Коли вперше побачила роботи двох вихованок Шацького будинку дитячої і юнацької творчості, не одразу повірила, що їх малювали діти, хоча вже і старшокласниці. Картини, насичені кольорами веселки чи намальовані простим олівцем, відкривають глядачеві мистецький світ двох юних художниць – Вікторії Приставки та Ірини Мартинюк, вихованок гуртка образотворчого мистецтва «Ми малюємо світ» (керівник Ірина Вензловська).
Розмова із дівчатами відбувалася у БДЮТ, тож і їхні творчі роботи змогла роздивитися чи не до дрібниць. Хоч я і не є спеціалістом з образотворчого тецтва та оцінюю твори лише інтуїтивно, з погляду «подобається – не подобається», та картини дівчат викликали і здивування, і захоплення.
Вікторія Приставка навчається в 11 класі НВК «ЗОШ І-ІІІ ст. – дитсадок» с. Мельники, та лише з початком цього навчального року почала відвідувати гурток образотворчого мистецтва в позашкільному закладі. Дівчина розповідає, що в дитинстві до малювання не мала особливого потягу, проте уже в старших класах відчула потребу взяти до рук олівця. В десятому класі почала малювати з перервами, а вже в одинадцятому, коли відвідувала гурток, малюванням зайнялась більш серйозно.
– Однієї миті зрозуміла, що це – моє, це те, що мені треба в житті, хоч в родині ніхто таланту до малювання не має, – розповідає юна художниця. – Найбільше люблю малювати простим олівцем портрети. Спочатку вчилася змальовувати з кольорових фотографій, а потім знаходила чорно-білі, писала з них. Перші роботи малювала на невеликих аркушах паперу формату А-4, на більшому форматі А-3 – коли почала займатися зі своїм керівником. Техніку малювання простим олівцем більш удосконалила в Ірини Павлівни, дечому вчилася по Інтернету. Більше малювати фарбами (аквареллю та олійними) почала тоді, коли прийшла на гурток. Найбільше люблю малювати пейзажі в кольорових тонах та портрети в чорно-білих.
Перша серйозна робота Вікторії, яку розпочала разом з Іриною Вензловською – портрет дівчинки. Один за одним за останній рік з-під руки юної художниці виходили справжні дитячі витвори мистецтва – пейзажі, натюрморти, малюнки з натури… В кожному з них – свій зміст, де розкривається життя з власного погляду. Портрети дітей, виконані простим олівцем, сповнені оптимізму, передають найтонші миті радості, що випромінюють дитячі очі та усмішки.
Ірина Павлівна розповідає, що Вікторія, хоч і відвідує заняття лише з початку року, та з того часу вже намалювала майже 30 робіт, шість з яких подано на обласні (виставка-конкурс «Знай і люби свій край», «Рятувальники очима дітей», «Усміхнемось щиро Вишні», «Таланти третього тисячоліття», «Новорічний подарунок», «Святвечір») та всеукраїнські конкурси. У минулому році малюнок Вікторії зайняв третє місце в обласному конкурсі різдвяно-новорічної атрибутики «Святвечір», за що дівчина отримала грамоту управління освіти Волинської ОДА, та нещодавно – друге місце в обласному конкурсі «Знай і люби свій край».
– Зазвичай на обласні конкурси можуть подаватися від 5 до 8 творчих робіт з кожного району чи БДЮТ. І от серед такої кількості робіт декоративно-ужиткового мистецтва журі треба вибрати переможців, – розповідає Ірина Вензловська. – Та, незважаючи на це, роботи Віки та Ірини майже щоразу займають призові місця. Бо дівчата й справді на це заслуговують. На заняттях пробуємо малювати щось нове, закріплюємо набуті навики. Разом переглядаємо в Інтернеті майстер-класи відомих українських художників, бо ж їздити на такі заходи не маємо змоги.
За останній рік Вікторія провела у БДЮТ стільки часу, скільки інші гуртківці проводять тут за чотири роки. В період, коли школи були зачинені на карантин, вона приїжджала о десятій ранку та займалася до п’ятої години вечора.
Своє майбутнє дівчина мріє також пов’язати із мистецтвом та творчістю, активно готується до вступу у Київський національний університет технології і дизайну, навіть їздила зі своїми роботами на консультацію до одного з викладачів уніситету з графічного дизайну. Він же, глянувши роботи дівчини, порадив більше попрацювати над деякими моментами та зазначив, що після успішного складання іспитів та творчого конкурсу вступити до вишу цілком реально.
Три роки в гуртку займається дев’ятикласниця ЗОШ І-ІІІ ст. с. Світязь Ірина Мартинюк. Здібності до малювання дівчині передалися від бабусі (нині покійної) Ніни Юхимівни, вчителя малювання та фізичної культури Шацької середньої школи.
– В дитинстві, з років п’яти, просила в мами намалювати ляльку, – згадує свої перші уроки малювання Ірина. – За хвилину-дві я могла намалювати точнісінько таку ж саму. Та малювати тоді мене ніхто не вчив і не допомагав.
– Спершу дівчина ходила на гурток заради цікавості, а вже за рік у неї дуже розвинулися неабиякі здібності до малювання, – говорить Ірина Вензловська. – Ірина стала більш наполегливо займатися, більше вдосконалювалася сама, почала працювати самостійно. Як і Віка, захопилася малюванням портретів у чорно-білому стилі. А взагалі у Віки та Ірини різні стилі малювання портретів: у Віки – штрихування, в Ірини – тушування. Але роботи в них справді гарні.
Ірина зізнається, що малюючи портрети, заробляє гроші, натомість за них купує собі олійні фарби, папір, пензлі, бо без образотворчого мистецтва вже не мислить свого життя. Захоплення дівчини підтримують усі рідні, щодня цікавляться її успіхами та просять показати нові малюнки. Бабуся з дідусем до сліз були розчулені, коли подарувала їм їхній спільний портрет. Дуже дякувала доньці за портрет і мама.
У своєму доробку Ірина має до 20 портретів: більшість із них – друзів та однокласників. Зазвичай на виконання одного портрету, якого малює з фото, а не з натури, витрачає 4 години. Каже, що з фото малювати портрети набагато легше, ніж з натури.
Роботи юної світязянки займали лише перші та другі місця на районних творчих конкурсах, неодноразово призові місця – на обласних (ІІ місце – в обласному конкурсі «Космічні фантазії» (2014 рік), вона є переможцем обласних виставки-конкурсу «Новорічний подарунок», на яку подавала роботу від ЗОШ І-ІІІ ст. с. Світязь, та конкурсу «Зоологічна галерея», на яку подавалася робота у співавторстві із Тетяною Семенчук. А нещодавно малюнок Ірини зайняв ІІ місце в конкурсі «Знай і люби свій край».
Ірина, як і Віка, мріє майбутню професію пов’язати із творчістю, не лякають її навіть перспективи того, що творчим людям завжди важче заробляти на життя. Аби лише улюблена справа приносила задоволення.
Хоч іноді й важко дається керівникам гуртків та учням гідно представляти район на обласних конкурсах, проте стараються, аби в області помітили талановитих дітей, а їхні роботи були гідно оцінені відомими в регіоні митцями. Так, є велика проблема із оформленням картин рамками, без яких малюнок не матиме повноцінного естичного вигляду. В більшості випадків їх купують за власний кошт. А без рамки картину на конкурсах навіть не будуть оцінювати, якою б гарною вона не була.
Шкода лише, що одні з найкращих наших учениць скоро покинуть стіни закладу, де керівники гуртків усі сили спрямовують на розвиток творчості у дітей. Чимало надій покладають у будинку на підростаюче покоління юних художниць – Софію Гінайло, Софію Шковороду, Марину Полюх, Тетяну Земську, Юлію Демчук. Віримо, що з цих дівчат в недалекому майбутньому виросте достойна зміна.
А Вікторії та Ірині зичу успіхів та побільше натхнення для творчості!
Віта ШЕПЕЛЯ.