23 січня під головуванням голови РДА Василя Голядинця та за участю голови районної ради Сергія Карпука, першого заступника голови РДА Сергія Сидорука, керівників районних установ та організацій, селищного та сільських голів відбулася оперативна нарада. На розгляд порядку денного виносилися такі питання: про проведення нормативно-грошової оцінки земель (інформував Віталій Юрчук, начальник відділу Держгеокадастру в Шацькому районі); про стан впровадження заходів у сфері енергоефективності та енергозбереження та про здійснення пасажирських перевезень в районі (інформувала Ольга Романська, начальник відділу житлово-комунального розвитку); про стан погашення заборгованості із виплати заробітної плати та дотримання мінімальних гарантій в оплаті праці (інформував Валерій Андросюк, заступник начальника управління соціального захисту населення); про виконання бюджетних призначень по місцевих податках та зборах, державного бюджету (інформували Олександр Бебко, начальник управління фінансів, та Світлана Сулік, начальник Шацького відділення Ковельської ОДПІ).
Віталій Юрчук проінформував, що в районі нормативна грошова оцінка земель проведена по всіх населених пунктах, однак в цьому році закінчується термін актуальності такої оцінки в Пульмі, Заліссі, Вільшанці, Кошарах, Омеляному, Підманові, Мельниках, Шацьку. Тому відповідним сільським головам вже сьогодні необхідно розпочинати роботи з поновлення нормативної грошової оцінки цих населених пунктів. Він зазначив, що в 2017-2018 роках планується виділити з обласного бюджету 45 тис. грн. на розробку нормативної грошової оцінки населених пунктів. Всього ж на оновлення нормативної грошової оцінки земель населених пунктів району необхідно 317 тис. грн.
Слід зауважити, що в 2016 році вперше в районі було продано права оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 96,3 га на території Прип’ятської сільської ради. Стартова ціна продажу складала 8% від нормативної грошової оцінки земель. Переможець торгів – ТзОВ «Надра Волині». Річний розмір орендної плати складає 126,2 тис. грн. (1 310 грн. за 1 га). На території Світязької сільської ради продано три земельних ділянки загальною площею 231,8 га, річний розмір орендної плати складає 131 845,74 грн. Крім того, було проведено нормативну грошову оцінку земель водного фонду (ставки) на території Грабівської сільської ради та укладені договори оренди. Річний розмір орендної плати складає 40,2 тис. грн.
Василь Голядинець поцікавився у доповідача станом надання в оренду земель для ведення рибного господарства на території Піщанської сільської ради (так звана «Ладинка»). Віталій Миколайович відповів, що з наявних більше як 400 га, використовується лише половина. У бюджет сільської ради в минулому році надійшло 20 тис. грн. орендної плати. На що головуючий сказав, що в Грабівський сільський бюджет від аналогічної господарської діяльності (розведення та продаж риби) надійшло аж 44 тис. грн. з 50 га орендних земель водного фонду. На нараді було вирішено провести зустріч за участю влади району та осіб, які господарюють на ставках в Піщі, і обговорити всі робочі питання (документація, ставка орендної плати тощо), а згодом виставити їх на торги.
Одним із пріоритетних завдань для органів Держгеокадастру є надання земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності учасникам АТО. Основна кількість заяв надходить на земельні ділянки, які розташовані поблизу озера Світязь. Разом з тим, до Прип’ятської, Ростанської та Самійличіської сільських рад не надійшло жодної заяви від учасників АТО. Учасники наради поцікавилися, як буде вирішуватися це питання для учасників АТО, які зараз повертаються додому. На що доповідач відповів, що потрібно буде шукати для цього земельні ділянки.
«Одними з найбільш гострих проблем району на сучасному етапі розвитку є проблеми стабільного енергозабезпечення та ефективного використання енергоресурсів», – розпочала свій виступ Ольга Романська. Вона зачитала перелік зробленого за рік. Відділ культури Шацької РДА: перемуровані грубки в дитячій музичній школі (4,2 тис. грн.); замінено лампи розжарювання на енергоощадні (4 штуки) в дитячій бібліотеці смт Шацьк (0,3 тис. грн.), бібліотеці с. Світязь (3 штуки) (0,2 тис. грн.) та в дитячій музичній школі смт Шацьк (5 штук) (0,3 тис. грн.); комунальне підприємство «Центр первинної медико-санітарної допомоги Любомльського і Шацького районів»: ФАП с. Мельники – заміна вікон та дверей на енергоощадні (25 тис. грн.); ФАП с. Кропивники – заміна дверей на енергоощадні (9 тис. грн.; ФАП с. Положево – заміна вікон на енергоощадні (13 тис. грн.); ФАП с. Світязь – заміна вікон та дверей на енергоощадні (12 тис. грн.); амбулаторія с. Пульмо – заміна дверей на енергоощадні (17,0 тис. грн.); Шацька об’єднана територіальна громада: адмінприміщення Шацької селищної ради – заміна вікон на енергоощадні (50 тис. грн.); дитсадок №1 смт Шацьк – утеплення фасаду приміщення (700 тис. грн.); Шацька районна рада: адмінприміщення Шацької районної ради – капітальний ремонт стіни існуючої адмінбудівлі (102 тис. грн.).
Доповідь Ольги Романської присутні голови сільських та селищної рад визнали неповною. Бо ті заходи, про які вона повідомила, не в повній мірі відповідають дійсності, адже не враховано роботи з енергозбереження в Пульмівському та Світязькому дитсадках, по інших об’єктах. На що Ольга Панасівна відповіла, що інформацію готували фахівці її відділу, телефонуючи до всіх органів місцевого самоврядування району. Василь Голядинець дав доручення розібратися в ситуації – чи то фахівці згаданого відділу провели роботу по збору інформації неякісно, чи сільські голови не все згадали, що зробили за рік.
Ольга Романська доповідала також і про організацію надання послуг з пасажирських перевезень в районі. Так, Шацькою райдержадміністрацією були проведені конкурси з визначення автомобільного перевізника на приміських автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі Шацького району. У зв’язку з відсутністю поданих заяв на участь в конкурсі, він не відбулися. В період проведення даних конкурсів райдержадміністрацією були укладені тимчасові договори з приватними підприємцями про організацію перевезень пасажирів.
Наприкінці 2016 року вникли незначні перебої у перевезенні пасажирів на певних маршрутах, що пояснюється технічними несправностями маршрутних таксі. На даний час Шацькою РДА ведуться переговори з перевізниками щодо забезпечення перевезення пасажирів на приміських автобусних маршрутах загального користування на території району. В подальшому планується проведення повторного моніторингу існуючого розкладу руху маршруток, аналіз зауважень з боку перевізників та місцевого населення, і затвердження відповідних маршрутів департаментом інфраструктури та туризму Волинської ОДА, що забезпечить належну якість обслуговування перевезень всіх пасажирів.
За словами Василя Голядинця, ця робота в РДА повністю запущена. Адже слабо ведеться співпраця з перевізниками, які мають брати участь у конкурсах і перемагати там. На що Сергій Сидорук, заступник голови Шацької РДА, парирував тим, що робота все-таки велася в цьому напрямку, але вона ніколи не буде задовольняти пасажирів та перевізників. Проблеми по всіх районах області однакові. Це було відзначено і на минулорічній відеоселекторній обласній нараді. Якщо в літній період проблеми начебто зникають по перевізниках, то в осінньо-зимовий, вони знімають транспорт з маршрутів, мотивуючи це поганою якістю доріг, нерентабельністю маршрутів, поломками автотранспорту тощо. На оперативці було вирішено провести повторний конкурс з визначення автомобільних перевізників на приміських автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі Шацького району (детальніше про це читайте на 11 сторінці газети).
Прозвучало питання і про перевезення пільговиків у громадському транспорті. Олександр Бебко, начальник управління фінансів Шацької РДА, сказав, що до цього питання потрібно ставитися виважено, адже державний бюджет вже не фінансує ці пільги – все перекладено на місцеві бюджети. Тому керівникам органів місцевого самоврядування потрібно самим вирішувати це питання, знаходячи для цього кошти у своїх бюджетах. Минулого року районний бюджет закрив «боргову дірку» за державу у сумі 26 тис. грн. перед перевізниками за пільговиків.
Згідно зі статистичними даними станом на 1 січня 2017 року заборгованість з виплати заробітної плати на підприємствах, в організаціях, установах району відсутня. Про це сказав на нараді Валерій Андросюк.
За 12 місяці 2016 року у Шацькому району до бюджетів усіх рівнів надійшло 35 158,1 тис. грн. податків, зборів та інших обов’язкових платежів. Розрахункова база до державного бюджету виконана на 103,23%. При плані 10 753,1 тис. грн. фактично надійшло 11 100,7 тис. грн. Додатково до розрахункової бази надійшло 347,6 тис. грн. В порівнянні з минулим роком надходження зросли на 2 737,5 тис. грн. Розрахункова база до місцевого бюджету виконана на 114,33%. При плані 21 042,8 тис. грн. надійшло 24 057,5 тис. грн. Додатково до розрахункової бази надійшло 3 014,6 тис грн. В порівнянні з попереднім роком надходження зросли на 6 982,6 тис. грн. Про це говорили у своїх виступах Світлана Сулік та Олександр Бебко.
Станом на початок цього року надходження земельного податку склали 4 137,8 тис. грн., що на 1 568,5 тис. грн. більше в порівнянні з минулим роком. Начебто картина райдужна. Але за словами доповідачів, роботи в цьому напрямку ще ой як багато. Основними проблемними питаннями по сплаті земельному податку від громадян є недостовірне та несвоєчасне подання інформації від сільських та селищної ради про власників земельних ділянок (продаж земельних ділянок, перехід права власності спадкоємцям, дарування тощо), наявність пільг, отримання нових ділянок, ідентифікація власника за індивідуальним податковим номером.
На нараді було запропоновано провести нараду із землевпорядниками Шацького району щодо надання актуальних і достовірних даних Шацькому відділенню Ковельської ОДПІ по власниках і орендарях земельних ділянок з метою своєчасного та реального нарахування земельного податку за 2017 рік.
Надходження податку на нерухоме майно в минулому році становить 1 301,3 тис. грн. Є й проблеми: відсутність в органах ДФС бази оподаткування стосовно об’єктів житлової та нежитлової нерухомості, що призводить до зниження відсотка нарахування зазначеного податку та значних втрат місцевих бюджетів.
Прозвучала інформація і по сплаті туристичного збору. Було вказано, що органами місцевих рад проводиться вибіркова робота щодо виявлення платників туристичного збору, особливо в літній період, що призводить до заниження бази справляння збору. Серед платників туристичного збору недостатньо проводиться роз’яснювальна робота щодо того, що вони автоматично стають платниками податку на доходи фізичних осіб та військового збору і зобов’язані за кожен звітний рік подати до податкового органу декларації про отримані доходи та задекларувати отриманий дохід.
Також на нараді Іван Коваль, начальник КП «Будинкоуправління», озвучив інформацію про можливість придбання баків-контейнерів для сміття та його вивозу від населення.
Віктор ГРИЦЮК.