Життєдіяльність кожного населеного пункту залежить від виконання своїх обов’язків комунальними службами. В Шацькій селищній раді функції догляду за комунальними дорогами та чистотою вулиць здійснює КП «Будинкоуправління». Про діяльність цього підприємства розповідає його начальник Іван Коваль.
l Комунальні господарства сьогодні переживають не найкращі часи. Багато говорять про необхідність їх реформування. Які перспективи в цьому має Ваша структура?
– Так, справді, комунальники сьогодні потребують змін у своїй роботі. На комісіях селищної ради та на сесії, яка відбулася 28 січня, нами була представлена Програма реформування і розвитку житлово-комунального господарства на 2016-2020 роки. Це дасть можливість нам розвиватися, купувати техніку та механізми, реалізовувати проекти, спрямовані на покращення благоустрою селища та сіл ради, а згодом і об’єднаної громади. На даний час комунальним підприємством «Будинкоуправління» утримуються каналізаційно-очисні споруди потужністю 400 м3/добу, 4 км мереж водопостачання та 12,2 км мереж водовідведення, 3 артезіанських свердловини, полігон твердих побутових відходів, 10 км вулиць з твердим покриттям, 3 кладовища та інші.
Населення Шацької селищної ради тільки частково забезпечено централізованим водопостачанням та водовідведенням. Проте в Шацьку питної води як такої взагалі немає, бо вода із усіх наших свердловин та і трубчатих колодязів (свердловин) у населення за хімічним складом та вмістом заліза вважається технічною. У зв’язку з цим у Програмі пропонується здійснити по водопостачанню ремонт свердловин, заміну насосів на енергоефективні, об’єднати водонапірні вежі і водопроводи (лікарня і рибгосп). Стосовно останнього, то є напрацювання з рівненською фірмою «Октан», яка проектувала наші каналізаційні споруди та має усі вихідні дані по Шацьку. Фахівці цієї фірми готові зробити проект по водопостачанню. У нас є місце біля рибгоспу, де можна встановити усе необхідне обладнання, станцію обеззалізнення води, є територія, де можна зробити басейни із запасу очищеної води. Але це все – на рівні розмов, адже для цього потрібні чималі кошти. Проте спочатку не вірилось і в те, що запрацюють і дадуть результат проекти, які зараз на стадії завершення (каналізація, транспорт).
l Багатьох цікавить, коли ж запрацює новозбудована каналізаційна мережа?
– Ввести в експлуатацію новозбудовані каналізаційні мережі та очисні споруди потужністю 200 м3/добу – одне з основних завдань Програми. Вже зроблено всі роботи по першому проекту (збудовано каналізаційну мережу, напірний та самотічний колектор, очисні споруди), але за них ще не до кінця проплачені кошти європейською стороною, тож і запустити, відповідно, не можна. Окрім того, до мережі треба буде під’єднати житлові будинки, а це вже другий проект, який випала можливість реалізувати завдяки коливанню валюти. Цей проект теж зупинився з причини затримки фінансування (селищна рада свою частину профінансувала в повному обсязі, затримка за партнерами з Євросоюзу). Технічні умови на підключення будинків будемо видавати ми, скільки вони коштуватимуть – точно сказати не можу, можливо, гривень 200-500, але не тисячі, як говорили деякі «всезнавці». Умовами передбачатиметься, яким чином каналізація від будинку буде приєднана до певної точки, до якої під’єднаються ще один-два будинки, аби було дешевше, та до загальної мережі. Якщо ж ці роботи будемо виконувати ми, то це буде коштувати, звичайно, дорожче. Та коли це все буде вирішено – сказати не можу. Велика потреба у централізованому каналізуванні решти території селища, об’єктів, що знаходяться на березі озера Пісочне, села Мельники з подальшим підключенням до новозбудованих очисних споруд. І якщо на базі Шацького району планується розвивати туристичний бізнес за аналогом карпатського «Буковелю», нам, в першу чергу, потрібно забезпечити наявність мережі каналізування та водопостачання.
l Коли на дорогах селищної ради запрацює техніка, яка була придбана в результаті участі шацької влади у європроекті?
– Благоустрій території КП «Будинкоуправління» здійснює згідно із затвердженим селищною радою Титульним списком. Комунальні дороги поки що знаходяться на балансі селищної ради. При наявності техніки і механізмів та, напевно, і після об’єднання громади, вони будуть, я думаю, передані нашому підприємству.
Так, справді, минулого року автопарк «Будинкоуправління» поповнився чималою кількістю техніки завдяки участі у європроекті. Деякі кошти на придбання техніки також виділяла селищна рада. Ми отримали 7 одиниць техніки, з якої МАЗ, причіпний грейдер, піскосолерозкидач та автомобіль «Фольксваген-Крафтер» (але за них кошти ще не заплачені і використовувати їх не можна). Частина техніки могла б уже використовуватися вже цієї зими, якби від Євросоюзу надійшли кошти. Окрім того, аби уся техніка могла працювати, потрібно дещо переобладнати її, наприклад, у МАЗі – гідравліку під піскосолерозкидач.
З усієї техніки, яку отримали, найбільш затребуваним та таким, що буде найбільш корисним для селищної ради та «Будинкоуправління», є екскаватор, яким у разі проривів маємо чим розкопати аварійну яму, також установи та населення замовляють для своїх потреб, може використовуватись у ремонті доріг, вантаженні. Багатофункціональний навантажувач дуже добре себе показав у відгортанні снігу, особливо по невеликих вулицях, але не дає бажаного результату у підмітанні вулиць та доріг. Тому до нього ми причепили лопату, яку придбали за кошти селищної ради, та вже цієї зими прогортали сніг. Він також може використовуватися при укладанні бруківки та як навантажувач. Стосовно підмітання вулиць, то у минулому році селищна рада купила нам трактор Т-25, до нього ми хочемо докупити щітку для підмітання. Таку техніку використовують уже в Луцьку. Що стосується причіпного грейдера, то в нас немає такої потужної техніки, яка могла б його потягнути. Проте будемо шукати шляхи вирішення цієї проблеми. Для відкидання снігу з тротуарів використовували відкидач ручний роторний. Він нормально працює. Якщо все вдасться зробити, то наступної зими будемо у всеозброєнні та матимемо чим боротися зі снігом.
Разом з тим, користуючись нагодою, хочу подякувати людям, які розпочали проекти і впровадили їх в життя: Володимиру Найді, Віктору Плейтуху, Сергію Пархонюку, Віталію Яльницькому, Сергію Кужелю, Миколі Боярчуку, Віталію Мелюху. Тепер продовжують цю роботу Сергій Віннічук та Сергій Сидорук. Окрема подяка екс-керівнику селищної ради Миколі Боярчуку та депутатам минулого скликання, за підтримки яких було закуплено чимало техніки й механізмів для КП «Будинкоуправління», а точніше, для громади.
Плідною стає робота з теперішньою новообраною радою та її головою Сергієм Віннічуком та його заступником Віталієм Яльницьким. Адже маємо одну спільну мету – працювати на громаду.
l Майже рік тому Вами спільно з селищною радою було запроваджено платний вивіз сміття від населення. Який результат?
– Так, пакетний вивіз сміття запровадили рік тому. Вдалося це зробити з великими потугами, адже майже два роки розробляли механізм втілення в побут селища. Те, що вдалося таке започаткувати, вважаю неабияким досягненням. Та чисто не там, де прибирають, а там, де не смітять. Спочатку вивозили два рази на місяць, та побачили, що вивозимо дуже мало, тож восени перейшли на одноразовий графік (в другий тиждень місяця). Вивозимо сміття й по с. Мельники. Та створюється враження, що той пакетний вивіз сміття більше був потрібний районній владі, ніж колишнім депутатам Шацької селищної ради. Вони весь час не те що не працювали, а навіть сприймали це в штики. З потугами ці всі рішення протягувалися на сесії, бо хотіли, щоб сміття таки вивозилося безкоштовно. Я не проти безкоштовного вивозу сміття, але нехай селищна рада компенсовує нам ті кошти, які затрачаємо на вивіз та підгортання сміття на полігоні ТПВ, яке люди самі вивозять. І поки селищна рада нам платила ці кошти, доти ми претензій не мали. Та коли грошей у селищної ради забракло, ми отримали більше 30 тис. грн. збитків. Тоді я почав піднімати це питання на рівні селищної ради, райдержадміністрації. Врешті-решт рішенням сесії селищної ради було заборонено безкоштовний вивіз сміття на полігон, затверджено графік вивозу сміття від населення, який ми розробили, і процес пішов. Проте відміняти пакетний вивіз сміття ні в якому разі не можна, бо це дуже хороший спосіб як для нашого селища. Якщо порахувати, то за весь час ми продали десь півтори тисячі мішків, приблизно 74 м3 сміття за рік вивезли від населення, тобто за один раз вивозили приблизно 30 мішків. А скільки палива затратили? У всякому разі ми йдемо далі собі у збиток, аби ця система продовжувала діяти. Частину коштів на придбання мішків виділила селищна рада. Не кожна людина має свій транспорт, бо є пенсіонери, одинокі люди, які не мають можливості вивозити самотужки сміття. Але в цьому питанні я хочу бачити підтримку депутатського корпусу селищної ради. На комісії селищної ради запропонував, щоб депутати трохи походили по своїх округах, пропонували для продажу мішки, роздавали графік вивозу, бо є такі люди, котрі навіть не знають, що в селищній раді діє така система. А отримані кошти нам здадуть в касу. Це не особисто мені потрібно, а людям, нашій екології. Якщо нам з великими потугами вдалося запустити цей процес, то скасовувати його ні в якому разі не можна.
Також хочу наголосити ще на одному моменті. Дехто з людей думає, що селищна рада фінансує та утримує комунальне підприємство, але це все не так. КП «Будинкоуправління» – це є госпрозрахункова організація, яка сама заробляє кошти. Наш бюджет складається з трьох складових: доходів, які отримуємо від обслуговування баз відпочинку ур. Гряда, коштів селищної ради, яка виділяє їх на благоустрій населених пунктів (це 35%), та тих коштів, які заробляємо самі, надаючи послуги асенізаційною машиною, сміттєвозом, послуги з каналізування та водопостачання. За кошти, спрямовані на благоустрій, займаємося обрізуванням дерев, посипанням тротуарів, доглядом за квітниками та іншими роботами. Цього року також плануємо на замовлення селищної ради самі виконувати роботи із відновлення вуличного освітлення (частину вулиці від казначейства до магазину «Люкс», вул. Природна, від церкви до оз. Люцимер, вул. 17 вересня). Також хочемо пробувати вкладати тротуари бруківкою.
Останнім часом по новому кладовищу виникли деяка проблема – хаотичність поховань. Ми зробили на кладовищі розбивку площі, прикріпили номер телефону, за яким люди мали б звертатися. Але це не дало результатів. З ініціативи голови селищної ради Сергія Віннічука плануємо зібрати разом священиків та обговорити з ними це питання.
А на завершення хочу звернутися до жителів майбутньої об’єднаної територіальної громади. 27 березня будуть вибори. Зважаючи на те, що нова, об’єднана громада буде наділена набагато більшими повноваженнями і від її роботи напряму залежатиме життя людей на цій території, то хотів би просити жителів добре обдумати, за кого віддавати свій голос, не купуватись на популізм. Кого оберемо, з тим і житимемо наступних 5 років. А кандидатів у депутати і особливо на посаду голови, закликаю подумати, чи ви дійсно маєте багаж знань і практичні навики для якісного управління громадою. Зважте на це.
Віта ШЕПЕЛЯ.