ви протягом першої години після пробудження?

Чи переживали ви сильну тягу до куріння чи симптоми відміни під час попередньої спроби кинути курити?

Відповідь «так» на всі три питання свідчить про високу залежність від нікотину.

Олександр МИСЮРИНА, лікар-нарколог,  Ніна БОНДАРЕНКО,

лікар-дерматолог Шацької районної лікарні.