Головна Право Під прокурорським пильним наглядом

Під прокурорським пильним наглядом

2770

Ковельською місцевою прокуратурою протягом 2017 року реалізовано комплекс заходів щодо забезпечення ефективного виконання покладених функцій та завдань. Вживалися організаційні та практичні заходи щодо підвищення ефективності прокурорської діяльності, реального усунення порушень законів, поновлення прав громадян та інтересів держави, притягнення винних осіб до встановленої законом відповідальності, забезпечення відшкодування спричиненої шкоди.
Під головуванням керівника місцевої прокуратури у лютому та серпні минулого року проведено спільні наради керівників правоохоронних органів м. Ковель та районів з питань протидії злочинності, на яких обговорені наявні проблеми правоохоронної діяльності, прорахунки профілактичної роботи, у тому числі, у молодіжному середовищі, а відтак, і причини росту окремих категорій злочинів.

Стан злочинності у регіоні аналізується по завершенню кожного звітного періоду, вивчаються причини, з яких намітилися ті чи інші негативні тенденції у структурі чи динаміці злочинності. Вказана робота здійснюється учасниками постійно діючої групи з питань координації, яка діє на території районів. Тому, в разі виникнення актуальних питань, засідання учасників вказаної групи проводяться позачергово. Зокрема, у ІІ півріччі минулого року проведено два таких засідання.
В результаті вжитих координаційних та інших організаційних заходів рівень злочинності на 10 тис. населення на території району нижчий, ніж по області (96,3 проти 104,3). Також за вказаний період стабілізувалася криміногенна обстановка: менше обліковано злочинів в цілому та окремих категорій зокрема, позитивних тенденцій більше, ніж негативних.

Зменшився з 140 до 120 з початком року залишок незакінчених кримінальних проваджень (по області збільшився на 5,6%). Вище від обласного (20,4%) рівень відшкодування збитків у кримінальних провадженнях (42,7%, відшкодовано 65 тис. грн. із 152 тис. грн. установлених, накладено арешт на майно на 55 тис. грн.), у тому числі державним інтересам (відшкодовано 12 тис. грн. із 12 тис. грн., або 100% проти 61% в області).

За 12 місяців 2017 року на території Шацького району вчинено 284 злочини проти 281 або на 1,01% більше. Зокрема, на території району наявний ріст (з 62 до 65, або на 4,8%) тяжких злочинів (по області спад на 9,6%). На рівні позаминулого року залишилась кількість особливо тяжких злочинів (3) (по області спад на 22,9%). Збільшення тяжких злочинів пояснюється збільшенням питомої ваги злочинів проти власності (з 86 до 91, або на 5,8%).

Позитивним є той факт, що кількість облікованих злочинів проти власності все ж таки зменшилась. Зокрема, зменшилось число зареєстрованих розбоїв (з 2 до 1, або на 50%), грабежів (з 4 до 3, або на 25%), злочинів, вчинених у групі осіб (з 8 до 6, або на 25%). Не вчинено жодної крадіжки з квартир. Негативним є збільшення кількості кримінальних правопорушень, вчинених особами, які раніше вчиняли злочини на території району: з 11 до 16, або на 45,5% (по області динаміка росту 89,3%). Також на фоні зниження по області злочинів (-15,3%), вчинених особами в стані алкогольного сп’яніння, у Шацькому районі є їх зростання (з 9 до 14, або на 55,6%).

Вказане пояснюється окремими об’єктивними причинами: звільненням значної кількості осіб з місць позбавлення волі, у зв’язку з перерахунком термінів відбування покарання на підставі «Закону Савченко», який діяв до червня 2017 року, а також звільненням на підставі Закону України «Про амністію у 2016 році». Також знижено профілактичний вплив на правопорушення, пов’язані з виготовленням, купівлею-продажем, вживанням алкогольних напоїв, внаслідок чого населення частіше зловживає спиртне, у зв’язку з чим вчиняються злочини. Погіршення профілактичної роботи дещо пояснюється об’єктивними причинами: значно скорочено штат дільничних офіцерів поліції.

Процесуальними керівниками місцевої прокуратури проведена значна робота щодо підвищення якості та ефективності провадження досудового розслідування кримінальних правопорушень, насамперед в питанні їх розкриття. При здійсненні процесуального керівництва прокурорами Любомльського відділу Ковельської місцевої прокуратури за 12 місяців 2017 року надано 160 письмових вказівок. Начальнику ГУНП у Волинській області направлено 4 листи про проведення перевірок щодо усунення порушень КПК України, притягнення до відповідальності винних осіб, які розглянуто та задоволено, виявлені порушення усунуто, до дисциплінарної відповідальності притягнуто 13 слідчих. В ході оперативних нарад при керівництві прокуратури заслухано стан досудового розслідування більше ніж у 100 кримінальних провадженнях. Вжиті заходи сприяли покращенню роботи слідчого відділу Шацького відділення поліції.

Зокрема, впродовж 2017 року розпочато 284 кримінальні провадження. За вказаний період до суду скеровано 59 обвинувальних актів, з них 7 – з угодою про примирення, 4 – з угодою про визнання винуватості, 6 клопотань про звільнення від кримінальної відповідальності. Крім цього, прийнято рішення про закриття у 191 кримінальних провадженнях.
Для порівняння. У 2016 році до суду скеровано 38 обвинувальних актів, з них 9 – з угодою про примирення, 6 – з угодою про визнання винуватості, 4 клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності. Прийнято рішення про закриття у 175 кримінальних провадженнях.

Отже, у 2017 році прийнято кінцеві процесуальні рішення у 250 кримінальних провадженнях, що на 14,8% більше, ніж у 2016 році. Станом на 1 січня 2018 року в залишку залишилось 120 проваджень, що є меншим на 14,1% від залишку станом на 1 січня 2017 року.
Питання розкриття злочинів, в тому числі минулих років, постійно перебуває на контролі у прокуратурі: надаються вказівки, проводяться оперативні наради, провадження періодично вивчаються процесуальними керівниками, а стан досудового розслідування та розкриття кримінальних правопорушень перебуває на постійному контролі в керівництва місцевої прокуратури.

Впродовж минулого року вжито додаткові заходи до посилення нагляду за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних провадженнях, а також при застосуванні інших заходів примусового характеру, пов’язаних з обмеженням особистої свободи громадян.
За результатами проведення досудового розслідування кримінальних правопорушень, вчинених неповнолітніми, впродовж 2017 року Любомльським відділом місцевої прокуратури до суду скеровано 2 кримінальні провадження, з них одне – з клопотанням про звільнення від кримінальної відповідальності, одне – з обвинувальним актом. У 2017 році випадків порушення прав неповнолітніх, необґрунтованого закриття чи зупинення кримінальних проваджень щодо неповнолітніх, їх незаконного затримання не допущено.

Незважаючи на суттєві обмеження повноважень поза межами кримінального судочинства, місцевою прокуратурою у 2017 році вжито заходів для підвищення ефективності представницької діяльності, фактичного поновлення порушених інтересів держави в суді. У 2017 році Любомльським відділом Ковельської місцевої прокуратури пред’явлено до суду 10 позовів на 17 млн. грн., задоволено 8 позовів на 444 тис. грн., по одному – провадження закрито, у зв’язку з добровільним виконанням, ще один на сьогоднішній день перебуває на розгляді у суді. Забезпечено участь у розгляді 10 справ. Із пред’явлених позовів, 2 – у сфері земельних відносин на суму 17 млн. 324 тис. грн., 5 – у сфері охорони навколишнього природного середовища на 35,8 тис. грн., один – у сфері комунального майна на 15,7 тис. грн., 2 – у сфері захисту інтересів дітей.

Зокрема, нашим відділом з метою захисту інтересів держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Волинській області 5 вересня 2017 року подано позовну заяву до Господарського суду Волинської області щодо зобов’язання суб’єкта господарювання повернути, шляхом звільнення, самовільно зайняті земельні ділянки та відшкодувати завдану шкоду. За результатами розгляду справи в суді, провадження у вказаній справі закрито у зв’язку з добровільним виконанням позовних вимог. В державу повернуто земельну ділянку на загальну суму близько 17 млн. грн. Реально виконано рішень суду на 499 тис. грн., з них за рішеннями звітного року – на 456 тис. грн. Загальна сума за рішеннями, що підлягають виконанню, становить 691 тис. грн., з них, за рішеннями звітного року, 521 тис. грн.

В порядку відомчого контролю відділом подано 4 скарги на рішення, дії та бездіяльність посадових осіб органів державної виконавчої служби, які розглянуто та задоволено. Внаслідок законодавчих змін щодо повноважень прокуратури зменшилась кількість звернень громадян, які надійшли для розгляду.

У 2017 році до відділу прокуратури надійшло 92 звернень громадян (проти 212 за 2016 рік). За результатами розгляду вказаних звернень 24 вирішено, 68 направлено до інших відомств. За обґрунтованими зверненнями вжито відповідних заходів прокурорського реагування, а також у відповідях громадянам надано роз’яснення чинного законодавства щодо можливості реалізації своїх прав у встановленому законом порядку. Окрім того, впродовж 2017 року Любомльським відділом Ковельської місцевої прокуратури з метою висвітлення її діяльності за вказаний період підготовлено 14 виступів в засобах масової інформації.

Ігор ФІЛІМОНЮК, заступник керівника місцевої прокуратури