Сьогодні гостем на сторінках газети є народний депутат Верховної Ради України Василь Харитонович Демедюк. З ним ми говоримо про актуальні питання сьогодення України.
На Вашу думку, що стало поштовхом для тієї політичної ситуації, в якій зараз перебуває Україна?
– Першою причиною конфлікту стала відмова влади від євроінтеграції. Компартія завжди виступала проти нав’язування європейського вибору, проголошуючи вирішення даного питання на референдумі. Це питання ще актуальне сьогодні.
Пам’ятаєте, як у вересні минулого року нам говорили, що референдум, який пропонують комуністи, розколе країну. Що ми бачимо сьогодні? Не його проведення розколює Україну, а саме те, що він не був здійснений. Якби комуністів послухали – не було б цього протистояння. Влада зробила б те, чого захотіла більшість українців. До речі, на підтримку проведення референдуму свої підписи поставили 2,5 тис. жителів Шацького району (по Україні в підтримку проведення референдуму поставило підписи 3,7 млн. чоловік при необхідних 3 млн.). Більше двох місяців опозиція тримає людей на вулиці, хоча на проведення референдуму їм потрібно було б 40 днів. І при нинішній активності людей, їх готовності брати участь в процесі і контролювати його ніяка влада не набралась би сміливості фальсифікувати його результати або ж не виконувати вимогу громадян країни. Тому нам всім необхідно раз і назавжди домовитись, що глобальні питання на кшталт геополітичного вибору та зовнішньоекономічної інтеграції повинні вирішуватись не шляхом закулісних торгів, не на акціях, а на всенародному опитуванні.
Хотілось нагадати про те, що в маленькій Швейцарії практично кожен місяць проходять референдуми, на яких вирішуються різні питання. До речі, в березні 2012 року там не політики, а саме громадяни на референдумі прийняли закон про посилення відповідальності учасників мітингів за протестні акції. Рішення референдуму розкритикували в ООН, але відповідний закон був прийнятий. На сьогоднішній день в Швейцарії за несанкціоновані вуличні акції призначають штраф у розмірі 110 тис. євро, а тим, хто мітингує, на 5 років забороняють участь в будь-яких публічних заходах. Так вирішили громадяни країни. І вирішили цивілізовано, без «коктейлів Молотова», кровопролиття і смертей людей.
І наостанок хочу нагадати про те, з якою підтримкою приходили до влади в свій час Кучма і Ющенко, і з якою народною нелюбов’ю вони залишали президентську посаду. Тому питання сьогодні не у прізвищі президента. Необхідно змінювати не персоналії у владі, а саму систему влади. Правильно вибудувавши її систему, ми всі повинні навчитись реалізовувати своє право на народовладдя.
u Як бачиться Вашою фракцією вихід з нинішньої ситуації, в якій зараз знаходиться Україна?
– Сьогодні не тільки на Майдані, а і в будь-якому куточку України люди задають для себе одне єдине запитання – що необхідно робити? Люди бажають почути чіткий план дій виходу з цієї ситуації. Впевнений, що люди прагнуть, щоб політична криза закінчилася мирно, не призвела до кровопролиття і розколу країни. І при цьому люди однозначно хочуть змін.
І такий план сьогодні Компартія має. Ці зміни дозволять зробити владу реально підконтрольною народові. Не просто ліквідують багато причин, які привели до нинішньої кризи, але й не дозволять повторитись такому в майбутньому. Слід зазначити, що повернення акцій протесту в мирне русло не вирішить проблеми. Тому необхідно зупинити саму ескалацію конфлікту, далі необхідно визначити причини, які його породили. Наступним кроком повинне стати питання про уряд. На заміну сьогоднішньому уряду, як компромісне вирішення питання, повинен прийти тимчасовий технічний уряд терміном на один рік – до проведення президентських виборів 2015 року. Після цього сформується новий постійний уряд. Тимчасовий уряд повинен бути дійсно технічним, а не політичним, він не повинен залежати від олігархів і кланів. Це повинен бути уряд професіоналів, вчених, економістів. Такий уряд повинен займатися економікою країни, а не бути інструментом президентської кампанії. В склад тимчасового уряду не повинні входити політики, народні депутати, призначенці від політичних партій.
В нашій державі є багато розумних та авторитетних людей: академіків, професорів, економістів, яких можна назвати совістю країни. Необхідно, щоб члени майбутнього уряду представляли різні регіони України. А затвердити вибір суспільства уже можуть депутати у Верховній Раді. Комуністи завжди говорили про те, що пора повернути країні народну владу. Тільки народ повинен визначати, що робити владі. Далі необхідно провести референдум по зменшенню повноважень президента. Це необхідно зробити до президентських виборів для того, щоб ті, хто будуть балотуватись на цю посаду, розуміли і знали – за що вони борються і які повноваження в кінцевому результаті отримають. Я впевнений, якщо ми це зробимо, то з політичного життя країни піде корупційна президентська вертикаль. Якщо вона збережеться, то український народ не зможе розраховувати на зміни. Навіть якщо завтра Президентом України оберуть ангела з крилами, то післязавтра у нього виростуть роги.
Далі на референдум необхідно винести питання зміни виборчої системи. Оптимальна модель для України – це пропорційна виборча система, але з відкритими списками. Виборець буде бачити, за кого він голосує. Такий порядок дозволить покінчити з таким ганебним явищем, як скупка голосів виборців мажоритарниками за гречку та інші подачки. Згодом на референдумі необхідно поставити питання виборності губернаторів та суддів. Тільки це захистить суддів від телефонного права, а громадян країни від суддівського свавілля. Також необхідно зламати вертикаль у міліцейській системі і підпорядкувати райвідділи міліції місцевим радам. Це дозволить зробити діяльність міліції підконтрольною територіальним громадам. Тому люди повинні вимагати від політичних лідерів і влади чітких обіцянок та конкретних дат проведення референдуму з викладеними вище питаннями. Тільки такий вибір буде легітимним в очах всього суспільства, а не тільки однієї його частини.
u Чому фракція КПУ не голосувала 28 січня за відміну прийнятих 16 січня 2014 року законів?
– Закони, прийняті 16 січня, були скасовані в парламенті пакетом. Такої домовленості досягли Партія регіонів і так звана опозиція. Вони скасували все пакетом, тому всі разом і проголосували за скасування законів, прийнятих 16 січня. Серед них у даний пакет потрапили і наші закони, які передбачають кримінальну відповідальність за осквернення або руйнування пам’ятників героям Великої Вітчизняної війни й за пропаганду нацизму та фашизму. Ці два закони мають величезне значення з точки зору історії. Саме тому фракція комуністів і не голосувала за відміну цих законів. Утім, ми були готові голосувати конкретно за внесення змін до кожного із пакетних законів.
u Багато різних чуток ходить по району про приїзд Автомайдану до Вашого житлового будинку в Пулемемці.
– Дійсно, це сталося 2 лютого в післяобідню пору, коли я перебував у м. Київ. Відео можна переглянути в Інтернеті на сайті Волинь Post. До мого житлового будинку, зі слів дружини, приїхало близько 14 автомобілів. До речі, навіть був автомобіль, власником якого є житель с. Положево. З автомобілів повиходили люди, переважна більшість з яких молодь до 20 років. Постійно вигукували гасла «Слава Україні» та «Героям слава». До них вийшла дружина Галина Василівна з дочкою, запитавши про ціль їхнього приїзду. Але ці так звані «герої» не дали сказати і слова. Як коршуни кидались до дружини, обзивали мене злодієм, вбивцею і постійно кричали, що смерть людей на майдані лежить і на моїй совісті. Причина – те, що я не голосував за відміну законів, прийнятих 16 січня цього року. Їхні дійства є прямим порушенням моїх конституційних прав. У європейських країнах за це наступила б кримінальна відповідальність. В мене є власні принципи і спонукати мене до зради не потрібно, особливо прикриваючись тими людьми, які були по декілька разів при владі, привівши український народ до розрухи.
Цей випадок говорить про беззаконня та несправедливість в нашій країні, які переходять межу здорового глузду. Буржуазна влада та коричнева опозиція продовжують гратися з вогнем. Політичну пожежу слід гасити одразу після її виникнення. Недарма з 1991 року на розвал України захід витратив на фінансування свого роду громадських організацій 5 млрд. доларів. Я думаю, найближчим часом учасники даного дійства понесуть відповідальність згідно з чинним законодавством. Я прикладу для цього максимум зусиль.
Віктор ГРИЦЮК.