– Скільки себе пам’ятаю, в дитинстві майже не грався різними автівочками, тракторцями чи ще якимись хлопчачими іграшками. Їх у мене просто не було. Замість них були тарілочки, чашечки та інше іграшкове кухонне начиння. Постійно вештався на кухні біля мами, любив дивитися, як вона готує. Велику роль, думаю, зіграли в цьому плані й гени – мої тітки по батьковій та маминій лінії також кухарі. Можна сказати, що я успадкував їхню справу. На кожному весіллі, де гуляла наша родина, завжди мене, наче магнітом, тягнуло на кухню, де готувалися холодні закуски, салати, усе пеклося та смажилося. Любив за всіма процесами спостерігати сам.
Тож після закінчення дев’ятирічки особливо думати про вибір професії хлопцеві не довелося. Навчаючись за спеціальністю «Технологія громадського харчування» у Луцькому кулінарному технікумі, з 15 років почав підробляти у закладах харчування. Спершу майже 4 роки працював у шацькому барі «Заїжджий двір» офіціантом, згодом – барменом, а потім – шеф-кухарем. Далі удосконалював свою майстерність в ресторані санаторію «Лісова пісня», де після кількамісячного випробовування простим кухарем юнака призначили шеф-кухарем закладу харчування. Проте хлопець не зупинився на досягнутому і вирішив більш удосконалювати свої теоретичні знання, підвищувати професійну кваліфікацію, тому й заклад для навчання вибрав відповідний – столичний – Київський національний торговельно-економічний університет, який закінчує цього року.
Професіоналізм та кулінарні здібності юнака не залишились непоміченими, оскільки місцеві люди все більше замовляли у ресторані різноманітні святкування (весілля, дні народження) саме у зміну, коли працював Олександр. У свої 24 роки його кілька разів запрошували навіть бути шеф-кухарем на весіллях, що робилися і в рідному, і в сусідніх селах. На що хлопець радо погоджувався, бо ж не упускав можливості випробовувати себе організацією святкових столів на таких масштабних заходах, демонструючи кулінарні здібності.
Цікавлюся, чи не мріє випробувати свої сили на таких кулінарних реаліті-шоу, як «МастерШеф», «На ножах», участь у яких брали й волиняни?
– Поки що такі шоу мене не цікавлять, я більше люблю дивитися телепередачі, де взнаю про нові рецепти, технологію приготування різноманітних страв. Саме таких програм стараюся не пропускати. Люблю також вчитися чогось нового при оформленні страв, оригінальності їх подачі, хоч при цьому ніколи не забуваю і про смак приготовленого. Більш люблю мати справу із холодними стравами, стараюся зробити зі звичайних продуктів унікальний і неповторний натюрморт.
Тож звісно, що в цій професії людині не обійтися без багатої фантазії, любові до творчості та винахідливості. Потрібно вміти не тільки готувати страви, а й гармонійно поєднувати продукти в салатах, гарячих стравах та десертах, додавати свою «родзинку» в кожен з них.
А на свята Олександр старається звільнити від чергувань на кухні свою дружину Ірину, готуючи щось смачне для всієї родини. Проте не відмовляє їй і в проханні щоденної допомоги. Благо, що в арсеналі чоловіка – більше 100 різноманітних страв. А з настанням весни він радить читачам щодня готувати салати зі свіжих овочів та фруктів, бо ж у них міститься багато вітамінів. Не упустили можливості випитати в кухаря-професіонала кілька рецептів смачних та оригінальних страв, якими він люб’язно поділився з читачами. А на завершення побажаємо Олександру подальших творчих звершень та підкорення нових вершин на ниві кулінарного мистецтва.
Рульки свинячі, запечені з часником
Очищені свинячі ніжки порубати на кусочки масою по 100 грам, відварити в воді, посоливши та додавши цибулю і моркву. Потім вийняти, намазати часником і запікати до утворення рум’яної шкоринки (без рукава та фольги).
Салат з корейською морквою
Викладати шарами: заправлена корейська морква, нашаткована свіжа капуста, нарізаний соломкою свіжий болгарський перець, свіжий огірок, помідор. Полити зверху соєвим соусом, оливковою олією і посипати насінням кунжуту чи соняшника.
Салат м’ясний
Запечене м’ясо, запечену домашню ковбасу порізати великими кубиками (1х1 см), додати порізані варені яйця, домашній сир поламати великими кусками, заправити майонезом, змішаним з коренем потертого білого хрону.
Тірамісу
Бісквітні коржі нарізати смужками, кожен кусок вмочити з обох сторін в міцну розчинну каву з лікером. Викласти на велику форму одне біля одного суцільним шаром. Покрити кремом. Чергувати шари бісквітних смужок і крему, верхній шар крему притрусити какао. Поставити в холодильник мінімум на 4 години.
Для крему необхідно: 3 жовтки (яйця бажано взяти домашні і перед використанням добре помити) – збити з 1 ст. л. цукру 400 мл вершків (18%жирності і більше) – збити, вимішати з жовтками. 300-400 г сепараторної сметани збити з 80 г цукру, акуратно вимішати з вершками.
Віта ШЕПЕЛЯ