Головна Наради, сесії Конфліктуючі сторони мають знайти порозуміння

Конфліктуючі сторони мають знайти порозуміння

12347

25 травня в Шацькій районній раді відбулося засідання постійної комісії з питань екології, раціонального використання природних ресурсів, лісового господарства, державності, законності та правопорядку, на якій головував депутат Олександр Наумич. Участь у роботі комісії взяли голова районної ради Сергій Карпук, голова Шацької райдержадміністрації Василь Голядинець, депутати Ніна Хомич, Лідія Забродоцька, а також активісти села Світязь. Питання, яке розглядалося на комісії, вже неодноразово обговорювалося в районі на нарадах та на зборах селян у селі Світязь: облаштування центрального пляжу в Світязі.

На початку засідання Ніна Хомич озвучила основні вимоги ініціативної групи від місцевих жителів, які незадоволені господарською діяльністю Шацького національного природного парку. А невдоволені вони тим, що план облаштування пляжів розглядався, як стверджують, у вузькому колі без належного інформування про це громади та без врахування їхніх пропозицій. Ініціативна група нарікала, що обговорення плану відбувалось у «гарячу» пору для світязян, тому на збори прийшло мало людей. На обговоренні проекту пляжу була пропозиція зменшити кількість бунгало (одноповерхові будиночки), що й було враховано про-ектантами (їх зменшили удвічі – з 14 до 7).
Зараз ШНПП починає спільно з підприємцями облаштовувати пляжі, але люди незадоволені тим, як це роблять. Мовляв, у плані передбачено завезення пляжу піском, натомість туди завезли сірий грунт невідомого походження та складу, що викликає сумнів у його екологічності. Протестують люди і проти зняття парком обмежувальних знаків в’їзду на берег та роботи великогабаритного транспорту на березі озера (на фото), яка розрівнює пляж та завезений пісок. Мовляв, поки що триває нерестовий період та сезон тиші. Протестують люди і проти встановлення на пляжі торгових точок, аргументуючи тим, що їхня діяльність шкодитиме екології.

Вислухавши претензії людей, Сергій Карпук зазначив, що на комісію варто було б запросити як голову Світязької сільської ради Миколу Цвида, так і директорку парку Марію Христецьку, аби вони одразу могли дати відповіді на запитання, які хвилюють людей. Проте, зважаючи на актуальність питання облаштування пляжів, голова районної ради поставив активістам села риторичне питання: якщо наявність торгових точок на пляжі, за словами місцевих жителів, нашкодить озеру, то треба вже розглядати питання об’єктивно і брати до уваги й так звану «діяльність» відпочинкових баз та садиб у всьому селі, де немає абсолютно ніякої каналізації. Відповідно – невідомо куди течуть їхні стоки. Адже незалежно від того, на якій відстані будуть знаходитись і торгові точки (МАФи), і міні-готелі місцевих жителів – 20, 100, 300 метрів чи 2 км, є велика ймовірність того, що каналізаційні стоки від відпочинкових садиб потрапляють у поверхневі води. Тому це питання потрібно вивчати дуже прискіпливо.

– Відпочивальник, який їде на Світязь, вимагає не просто відпочинку, а, в першу чергу, належного сервісу. І не лише в готелях чи садибах, а й на пляжі. Люди не хочуть лежати у болоті, а на піску чи лежаках, тобто на пляжі, де є вся відповідна інфраструктура. Стосовно того, що світязькі люди вимагають від парку та сільської ради відзвітуватися, куди пішли гроші від діяльності екологічного посту та сплати туристичного збору, скажу одне: у Світязькій сільській раді лише 20 (!) людей з усього села сплатили туристичний збір. То чи мають моральне право ці люди вимагати звіту, коли самі проявляють таку «активність» у сплаті податку? І коли на обласних нарадах чи сесіях керівники району просять кошти на облаштування тих чи інших об’єктів, від обласних посадовців здебільшого доводиться чути відповідь: спочатку візьміть ті кошти, які лежать у вас під ногами. В той же час, якщо люди не хочуть бачити торгівлю на пляжі, мають не тільки запропонувати достойну альтернативу, а й активно долучитись до її реалізації. І не лише допомагати парку в роботі, а й співфінансувати певні моменти, – апелював Сергій Карпук.

Стосовно так званих порушень в розміщенні торгових точок на пляжі (зокрема, без каналізування) та про які говорять люди, то Олександр Наумич зазначив: відповідальність за те, що у Світязі не почали роботи з облаштування каналізації, лежить на Світязькій сільській раді, коли тендерним комітетом сільради було скасовано відповідний тендер. То чи варто порушувати це питання світязянам, коли їхня громада частково винна у відсутності каналізування, коли жителі села не хочуть сплачувати туристичний збір та податок з доходів фізичних осіб, кошти з яких мали б іти на розвиток громади і тих таки пляжів? Тому, на думку Олександра Наумича, в цих питаннях треба шукати компроміс, зокрема, національним парком та громадою, аби не зірвався туристичний сезон, була збережена екологія краю та не постраждали від цього ні відпочивальники, ні підприємці.

Віта ШЕПЕЛЯ