Головна Інтерв'ю Перспектива створення об’єднаних громад. Чого чекати?

Перспектива створення об’єднаних громад. Чого чекати?

6358

У цьому році на базі двох сільських (Прип’ятської та Са­мій­личівської) та селищної (Шацької) рад утворилася Шацька селищна об’єднана територіальна громада. Головою цієї громади у березні було обрано шляхом голосування Сергія Віннічука. Проте багато хто і в районі, і в області, і у вищих щаблях влади на теренах Шацького району бачать лише одну громаду – з центром у Шацьку. Потрохи цей процес почав зрушуватися з місця. То що ж планується зробити в цьому напрямку та чого чекати – го­воримо із першим зас­тупни­ком голови Шацької рай­держадміністрації Сергієм Сидоруком.

l Як функціонує об’єднана гро­мада на початковому етапі?

– Почнемо з того, що Шацька громада утворилася. На даний момент триває перехідний період, який триватиме до 1 січня 2017 року. Усі заклади освіти (школи та садочки), культури (клуби та сіль­ські Будинки культури, бібліотеки) та медицини первинного рівня (ФАПи, амбулаторії) мають перей­ти у підпорядкування громади та фінансуватися з місцевого бюд­же­ту (крім освітньої та медичної субвенції, які будуть напряму над­ходити з державного бюджету та розраховані за відповідною формулою). Бюджети трьох об’єднаних рад до кінця цього року поки що будуть наповнюватися окремо, але розпорядчі документи підписуватиме селищний голова. На даний час працюють ліквідаційні комісії при колишніх сільських ра­дах, робота яких найближчим часом має завершитись.

В останні тижні я їздив із виїзними прийомами громадян по територіях тих сільських рад, які об’єдналися, бо хотів побачити, чим вони живуть після цього. Висновок – потрібно ще постаратися, аби жителі цих сіл не відчули, як сказав Анатолій Пархомук, керівник Агенції регіонального розвитку, вакууму влади. Бо виконуючі обов’язки старост – це одне, але все-таки керівник громади або її представник мають навідуватися у села, знати про їхні проблеми та вирішувати. У перехідний період ми маємо забезпечити хоча б той рівень надання послуг, що був раніше. Те ж стосується і благоустрою.

l Які зміни у формуванні нової громади на базі району матимемо у майбутньому?

– Шацька райдержадміністрація на виконання розпорядження голови Волинської облдержадміністрації подала пропозиції щодо змін у перспективний план області щодо фор­мування спроможних об’єднаних громад. Раніше планувалося в районі створення трьох об’єднаних громад з центрами у Шацьку, Світязі та Піщі. Проте попередньо і депутати, і експерти говорили, що на базі району має бути створена одна громада, яка відповідає методиці формування об’єднаних територіальних громад, зат­вердженої Кабміном (від­повідна площа території, кількість насе­лення, розташування центру громади). Але деякі сільські ради мають бажання об’єднатися та створити на своїх територіях ще одну об’єднану громаду, маю на увазі Світязьку, Грабівську та Пу­льмівську сільські ради. Коли перші дві сільські ради твердо визначили свої пріоритети, то Пульмівська громада ще думає. Як зазначив сільський голова Руслан Кушнір, Пульмо готове до об’єднання, але якщо центр громади та адмі­ністративні приміщення будуть у … с. Залісся. Та проблема в тому, що в цьому селі немає будівель, де б можна було розмістити представницькі органи та виконавчий апарат, казначейську службу. Тобто виникла дилема: у Світязі розмістити центр громади пу­льмівчани не хочуть, якщо у Пульмі – Світязь думає. Але в області це не тільки наша одна громада має схожу проблему, яка заважає їм розпочати процес об’єднання.

Стосовно нашого району, то попередньо поспілкувавшись із рештою голів сільських рад, нами була подана пропозиція щодо можливості утворення на території району не трьох, а двох громад – Світязької, до якої увійдуть Світязька, Пульмівська та Грабівська сільські ради, та Шацької (до теперішньої громади мають при­єднатися Піщанська, Ростанська та Пулемецька сільські ради). За­раз ці пропозиції сільських голів опрацьовують у Агентстві регіонального розвитку і на наступну чергову сесію обласної ради винесуть проект перспективного плану на погодження. Тобто, як і говорилося, перспективний план – це не догма, в нього можна буде вносити зміни. Якщо нам не вдалося створити одну ОТГ на базі району з першого разу, то будемо робити це поетапно.

l Що у фінансовому плані матиме громада?

– Якщо буде погодження депутатів обласної ради перспективного плану, він подається у Кабмін на затвердження. Якщо і там питання буде вирішено позитивно, то Шацька об’єднана громада, створена з шести сільських рад, буде затверджена як спроможна та самодостатня. Якщо ж Світязька громада не буде затверджена як спроможна громада, то в цьому ве­ликої трагедії немає, бо з прикладу скажу, що зі 159 громад, які мали вибори 25 жовтня минулого року, не всі громади були затверджені та визнані як спроможні і відповідали перспективному плану. Але для того, щоб побачити, як ці громади будуть працювати, на рівні Кабміну і було прийнято таке вольове рішення. Ці громади з 1 січня 2016 року отримали обіцяне фінан­сування з державного бюджету – освітні та медичні субвенції, а також інфраструктурну субвенцію – кошти, які будуть спрямовані на ремонт та будівництво доріг, приміщень тощо. Відзначу, що гроші мають спря­мовуватися лише на ті об’єкти, де є розроблені проекти (ре­конструкція чи добудова приміщень соціальної сфери, адмін­корпусів, органів місцевої влади, а також доріг). Це є стимулом для того, щоб громади працювали, планували свій розвиток, будували. Хоч у Кабміні визнають, що рівень проектної доку­ментації в громад дуже низький. Тобто держава готова дати гроші, але громади не спроможні їх взяти та ви­користати. На цей рік Шацька громада субвенції не отримала, але у неї є час, щоб подати пропозиції та підготувати проектну до­кументацію для того, щоб отримати кошти під проекти на розвиток інфраструктури.

l Якщо буде прийнято рішення про приєднання трьох сільрад до Шацька, що має бути: довибори чи нові вибори?

– Спочатку, якщо селищна рада готова прийняти до себе ці сільські ради (раніше це було рівноцінне об’єднання), то селищний голова або третина депутатів ініціюють приєднання до громади сільські ради, або сільські ради ініціюють створення однієї громади. Це рішення має бути винесено на громадське обговорення, затвердитися на сесії ініціатора (селищної чи сільської ради), і тоді розіслатися на інші громади. Тобто процедуру проходимо заново. Поки прийметься перспективний план на рівні області, поки погодиться в Кабміні, то є сподівання, що процес завершиться до кінця року, утім, якщо цього захочуть усі учасники процесу. Головне – щоб була підтримка. Якщо буде бажання і воля Шацької громади (я вважаю, що все-таки вона має бути ініціатором об’єднання), я готовий допомагати їм в цьому. Але якщо не буде ініціативи від селищної ради, а також від Світязької ради – про створення їхньої громади, то сільські ради так і будуть самі по собі функціонувати, поки через певний час так звана «добровільність», а громади будуть об’єд­нані на державному рівні.

Зараз у Верховній Раді зареєстрований законопроект, який може дати можливість у випадку погодження приєднання трьох сі­льських рад (Піщанської, Ростанської та Пулемецької) до Шацької селищної не проводити знову нові вибори, а тільки провести довибори депутатів до ОТГ лише на цих трьох територіях. Поки невідомо, скількох депутатів матимуть ці території у пред­став­ництві Шацької громади (можливо, по 2 депутати від кожної сільської ради, яка приєднається). Вибори голови ОТГ відбуватимуться тоді, коли, як уже говорив, вступить у повну силу дія Закону «Про добровільне об’єднання громад» та будуть визначені чергові вибори усіх голів ОТГ по всій Україні.

Основне – чи будуть наші депутати працювати в цьому нап­рямку, чи готова наша новостворена громада взяти до себе ще три сільські ради? Бо у разі позитивного вирішення питання гро­мада разом із територіями, які приєднаються, займе більше дві третини території району, а три сільські ради, можливо, створять окре­му громаду, то тут виникатимуть питання і по районній раді, інших структурах. Тобто треба добре подумати, де треба пос­пішати, а де не варто.

Віта ШЕПЕЛЯ.