У мішаних лісах, на галявинах, болотах, по берегах рік, озер та струмків після зимівлі гадюки з’являються на поверхні землі зазвичай у квітні-травні. Притулком для цих змій влітку можуть бути нори тварин, діри в гнилих пнях і між камінням, кущі, копиці сіна, а також занедбані будівлі.
Потомство змії з’являється в серпні. Молоді гадюки народжуються відразу отруйними. При зустрічі з людиною змія, зазвичай, намагається зникнути, aлe, відчувши загрозу, обороняється. При цьому вона сичить і погрозливо кидається. Тому якщо ви зустрінетеся зі змією, краще тихо відійдіть без різких рухів.
Та коли змія все ж вкусила людину, багато залежить від дози й концентрації отрути, яка потрапила в організм. В однієї змії в різну пору року кількість отрути може коливатися від 0,4 до 65% загального запасу. Велике значення має вік постраждалого, стан його здоров’я в цілому й саме місце укусу. Найнебезпечніші укуси – в голову, шию й тулуб. Крім цього, має значення, в яку тканину потрапила отрута. Якщо безпосередньо в кровоносну судину, то смерть може настати вже через 5-10 хвилин.
Отрута гадюки небезпечна тим, що руйнує стінки судин, розчиняє білки та еритроцити й утворює тромб. У місці укусу в перші ж хвилини виникає сильний і тривалий біль. З’являються почервоніння і багато крововиливів. Швидко поширюється набряк. Ранка від укусу може довго кровоточити. Пізніше на цьому місці розвиваються виразки. При важких отруєннях набряк і крововиливи поширюються на всю уражену кінцівку й навіть на тулуб. Кінцівка стає багряно-синюшною, а на шкірі можуть з’явитися пухирі. Із загальних симптомів отруєння відзначаються швидке запаморочення, слабкість, блідість шкірних покривів, задишка. З’являються нудота, блювота, знижується артеріальний тиск, розвивається тахікардія (прискорене серцебиття). Іноді можуть спостерігатися повторні втрати свідомості й судоми.
Перша допомога при укусі гадюки – це негайне й енергійне відсмоктування ротом крові з ранки. Така маніпуляція дозволяє видалити майже половину випущеної отрути. Якщо краї ранки підсохли, то можна видалити кілька краплин крові, але потім необхідно провести відсмоктування. Проте це безпечно лише при неушкодженій слизовій рота. Тривалість відсмоктування має бути не менше 15-20 хвилин. Після цього ранки необхідно акуратно обробити розчином йоду, зеленки або спиртом. Потерпілого вкладають, забезпечують йому цілковитий спокій, а з кінцівкою проводять такі ж заходи, як при переломі, тобто забезпечують нерухомість. Постраждалому потрібно багато пити, приймати антигістамінні препарати, а також треба негайно доставити його в лікарню.
Категорично протипоказано: припікання місця укусу будь-якими речовинами (кислотами, лугами, розпеченим металом), накладання джгута, введення в місце укусу марганцівки або інших окислювачів. Алкоголь у будь-якому виді також протипоказаний.
Утім, сподіваюся, ви будете обережні в лісі.
Володимир БОНДАРЕНКО, лікар-хірург Шацької районної лікарні.