Головна Право Реєстрація права на земельну ділянку громадян в Державному реєстрі речових...

Реєстрація права на земельну ділянку громадян в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

6888

Зареєструвати власність чи інші права (оренду, сервітут, суперфіцій, емфітевзис і т.і.) на землю можна через місцевий центр надання адміністративних послуг (ЦНАП), який приймає документи для держреєстрації речових прав на нерухоме майно, або у нотаріуса.

Саме після реєстрації в держреєстрі речових прав на нерухоме майно виникає, змінюється чи припиняється відповідне право.

Правила реєстрації прав на нерухоме майно, у тому числі на земельну ділянку, визначені, зокрема Порядком державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

До 2013 року право власності на землю підтверджувалось державним актом про право власності на земельну ділянку, який можна було отримати в місцевому органі Держкомзему.

Сьогодні ж, після включення даних про земельну ділянку до державного земельного кадастру та отримання в місцевому управлінні Держгеокадастру витягу з ДЗК, необхідно звернутись до місцевого ЦНАПу чи нотаріуса для реєстрації вашого права на земельну ділянку. В ЦНАПі можна зареєструвати право власності, оренди, сервітут, суперфіцій, емфітевзис, обтяження на нерухоме майно тощо. Найпоширенішим випадком звичайно є саме реєстрація права власності на земельну ділянку.

Порядок реєстрації права на земельну ділянку:

  1.   Необхідно визначитись зі зручним для Вас реєстратором – центром надання адміністративних послуг (ЦНАП) або нотаріусом, до яких можна звернутись щодо реєстрації. Адресу ЦНАПу чи нотаріуса, якому слід подавати документи для реєстрації права власності на земельну ділянку можна знайти, зокрема в інтернеті.
  2.   Далі необхідно підготувати пакет документів для подачі до місцевого ЦНАПу чи нотаріуса, який включатиме:
  • витяг з Державного земельного кадастру (ДЗК);
  • копію та оригінал паспорта заявника;
  • копію та оригінал документу, що містить реєстраційний номер облікової картки платника податків (довідка з податкової);
  • підтвердження оплати адміністративного збору (0,1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, станом на 2017 р. – це 160 грн.) – сплачується після надання реєстратором реквізитів рахунку;
  • документ – підстава виникнення права на ділянку (договір купівлі-продажу (дарування, міни і т.і.), рішення суду, свідоцтво на спадщину, тощо);
  • довіреність, якщо документи подаються представником (нотаріально засвідчена або посвідчена секретарем сільської ради з обов’язковою наступною реєстрацією в Єдиному реєстрі довіреностей нотаріусом);
  • оригінал та копію паспорта, документу, що містить реєстраційний номер облікової картки платника податків (довідка з податкової) представника, якщо документи подаються представником.

Заява про реєстрацію права друкується держреєстратором та підписується заявником на місці.

  1. Загальний строк розгляду поданих державному реєстратору документів складає 5 робочих днів (не календарних!). Зі спливом вказаного строку, за бажанням, можна буде отримати від державного реєстратора витяг з реєстру. Порядок передбачає, що рішення держреєстратора розміщується на сайті Мінюсту та має таку ж юридичну силу, як і паперове підтвердження реєстрації права.

Слід також зазначити, що Закон надає можливість скоротити п’ятиденний строк до 2 днів, 24х та 2х годин, проте збір за реєстрацію права в таких випадках буде значно більшим.

Після реєстрації свого права в Державному реєстрі речових пра, ви станете повноправним власником земельної ділянки та в подальшому зможете розпорядитись нею за власним розсудом (в тому числі  продати, подарувати, обміняти, тощо).

Нагадаємо, що до 2016 року за результатами реєстрації права можливо було отримати  Витяг та Свідоцтво з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень ( останнє тільки для новосформованих земельних ділянок, які надавались у власність на підставі рішення місцевої ради/розпорядження держадміністрації/наказу обласного управління Держгеокадастру або заяви власника в разі зміни цільового призначення чи поділу земельної ділянки).

Зараз можна отримати тільки Витяг про проведену державну реєстрацію прав. Крім того, є  можливість отримати інформацію про будь-який об’єкт нерухомості в формі інформаційної довідки самостійно через Кабінет електронних сервісів Мінюсту.

 

Приватний нотаріус Мирослава Капляр