26 липня під головуванням Віктора Плейтуха, першого заступника голови Шацької РДА, відбулося розширене засідання міжвідомчої робочої групи Шацької райдержадміністрації з питань легалізації, виплати заробітної плати та зайнятості населення, в якому взяли участь підприємці – фізичні особи, що здійснюють діяльність на території району, а також керівники деяких підприємств та установ. Як відомо, до складу міжвідомчої групи, яка створена у 2011 році відповідно до розпорядження голови РДА, входять представники управління соціального захисту населення, Шацького відділення Ковельської ОДПІ, районного центру зайнятості, управління Пенсійного фонду України в Шацькому районі, державний інспектор праці територіальної інспекції праці Волинської області в Шацькому районі та ін. За словами Віктора Плейтуха, комісією було обстежено більше 50 торгових та розважального характеру точок (в тому числі й тимчасових), які розміщені переважно в зонах масового відпочинку людей. Результати цих обстежень засвідчили, що ситуація з легалізацією робочих місць, благоустрою, безпеки праці є не зовсім задовільною. Усі копії довідок з результатами обстеження, складених комісією, були направлені у відповідні інстанції, які зобов’язані відреагувати на такі порушення.
«Позитивним моментом є те, що з року в рік у нашому районі все більше розвивається підприємництво, завдяки чому створюються робочі місця для місцевого населення, виплачується їм відповідна заробітна плата, сплачуються податки. Сьогодні органами місцевого самоврядування, владою району та області робиться усе можливе для того, аби впорядкувати місця та зони торгівлі, покращити благоустрій територій. А від приватних підприємців та власників закладів, які обслуговують населення, вимагається дотримання вимог трудового законодавства у питанні легалізації робочих місць, слідкувати за елементарним порядком та чистотою біля закладів (дотримання санітарних норм), також безпеки умов праці як дорослих найманих працівників, так і дітей. Особливо на це потрібно звертати увагу перед початком літнього сезону відпочинку, а не тоді, коли він почався», – зазначив Віктор Павлович.
Про особливості процедури укладення трудових угод між працедавцем та найманим працівником розповіла Лідія Шеметило, головний спеціаліст відділу взаємодії з роботодавцями Шацького районного центру зайнятості. Загалом у центрі зайнятості цього року було зареєстровано 138 тимчасових та постійних трудових угод (минулого – 160). Після того, як робочою групою було проведено обстеження, укладено ще 19. Ці угоди, в першу чергу, є гарантією захисту прав не тільки працівників, а й роботодавців, вбережуть останніх від небажаних штрафів та санкцій контролюючих служб.
Алла Пех, в.о.начальника служби у справах дітей Шацької РДА, докладно ознайомила підприємців з особливостями укладення трудових договорів з неповнолітніми, що регулюються Кодексом законів про працю. Так, неповнолітніх осіб (до 18 років), які влаштовуються на роботу, мають право працевлаштовувати лише за письмової згоди батьків та після проходження медогляду. Неповнолітнім гарантовано відповідно до віку скорочений робочий день, відпустка, не менше 31 дня, нарахування заробітної плати у тому ж розмірі, що й повнолітнім особам. Забороняється використовувати працю неповнолітніх на небезпечних та шкідливих для здоров’я об’єктах. За порушення норм цього законодавства на роботодавців чекає штраф від 15 до 17 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 255 до 850 грн.).
Про важливість та необхідність сплати податків до бюджетів наголосив у своєму виступі Віктор Челак, начальник Шацького відділення Ковельської ОДПІ. Він також висловив сподівання, що наступного літнього сезону платники податків будуть більш свідомими та сумлінними в цьому плані.
Про те, що свої плани та пропозиції стосовно розміщення об’єктів торгівлі, благоустрою території приватним підприємцям потрібно подавати ще за кілька місяців до початку сезону відпочинку, зазначив Світязький сільський голова Микола Цвид. Це дасть можливість сільській раді впорядкувати розміщення торгових точок та інших об’єктів відповідно до норм чинного законодавства, зобов’язати їх власників слідкувати за порядком та чистотою, а після літнього сезону залишати місця впорядкованими – без сміття та зайвого непотребу. На думку Миколи Цвида, підприємці, котрі бажають здійснювати підприємницьку діяльність на території сільської ради, повинні вкладати кошти в її благоустрій та розвиток, сплачуючи, як мінімум, усі необхідні податки та збори, надаючи різноманітну спонсорську допомогу. Завдяки цьому облаштовуватимуться належним чином місця для торгівлі, організовуватиметься вивіз сміття та зробиться ще чимало корисних справ.
Про те, що такий підхід до організації підприємницької діяльності стосується не тільки Світязької сільської ради, а й Пульмівської та Шацької селищної, зазначив наостанок і Віктор Плейтух. До підприємців він звернувся з проханням дбати про чистоту території не тільки перед закладами, а й за ними. Адже біля багатьох з них немає елементарних сміттєвих баків з кришками, деякі торгові контейнери на ринку мають неестетичний вигляд, за якими – сміття та зарослі. Тож висновки про підготовку до наступного сезону потрібно робити уже сьогодні, активно долучивши до цієї справи підприємців.
Від автора. Нещодавно довелося побувати у Світязі, пройтися центральним пляжем, ринком. Враження від побаченого двоякі. Місцями берег чистий, без сміття. Але подекуди всіяний недокурками, пластиковим непотребом. Також по землі прокладено дріт до якоїсь торгової точки, що знаходиться на тому ж таки пляжі. Чи безпечно це для людей?
Стан ринку не викликає якихось особливих негативних вражень. Місцеві жіночки пропонують відпочивальникам домашню випічку, рибу на будь-який смак… Усе сміття – в баках, але за деякими торговими контейнерами, зарослими травою, дійсно було його чимало. Видно це просто з дороги. Біля одних магазинів стоять невеличкі смітники, біля інших – немає, тож це і спонукає людей кидати сміття просто на тротуар, не турбуючись про те, чи зможе хтось за ними прибрати. Вигляд одного з магазинів можна було б назвати ідеальним, але рівчак, котрий знаходиться одразу за ним, засмічений (принаймні, таким він був у той день). Можливо, прибирати там працівники магазину не зобов’язані, але…
Нові контейнери від фірми «АVЕ» для роздільного збору сміття, що стоять обабіч дороги, були повними або майже повними. Проте біля них – чисто. Заповненими були й контейнери для пластикових пляшок. Виявляється, людей можна потрохи вчити роздільного збору сміття, та й узагалі викидати його у смітники, а не на тротуар, ліс чи вулицю. Для цього потрібно принаймні створити умови. Звичайно, вчаться цьому не всі і не всюди. Приклад цьому – зупинка навпроти табору «Чайка», всередині якої недокурків – як макового насіння, кілька обгорток від морозива, чипсів та печива. Що спонукає людей кидати сміття собі під ноги, коли з обох боків зупинки знаходяться смітники?
Від побаченого зробила висновки: до Європи з її чистотою нам ще дуже далеко, бо, в першу чергу, потрібно вчити людей не смітити. А вони чомусь вчитися не поспішають чи не хочуть.
Віта ШЕПЕЛЯ.