Надзвичайна ситуація на Волині, а також інших областях виникла у зв’язку зі складними погодніми умовами: за тиждень випала місячна норма опадів. Надсильні березневі снігопади змінилися раптовим таненням, адже такого накопичення снігу не було вже понад 20 років.
Тож до надзвичайних ситуацій активно готувалися і на Волині. На засіданні обласної комісії з питань техногенної та екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій заступники голів райдержадміністрацій запевнили, що зустрінуть повінь у повній «бойовій» готовності. Це стосується і найбільш небезпечних Любешівського, Ратнівського, Старовижівського, Камінь-Каширського районів. Але знати про біду – на 50% її попередити. Тому ще у лютому на обласній комісії прийняли рішення створити 10-денний аварійний запас матеріально-технічних ресурсів, а саме: паливно-мастильних матеріалів для заправки техніки, що використовуватиметься для відкачування води; каменю, щебеню, піщано-гравійної суміші, мішкотари для укріплення ослаблених ділянок гідротехнічних споруд тощо.
Зважаючи на ситуацію, керівництво ОДА закликало райдержадміністрації активно підключити до роботи місцеві громади (бо в зону підтоплення потрапляє, в основному, приватний сектор), адже потрібно організувати прибирання територій, прочистити мережу зливних каналізаційних систем, розібрати самовільно встановлені загати та інші штучні перепони в руслах річок, рівчаків, аби не допустити затримання талої води і розливу рік.
Про підготовку до паводку та ситуацію в
районі загалом розповідає Віктор Плейтух,
перший заступник голови Шацької РДА
– На території району протікає 5 річок – Західний Буг, Прип’ять, Тенетиска, Рудка, Копаївка. Ситуацію на річках і їх басейнах контролює Шацьке міжрайонне управління водного господарства, яким ведеться постійний моніторинг рівня води в річках, здійснюються заходи з забезпечення нормального режиму пропуску повеневих вод. Є відповідні водомірні пости, з яких щодня отримується певна інформація. Рівень води регулюється шлюзами та Адамчуківською насосною станцією. Станом на 11 квітня ситуація є контрольованою, хоча, за даними водомірних постів, які знаходяться вище по течії річки Західний Буг, уже спостерігається рекордний рівень води. В минулі роки проводились заходи з укріплення дамб, їх обвалування, але у зв’язку з цьогорічними умовами є загроза переливу води і підтоплення сільгоспугідь на території Грабівської сільської ради. З метою недопущення підтоплень Шацьким МУВГ сформовані і знаходяться в постійній готовності аварійні бригади.
Щодо річки Прип’ять, то вона знаходиться в повному руслі та є вихід вод на заплаву в районі сіл Вілиця, Прип’ять, де підтоплено громадські пасовища. Повноводні й інші річки району, але вода в них помалу сходить. Навіть якщо прогнозувати найгірше – вихід річок з берегів, то підтоплення населених пунктів на нашій території не відбудеться. Хоч шлюзи відкриті, але мусимо дещо стримувати воду на річці Прип’ять, бо різкий скид води призведе до підтоплення населених пунктів Старовижівського району. Робиться все можливе для того, щоб не допустити та мінімізувати наслідки несприятливих погодніх умов.
При цьому маємо дуже гіркі факти, коли несвідомі громадяни, я б сказав, злочинці, навмисне псують механізми шлюзів, крадуть металоконструкції, плити укріплення берегів, при цьому абсолютно не задумуються про наслідки. Хочу попередити таких «металошукачів», що у разі встановлення їхніх осіб покарання буде серйозним і невідворотним. До речі, цим питанням вже активно займаються правоохоронці.
Зважаючи на всю ситуацію, можна констатувати, що ми не постраждаємо від великої води у річках. Разом з тим не вдається уникнути водопілля в самих населених пунктах, що зумовлене надмірним опадами в зимовий та весняний період, від чого піднявся рівень ґрунтових вод. Ми живемо на Поліссі, тож люди звикли до того, що інколи навесні доводиться відкопувати і вибирати картоплю з води, відкладати на пізніше роботи на полях.
Але не тільки погодні умови є причиною деяких підтоплень присадибних ділянок і городів, які ми сьогодні спостерігаємо. На жаль, великих клопотів додає до всього цього і людський фактор. При цьому, найбільше турбує навіть не те, що деякі громадяни в минулі роки, коли було сухо, позасипали меліоративні канали, що проходять по їхніх територіях або біля садиб, більше того, побудували на каналах господарські споруди, а те, що деякі посадові особи органів місцевого самоврядування ніяк не реагували, а подекуди і далі не реагують на такі факти. Особливо показовою є ситуація в смт Шацьк, де в останні роки найбільш інтенсивно здійснювалась забудова дворів, в тому числі неконтрольована. Незважаючи на неодноразові рекомендації з розробки і реалізації проекту очистки існуючої меліоративної сітки, Шацька селищна рада не спромоглась на більш-менш ефективне вирішення проблеми, лише минулого року розчистили кілька канав.
Не спостерігається активної роботи з моніторингу ситуації і надання вчасної допомоги громадянам, тож люди змушені звертатися до райдержадміністрації. Це не проблема, але ж порядок та благоустрій в населених пунктах – завдання саме селищної та сільських рад. Для ліквідації деяких підтоплень не потрібні великі кошти, а лише вчасно очистити труби на мостах, ліквідувати затори в каналах. Вкрай важливо, щоб селищна рада налагодила контроль за хаотичною забудовою дворів, попередньою підготовкою своїх же рішень з надання земельних ділянок і укладення сервітутів на утримання в належному стані меліосистем, якщо вони не надаються в користування. Як приклад цього – підтоплення території поблизу автостанції та сусідніх будинків, причиною якого стало не стільки швидке танення снігу, скільки ігнорування норм та правил при початковій забудові території автомийки, що знаходиться за автостанцією, та неналежний контроль ситуації селищною радою.
Ці та інші питання розглядались на засіданні оперативного штабу, яке провів голова райдержадміністрації Володимир Найда (за участю посадових осіб селищної ради). Надіюсь, що висновки будуть зроблені.
Разом з тим, користуючись нагодою, хочу звернутися до жителів району. В багатьох випадках підтоплень винуваті ми самі або наші сусіди. Іноді для спуску води в каналах треба всього-навсього поговорити з сусідом, півгодини попрацювати лопатою. Потрібно також навчитись думати про можливі наслідки при забудові свого обійстя.
Щойно надійшла інформація про загрозу підтоплення частини села Мельники. За неперевіреною інформацією, рибалками замуровано міст на каналі до озера Плотиччя. Знову людський фактор?
Шановні жителі району та керівники органів місцевого самоврядування! Давайте думати і працювати разом. Весняна вода зійде, а її уроки залишаться. Літо прогнозують спекотним та дощовим, тож ситуація може повторитись. На мою думку, лише спільними зусиллями наведемо лад у нашому районі.
Щовесни підтоплює подвір’я Надії Суркової, жительки вул. Незалежності, що в смт Шацьк. А цього разу, за словами жінки, води у погребі стало аж по коліна. Тож вона дякує нашим рятувальникам, що так оперативно приїхали вирішувати проблему. Вода стоїть і в городі жительки вул. Садова Ірини Захарченко, і, як парадокс, підтопленою виявилася територія, де знаходиться Шацьке міжрайонне управління водного господарства.
Днями КП «Булинкоуправління» спільно з Шацьким РВ УМНС проведено очистку стічних канав та рівчаків для безперешкодного стоку талої води. Тож поки що наслідки погодніх умов та фактів людської діяльності вдалося вчасно ліквідувати.
Віта ШЕПЕЛЯ.