21 грудня на базі санаторію «Лісова пісня» відбулася нарада з питань перспективи розвитку Шацького і Любомльського районів. Представників влади, керівників органів місцевого самоврядування, підрозділів райдержадміністрацій, установ та організацій обох районів зібрав для конструктивного діалогу голова Волинської обласної ради Ігор Палиця. Як висловився Ігор Петрович, з метою окреслення і систематизації всіх проблем населених пунктів прикордонних територій, внесення найбільш актуальних до програми розвитку Волинської області на 2016 рік та вивчення перспективи становлення самодостатнього регіону.
Голова Шацької районної ради Сергій Карпук під час виступу перерахував проблеми озерного краю, які через брак коштів не можна вирішити самотужки: добудова ЗОШ І-ІІІ ст. смт Шацьк та с. Піща, завершення каналізування вулиць Шацька, прилеглих до озер (в рамках проекту «Збереження екосистем долини річки Західний Буг на прикордонних територіях Польщі, Білорусі та України») і початок таких же робіт у селах Світязь, Пульмо, Мельники, Гаївка; будівництво автопереходу Адамчуки-Збереже, а також хірургічного та пологового відділень Шацької районної лікарні; завершення реконструкції приміщень Шацького районного Будинку культури і старої лікарні під службове житло для медичних працівників; будівництво другої черги полігону ТПВ; виділення інвестиційно-привабливих ділянок під розроблення кар’єрів з видобування піску, торфу, глини. Актуальними є питання про залучення інвестицій для створення сучасного фізкультурно-оздоровчого комплексу на базі Шацької ДЮСШ; надання Шацькому району статусу курортної зони.
Конкретно з проблемами Шацької селищної ради ознайомив гостя з області селищний голова Сергій Віннічук. З його слів, озерний край як зона відпочинку стає все більш популярним серед українців, тому важливо вже зараз подбати про раціональне використання унікальних природних ресурсів та їх збереження для наступних поколінь. На сьогодні розроблено проект реконструкції полігону ТПВ, вартість якого становить 520 тис. грн. Добудований полігон не вирішить повністю проблему складування відходів, і за декілька років постане питання про будівництво нового. Наступний проект (вартість 420 тис. грн.) – це реконструкція Шацького міського Будинку культури, завершення робіт з добудови та реконструкції приміщення районного Будинку культури. Ще більш дороговартісним є проект реконструкції селищного дитсадка №1 – 1 млн. 600 тис. грн. В найближчих планах – будівництво дороги, яка з’єднає смт Шацьк і с. Мельники, відновлення вуличного освітлення у смт Шацьк (вул. Гагаріна і Лесі Українки) та с. Гаївка. Всі проекти, як відзначив Сергій Миколайович, є масштабними і затратними, у їх реалізації – життєво важливій для району – потрібна підтримка з обласного бюджету.
Проблему з місцевим дитсадком озвучив на нараді Світязький сільський голова Микола Цвид. Процедура повернення частини приміщення ДНЗ, яке свого часу районна рада передала прикордонній службі, і здійснення його реконструкції вартуватиме чималих грошей, яких сільський бюджет не має. Натомість все більш гостро постає проблема влаштування у дитсадок місцевих діток. Крім того, Світязю часто дорікають за відсутність пристойної інфраструктури відпочинку, проте мало хто знає про проблему, яка не дозволяє останній розвиватися. Як розповів Микола Васильович, центральна дорога села, яке входить у територію природного національного парку, проходить по межі прибережної смуги озера Світязь, відповідно на цій території заборонено здавати в оренду землю підприємцям і будувати майданчики для паркування, встановлювати туалети і сміттєзбірники. Сільська рада просить посприяти її домовленостям із службою автомобільних доріг Волинської області щодо передачі цієї дороги на баланс сільської ради.
Активно вели діалог із обласним головою начальник управління фінансів Шацької РДА Олександр Бебко, Самійличівський сільський голова Олександр Кусько, Ростанський сільський голова Мирослава Кликоцюк, начальник Шацького КП «Будинкоуправління» Іван Коваль, заступник директора ПП «Зендер-Україна» Василь Редько. Зі слів начальника управління фінансів, гостро постає питання бюджету 2016 року, проектом якого не передбачені кошти на харчування дітей у дошкільних навчальних закладах, учнів початкових шкіл та фінансування малокомплектних шкіл (у Шацькому районі їх дві).
– В минулому році наш район отримав 5 млн. 600 грн. базової дотації з державного бюджету, цьогоріч – 5 млн. 400 тис. грн. Ці кошти пішли винятково на виплату заробітної плати. Тож про який розвиток території можна говорити при такому фінансуванні? – зазначив Олександр Зіновійович.
Олександр Кусько порушив болючу тему виживання сіл району, які не мають на своїй території озер та АЗС, відповідно в сільський бюджет не надходять кошти у вигляді податків. Ще одна проблема таких населених пунктів – безробіття. Через декілька років, зі слів Олександра Сергійовича, сільські жителі можуть залишитися не тільки без засобів для існування, а й без пенсії.
Ігор Палиця, відповідаючи на запитання, зазначив, що ситуацію може покращити інвестор, який платитиме в сільську казну податок за оренду землі. А на інвестиційно-привабливих ділянках можна вирощувати ягоди лохини, в ставках – розводити рибу. Прибуток же мають отримувати винятково інвестор та сільські громади.
Іван Коваль просив допомогти комунальному підприємству з придбанням сміттєвоза та асенізаційної машини, адже з річним бюджетом підприємства в 2 млн. грн. купити за 1 млн. грн. таку техніку – нереально. А потреба в комунальних послугах у рекреаційному районі зростає щороку.
Проблеми Ростанської сільської ради озвучила її голова Мирослава Кликоцюк. До місцевої школи дітей підвозить старий автобус, який часто виходить із ладу; сільські дороги і ті, які ведуть до населених пунктів ради, – у жахливому стані; приватне підприємство «Флора», яке вирощує лохини на орендованій землі (178 га), платить податки по мінімуму. Ігор Палиця порадив на майбутнє не надавати землю в довгострокову оренду, а у випадку з ПП «Флора» пообіцяв юридичне сприяння в питанні переукладення договору з несумлінними платниками податків.
Як в обласній раді чинять перешкоди повноцінній діяльності єдиного в Україні підприємства з видобування сапропелю, розташованого в Шацькому районі біля озера Прибич (с. Смоляри-Світязькі), поінформував присутніх заступник директора ПП «Зендер-Україна» Василь Редько. Бюрократичні перепони призвели до того, що підприємство, через небажання обласних депутатів прийняти необхідне рішення, протягом 6 місяців простоює.
– Тема залучення інвесторів – на вустах у всіх представників влади: місцевих, районних, обласних. Проте коли він уже працює, що є справжнім подвигом у нашій корумповано-бюрократичній країні, його чомусь усіма способами намагаються зжити, – не стримував емоцій Василь Редько.
Сусіди любомльчани коротко охарактеризували соціально-економічний розвиток свого району. Виступили голова районної ради Микола Сушик, міський голова Роман Ющук, сільські голови. Скаржилися, що вже понад рік район не має голови районної держадміністрації і заступників, від чого в великій мірі втрачає громада і гальмується реальна робота. Кошти на розвиток мають такі багаті сільські ради, як Рівненська, на території якої розташована митниця і 9 АЗС, що сплачують акцизний податок за реалізоване пальне. Загалом же проблеми такі ж, як у Шацькому районі, пов’язані з полігоном ТПВ, очисними спорудами, відсутністю пристойних умов для занять фізкультурою і спортом, безробіттям – місцеві змушені їздити в Польщу на роботу і займатися контрабандою.
Відповідаючи на запитання і даючи настанови, Ігор Палиця спершу звернувся до шачан:
– Я розповім, як ми починали з нуля розбудовувати гірськолижний курорт Буковель на, здавалося, Богом забутій землі. Хоч мали власні варіанти розвитку комплексу, проте довірилися міжнародній компанії, яка спланувала все до найменших дрібниць: зони відпочинку, готелі, ресторани, дороги, світло, каналізацію. Бідні безробітні селяни продавали інвесторам землю за великі гроші, і тепер вони мільйонери. Буковель же за літній період відпочинку заробив лише на 30% менше, ніж за зимовий. Місцевість Шацького району – не менш унікальна: соснові ліси, десятки озер, чисте повітря. Кажете, погано, що немає промисловості? Та не потрібна вона тут. Маєте боротися за туристів і зробити все для того, щоб вони хотіли до вас їхати не лише в літній період, а й у зимовий. А ми вам у цьому допоможемо.
На вирішення всіх інших проблем прикордонних районів, як зазначив Ігор Петрович, потрібні немалі кошти. Бюджет розвитку Волинської області буде сформований до кінця січня 2016 року, фінансування з нього отримають ті проекти, які потребують першочергової реалізації. Зі слів очільника області, похвально, що в розвиток територій Шацького і Любомльського районів залучаються кошти Євросоюзу. Потрібно поглиблювати співпрацю з Польщею і особливий акцент робити на європейські гранти. На кожен такий грант обласна рада гарантує 10% співфінансування. Крім того, Ігор Палиця анонсував створення на добровільних засадах консультативної ради, фахівці якої допомагатимуть місцевим радам робити правильні кроки в зовнішньо-інвестиційній діяльності і навіть писати програми.
– Сьогодні все залежить від вас, маємо стати однією командою і так же спільно, злагоджено почати діяти. Ваше першочергове завдання – створити карти районів, на яких визначити інвестиційно-привабливі території, вказати дефіцит бюджету, виписати кожну проблему сільських рад і їх фінансову вартість. А тоді будемо разом думати, як їх вирішувати, а також змінювати деякі важливі речі, які не дають нам працювати, – підсумував нараду голова Волинської обласної ради.
Мирослава ЦЮП’ЯХ.