5 листопада в Шацькому районному центрі зайнятості відбулася прес-конференція для місцевих та регіональних ЗМІ по проекту «Покращення безпеки користувачів транспортної мережі прикордонних територій Польщі-Білорусі-України», який фінансується за рахунок коштів Європейського Союзу у рамках Програми транскордонного співробітництва «Польща-Білорусь-Україна 2007-2013». У заході взяли участь координатор проекту, заступник голови Шацької РДА Сергій Кужель, голова Шацької районної ради Сергій Віннічук, депутат районної ради Сергій Пархонюк, в.о. Шацького селищного голови Микола Боярчук, заступник голови селищної ради Віталій Яльницький, юрист Шацької селищної ради Сергій Боярчук, голова КП «Будинкоуправління» Іван Коваль, начальник Шацької дорожньої дільниці Любомльського АВТОДОРУ Володимир Федчишин, завідувач сектору з питань інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю апарату РДА Олена Гуж.
Як зазначив Сергій Пархонюк, на початку реалізації проекту в районі було чимало скептиків, котрі мало вірили, що європроект вдасться реалізувати в нашому регіоні. Проте тепер маємо реальні результати – днями КП «Будинкоуправління» почало отримувати останній транш дорожньої техніки, яка допоможе комунальникам утримувати дороги в кращому стані. Основна мета проекту – вирішити проблему низького рівня безпеки дорожнього руху у Влодавському повіті та Шацькому районі, а також недостатньої транспортної доступності цих областей. За словами Сергія Степановича, для того, щоб сформулювати пропозиції проекту, був проведений аналіз поточного стану справ на території, охопленої проектом.
Докладніше про реалізацію проекту розповів його координатор у Шацькому районі Сергій Кужель. Партнером проекту з польської сторони є управління повітових доріг м. Влодава (директор Вєслава Кадров), з української сторони – Шацька селищна рада. Сукупні витрати по проекту становлять 807 тис. 455 євро, з яких спільні органи управління зобов’язуються надати фінансування в розмірі, максимально приближеному до 726 тис. 700 євро, що становить 90% від загальних сукупних витрат по проекту. Кошторисна вартість проекту для партнера, тобто для селищної ради, складає 407 тис. 691 євро, з яких 366 тис. 922 євро – це технічна допомога Євросоюзу, та 40 тис. 769 євро – власні кошти селищної ради. На даний час Шацька селищна рада отримала 78 тис. 817 євро. Для того, щоб сформулювати пропозиції проекту, був проведений аналіз стану доріг, охоплених проектом. Станом на 1 січня 2011 року довжина доріг Влодавського повіту становила 375 км, доріг із твердим покриттям – 280 км, що становило 84%. Приблизно 80% доріг повіту з твердим покриттям знаходилося у поганому та незадовільному стані, потребували реконструкції та регенерації поверхні. В цей же період в Шацькому районі стан інфраструктури доріг був значно гіршим, у порівнянні з польською стороною. З 217 км доріг 183 км – з твердим покриттям, з яких 34 км доріг відносяться до 3 категорії, 131 км – до доріг 4 категорії та 17 км – до 5 категорії. Участь у проекті та придбання техніки (про те, що вже отримала селищна рада, ми писали у минулому номері газети) дасть можливість покращити транспортну доступність прикордонних територій для інвесторів, покращити умови для ведення бізнесу та збільшити туристичну привабливість регіону, підвищити рівень життя населення. В рамках реалізації проекту передбачено не лише придбання техніки для Шацької селищної ради, а й встановлення на неї та активації GPS-навігаторів, консультації стосовно аналізу проекту та безпеки дорожнього руху, організація семінарів для учасників проекту, прес-конференцій для місцевих та регіональних ЗМІ, створення спільної інтерактивної карти, що міститиме мережу доріг Влодавського повіту та Шацького району.
В рамках проекту передбачено ще один вид послуги – аналіз безпеки дорожнього руху в Шацькому районі, що включатиме моніторинг стану доріг та їхні перспективи в ремонті, наявність дорожніх знаків, кількість ДТП та їх причини. Це дасть можливість в майбутньому брати участь в інших європроектах, які стосуватимуться ремонту та утримання доріг. Разом з тим Сергій Пархонюк зазначив, що всі заходи по проекту мають завершитися до 15 листопада цього року та висловив слова вдячності усім, хто займався проведенням тендерів, зокрема голові тендерного комітету Віталію Яльницькому, заступнику Шацького селищного голови. В свою чергу, Віталій Васильович наголосив, що найближчим часом селищна рада ще очікує на поставку чергової дорожньої техніки – причіпного грейдера та піскосолерозкидача. Техніка буде введена в експлуатацію після надходження грантових коштів з Євросоюзу.
Іван Коваль висловив задоволення тим, що придбана техніка – багатофункціональна та вкрай необхідна для обслуговування доріг комунальної власності, адже та техніка, яку сьогодні використовують в Шацьку – застаріла та зношена. Нова ж техніка дасть можливість більш оперативно реагувати комунальникам на погодні умови, підтримувати дороги та узбіччя в належному стані.
Голова районної ради Сергій Віннічук озвучив учасникам семінару пропозицію від гміни Ханна Влодавського повіту щодо будівництва доріг на території Шацького району. Співфінансувати будівництво та реконструкцію доріг обіцяють із Фонду регіонального розвитку, в який було подано декілька пропозицій (дороги Залісся-Адамчуки, Кошари-Пулемець, Шацьк-Вілиця).
Наостанок Сергій Пархонюк висловив сподівання, що район і надалі буде продовжувати брати участь у європроектах у партнерстві з польською стороною, які дуже зацікавлені у співпраці саме з прикордонними регіонами та стимулюють нас до цього. Але у такій співпраці мають бути зацікавлені не лише в районі, а й в області. Досвід із написання проектів у Шацької селищної ради уже є, та й проблем, які можна успішно вирішувати у співпраці з європейськими партнерами, також вистачає. Це, зокрема, й будівництво доріг, велосипедних доріжок, екологічні проблеми (утилізація та вивезення сміття), вирішення проблем в галузі культури та освіти. На зовсім інший рівень зв’язків вийшов би район, коли був би побудований автоперехід «Адамчуки-Збереже», але для реалізації цього задуму українцям потрібно чимало постаратися. Проте вдалий початок маємо, досвід роботи у європроектах також є, було б лише бажання втілювати усе в життя.
Віта ШЕПЕЛЯ.