Головна Інтерв'ю З травня підвищуються пенсії

З травня підвищуються пенсії

5984

Про те, що з травня 2016 року зростуть мінімальні пенсії, було відомо ще в період прийняття в останні дні 2015 року Державного бюджету. Але це було просто мінімальне меню: мінімальна пенсія з травня збільшиться на 56 грн.: була – 1 074 грн., стане – 1 130 грн. Проте у людей виникають запитання щодо підвищення мінімальної пенсії та прожиткового мінімуму. Скажімо, чи підвищуватимуть пен­сію, яка трішки (іноді на кілька гривень) більша, ніж мінімальна? Чи всім пенсіонерам підвищать мінімальну пенсію?

Щоб отримати відповіді на запитання, які хвилюють жителів району, редакція звернулася до начальника управління Пенсійного фонду України у Шацькому районі Віктора Гірича.

l На підвищену мінімальну пенсію пенсіонери можуть розраховувати вже у травні чи доведеться чекати до червня?

– Підвищені пенсійні виплати виплачуватимуть уже в травні. Відомості на виплату пенсій вже надруковані і, починаючи з 5 трав­ня (з цього числа починаються щомісячні виплати пенсій), пенсі­онери вже отримають перераховані пенсії. Усі перерахунки будуть зроблені автоматично.

l Цього разу на підвищену мінімальну пенсію можуть роз­раховувати всі пенсіонери? Бо, приміром, у частини лю­дей пенсія й надалі залишилася у розмірі 949 грн.

– Ні, не всі. Мінімальний розмір пенсії за віком на рівні про­житкового мінімуму встановлено для тих осіб, у кого є відповідний страховий стаж. Для чоловіків – 25 років, для жінок – 20 років (якщо вони вийшли на пенсію до 1 жовтня 2011 року), і 35 років для чоловіків та 30 – для жінок, які пішли на пенсію після 1 жовтня 2011 року. У всіх таких пенсіонерів мінімальна пенсія зросте до 1 130 грн. Людина, котра не має стажу, отримає 949 грн.

Але є пенсіонери, які не мають визначеного законом страхового стажу. Комусь бракує три роки, комусь – сім. Скажімо, чоловік отримує пенсію за вислугу років як працівник охорони здоров’я, не працює, має страхового стажу 32 роки 4 місяці й отримує пенсію 949 грн. Його мінімальну пенсію також пере­ра­хують, але пропор­ційно до стажу, і вона станови­тиме 1 043 грн. 90 коп.

l А на що можуть розра­хо­вувати пен­сіонери, які отри­мують пенсії трохи бі­льші за мінімальну – 1 100 грн., 1 500 грн. і так далі. Їх підвищення не тор­к­неться?

– Перерахунку підлягають май­же всі пенсії, за винятком хіба що великих, адже, відштовхуючись від мінімальної пенсії, обчислюють усі надбавки до пенсій. Тим, у кого пенсія є більшою за прожитковий мінімум, доплати за по­наднормовий стаж, надбавки, підвищення нараховують від про­житкового мінімуму. Оскільки з травня він зростає, то дещо збі­льшать і пенсії громадян. Але тут немає сталої суми, у кожного буде індивідуальне підвищення: в одних пенсія зросте на кілька десятків гривень, в інших – усього на кілька гривень.

l Як з підвищенням пенсіонерам, які ще працюють?

– Їм зараз не перераховуватимуть пенсії, бо законодавством передбачено перерахунок лише тим, хто не працює. Якщо пенсі­онер, який працює, звільниться з роботи, скажімо, в червні, то йому з цього місяця проведуть перерахунок пенсії з урахуванням уже нового прожиткового мінімуму – 1 130 грн.

l А кого підвищення не торкнеться взагалі?

– Тих, у кого пенсія не залежить від прожиткового мінімуму. Скажімо, державних службовців, інших отримувачів спецпенсій.

l Скільки ж пенсіонерів нашого району у травні отри­мають підвищені та перераховані пенсії?

– На даний час відомості на виплату пенсій за травень уже надруковані та передані на виплату до банківських установ та на підприємство поштового зв’язку. Підвищення пенсій у різних величинах проведено понад 70% пенсіонерам району.

Віктор ГРИЦЮК.