Головна Інтерв'ю Центр надання адміністративних послуг – нова форма співпраці влади і громадян

Центр надання адміністративних послуг – нова форма співпраці влади і громадян

6265

З 1 жовтня в Шацькому районі розпочав свою діяльність Центр надання адміністративних послуг (ЦНАП) апарату Шацької РДА. Створені центри по районах та областях відповідно на виконання вимог Закону України «Про адміністративні послуги», розпорядження голови Волинської ОДА. В Шацькому районі сектор очолює Інна Будник, тож із нею сьогоднішня наша розмова.

– В першу чергу, хотілося б, аби Ви пояснили, у чому ж полягає суть поняття «адміністративна послуга»?

– Взагалі то історія впровадження системи адміністративних послуг – не нова, в Україні бере свій початок з 22 липня 1998 року, коли Указом Президента України було затверджено Концепцію адміністративної реформи, в якій вживаються поняття державної (управлінської) послуги. У 2012 році прийнято Закон України «про адміністративні послуги», яким вже на законодавчому рівні визначено поняття «адміністративна послуга» – це результат здійснення владних повноважень суб’єктом надання адміністративних послуг за заявою фізичної або юридичної особи, спрямований на набуття, зміну чи припинення прав або обов’язків такої особи.

– З якою метою були створені ЦНАПи та на що спрямована їхня діяльність?

– Відкриття Центрів – це, в першу чергу, створення доступних і зручних умов для отримання адміністративних послуг громадянам та підприємцям регіону. Діяльність Центру спрямована на забезпечення прозорості, відкритості та зрозумілості розгляду звернень, запровадження сучасних форм надання послуг, що запобігає корупційним діям, забезпечує оперативність у вирішенні питань, забезпечує рівність прав всіх суб’єктів звернення.

– Назвіть види послуг, які надаються вашим сектором.

– На сьогодні перелік адміністративних послуг, які надаються через районний центр, містить 35 позицій та формується з послуг структурних підрозділів РДА, документів дозвільного характеру та послуг територіальних органів центральних органів виконавчої влади (відділу Держземагентства, Шацького районного сектору управління державної міграційної служби,  реєстраційною службою Шацького районного управління юстиції, з якими ми підписали меморандум про співпрацю для надання послуг через ЦНАП). Їх тимчасовий перелік був затверджений розпорядженням голови Шацької РДА від 18 листопада 2013 року за №279. На кожну послугу розроблені інформаційні картки, які містять інформацію про те, на підставі чого надається послуга, перелік необхідних документів, термін, протягом якого надається послуга тощо. З картками можна ознайомитися безпосередньо в центрі або на сайті райдержадміністрації в розділі «Адміністративні послуги» – «Інформаційні картки».

Послуги дозвільного характеру включають у себе такі складові, як, наприклад, реєстрація декларації відповідності матеріально-технічної бази суб’єкта господарювання вимогам законодавства з питань пожежної безпеки (Шацький районний сектор управління ДСНС у Волинській області); висновок про погодження документації із землеустрою (відділ Держземагентства у Шацькому районі); дозвіл на спеціальне використання лісових ресурсів (лісовий квиток) (ДП «Шацьке УДЛГ», ШНПП).

До адміністративних послуг (без урахування документів дозвільного характеру), що надаються структурними підрозділами райдержадміністрацій, включені: підготовка клопотання для присвоєння почесного звання «Мати-героїня», встановлення статусу батьків та дитини з багатодітної сім’ї та видача посвідчення, надання довідки громадянам на отримання додаткової соціальної відпустки, реєстрація колективних договорів, змін та доповнень до них (управління соціального захисту населення); погодження виїзду з України дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, які не досягли 16-річного віку (служба у справах дітей).

Найближчим часом будемо надавати послуги, пов’язані з державною реєстрацією фізичних осіб – підприємців. 

– Скільки всього послуг було надано вашою службою за цей період та які з них є найбільш затребуваними?

– Всього за жовтень-листопад 2013 року через Центр надано 128 адмінпослуг. З них найбільш затребуваними є видача висновку про погодження документації із землеустрою; видача витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, висновок про погодження документації із землеустрою (відділ Держземагентства в Шацькому районі); встановлення статусу батьків та дитини з багатодітної сім’ї та видача посвідчення (управління соціального захисту населення); оформлення та видача паспорта громадянина України після досягнення 16-річного віку (управління державної міграційної служби України в області); дозвіл на спеціальне використання лісових ресурсів (лісовий квиток) (ДП «Шацьке УДЛГ», ШНПП) та інші.

– В чому полягають переваги ЦНАПів?

– У своїй роботі ми орієнтуємося на потреби замовника послуги, її оперативного надання. Як перевагу можна вказати запровадження принципу «єдиного офісу», зручні та розширені години прийому громадян: понеділок, середа, п’ятниця, субота – з 8.00 год. до 16.00 год., вівторок, четвер – з 8.00 год. до 20.00 год.

Тож сподіваюся, що таке запровадження надання послуг через ЦНАПи значно спростить отримання громадянами краю різноманітних адмінпослуг та мінімізує вплив особистісного фактору на прийняття рішень, буде цивілізованою формою співпраці влади і громадян.

Віта ШЕПЕЛЯ.