Головна Інтерв'ю Щоб населені пункти нашого району від спільної праці ставали більш ошатними та...

Щоб населені пункти нашого району від спільної праці ставали більш ошатними та квітучими

14933

Без них не обходиться жодне місто та селище. На їхню роботу нарікають кому тільки не лінь. Але наскільки важливу функцію вони виконують, ми, мабуть, оцінили б тільки тоді, коли ці структури перестали б працювати всього лише день. Так, йдеться про працівників комунальної служби. Сьогодні я розмовляю з начальником КП «Будинкоуправління» Іваном КОВАЛЕМ, адже у неділю, 18 березня, комунальники України відзначатимуть своє професійне свято.

Розкажіть, які функції сьогодні доводиться виконувати шацьким комунальникам?
– Якщо охарактеризувати роботу нашого підприємства, то воно є своєрідним «гібридом» та не схожим за своїми функціями на інші комунальні установи. Якщо в деяких населених пунктах водоканал функціонує окремо, благоустроєм займаються різні організації, то в Шацькому районі ці всі завдання виконуємо ми. На даний час у КП «Будинкоуправління» працює 30 працівників (влітку – більше 50), які займаються вивезенням і захороненням твердих побутових відходів (ТПВ), вивезенням рідких побутових відходів (РПВ), водопостачанням та водовідведенням. Окрім того, надаємо транспортні послуги, займаємося благоустроєм селища, сіл Прип’ятського та Самійличівського старостинських округів, ур. Гряда.

Фінансові показники. Як з цим у комунальників?
– Узагалі наш кошторис має три складових: урочище Гряда (в минулому році надані послуги склали 978 тис. грн.), роботи з благоустрою населених пунктів (1 млн. 752 тис. грн.) та інших видів послуг, які ми надаємо (водопостачання, водовідведення, вивіз рідких нечистот, вивіз та захоронення ТПВ, транспортні послуги) – 1 млн. 974 тис. грн. Разом минулорічний кошторис нашого підприємства становив 4 млн. 705 тис. грн. Здається, що сума немала, але якщо взяти до уваги масштаби робіт, то звичайно, цих коштів недостатньо, щоб виконати усі роботи так, як хотілося б.

Серед завдань, над якими інтенсивно працюють комунальники в останні роки, є вивіз сміття від населення. Чи є в цьому проблеми і які саме?
– Вивіз і захоронення ТПВ здійснюємо, в основному, з територій Шацької селищної ради, Світязької сільської ради та урочища Ступа (масив Іллічівка) Пульмівської сільради. Та хоч рішенням Шацької селищної ради заборонено самовивіз сміття на полігон, «проскакують» декотрі підприємці та жителі району, що таки вивозять його туди. Наприклад, за 2017 рік спецтранспортом підприємства було вивезено 4 045,47 м3 ТПВ (62,3% від всього об’єму), захоронено – 6 493,22 м3. Підключаємо до вирішення питання і райдержадміністрацію, аби ми вивозили сміття від санаторію «Лісова пісня» та села Гаївка, і з території парку та села Світязь спецтранспортом, бо з полігоном маємо проблему. На даний час виникла гостра потреба в будівництві нового полігону ТПВ, оскільки потужностей старого вистачить лише до кінця року. Добре, що закупили трактора, який пресує відходи. Уже зараз селищна рада та районне керівництво займаються вирішенням цієї проблеми: визначаються з місцем та шукають кошти на проектно-кошторисну документацію.

А яка ситуація з вивезенням сміття від населення, адже одні – гостро критикували запровадження платного вивозу, інші – дуже цього просили.
– У 2017 році було започатковано контейнерний вивіз сміття від населення, укладено 211 договорів. Паралельно маємо пакетний вивіз сміття. Але якщо розібратися, більшість людей так і не користуються послугами комунгоспу, хоча певні позитивні зрушення є. А ще є надія на те, що до кінця року будемо однією об’єднаною територіальною громадою, матимемо графік вивозу ТПВ по селах. Технікою та людським ресурсом для цього забезпечені. Плюс – в цьому році Шацька селищна рада закупить сміттєвоза.

В літній період відпочинку працюємо в ур. Гряда (там, до речі, вже декілька років практикується роздільний збір сміття, для чого встановлено 21 контейнер для збору пластику), зоні відпочинку оз. Пісочне, ур. Ступа, від організацій та баз відпочинку Світязької сільради. Користуватись нашими послугами власники дач, що розміщені в ур. Ляпове, категорично не бажають.

Як пам’ятають шачани, минулого року в Шацьку, Мельниках та Гаївці спільно з приватною фірмою ми ставили контейнери для роздільного збору сміття. Та їх довелось прибрати, бо люди зробили з них смітники та кидали туди усе, що тільки бажали. З 1 січня 2018 року в Україні введено обов’язкове сортування сміття, тому контейнери знову будемо ставити. Просимо та закликаємо людей до культури.

Чи буде безкоштовний вивіз сміття перед Великоднем?
– Однозначно, що ні. Інакше це буде несправедливо стосовно тих людей, які платять нам за ці послуги.

Однією з проблем, яку Ви порушували на сесії селишної ради, є проблеми з водопостачанням та якістю води.
– Так, справді. Якість води в Шацьку бажає бути кращою. Сьогодні на балансі комунальників знаходиться три водонапірні башти, в тому числі і на території лікарні, з якої вода буде постачатися в школу, дитсадок та лікарню. Працюємо над тим, щоб вода в ній подавалась очищеною. Передали нам на баланс башту в с. Самійличі, з якою також мали чимало проблем: доводилось часто ліквідовувати прориви. У планах – до літа встановити лічильники води в будинках в селах Самійличі та Хомичі, адже влітку йдуть перевитрати.

У комплекс Ваших робіт входить обслуговування урочища Гряда. Яка там ситуація?
– Грядою ми займаємося цілий рік, але особливе навантаження припадає на літо. Маємо там три рятувальні пости, медпункт, займаємося благоустроєм, вивозимо щодень сміття, прибираємо територію.

Із створенням громади у комунальників додалось роботи в селах, які увійшли до ОТГ. Які там основні проблеми?
– Це, в основному, благоустрій сіл Прип’ятського та Самійличівського старостинських округів. Є план робіт з благоустрою цих сіл, який ми виконуємо. Це догляд за обелісками, обслуговування освітлення, догляд за дорогами, ліквідація стихійних сміттєзвалищ. Наприклад, в минулому році в Самійличах допомагали з облаштуванням стадіону, обеліску Слави. На цей рік по селах громади також заплановано чималий комплекс робіт.
Які основні проблеми та завдання виокремили б у роботі підприємства?
– Це будівництво полігону, підключення будинків до каналізування, заміна огорожі на старому кладовищі в Шацьку. Окрім того, нам потрібен грейдер, бо наші дороги – в страшному стані. Якщо він буде – матимемо змогу частіше їх грейдерувати та підтримувати у нормальному стані. Стосовно критичних зауважень жителів Шацька щодо стану доріг навесні, то таку ситуацію маємо скрізь по області і не тільки. Додамо ще фінансовий фактор: якщо на весь спектр робіт з благоустрою використали майже 2 млн. грн., то за які кошти мали робити дороги за такою ціною, як тепер (1 км білощебеневого покриття вартує більше 3 млн. грн.)? Наприклад, в минулому році на утримання та ремонт доріг було використано 99,8 тис. грн. Це зовсім мало. Загострив проблему і стан наших меліоративних мереж, на яких люди побудували літні кухні та господарські будівлі, фактично перекривши стоки води. В цьому році затверджено програму відновлення меліоративних мереж, думаю, це трохи допоможе вирішити проблему і з дорогами, і з підтопленням господарств.

Люди цікавляться, коли ж таки в них буде каналізування?
– Це питання – у нас в пріоритеті. Після Великодня будемо розпочинати роботи з підключення вулиці Гагаріна, бо до того часу фірма-підрядник має доробити вулиці та виконати ряд додаткових робіт. Працюємо над документальною частиною з підключенням КНС до електроенергії. В технічних умовах буде сказано, що і як потрібно зробити людям. Комунальники виїжджатимуть та показуватимуть, як правильно це зробити, що купити та як під’єднатись. Зазначу, що обслуговування каналізаційної мережі приносить підприємству величезні збитки, не зважаючи навіть на досить високі тарифи. Є надія на те, що до новозбудованих мереж уже в цьому році почнуть підключатися нові абоненти.

Не боїтеся, що ресурсів підприємства не вистачить для обслуговування усіх сіл громади після остаточного об’єднання?
– Не боїмося, адже техніки вистачає. Маємо екскаватор, багатофункціональний навантажувач, трактори МТЗ, Т-25, автомобілі Vokswagen Crafter, МАЗ, САЗ, буде грейдер та сміттєвоз. Думаю, впораємося. Якщо отримаємо ще обіцяну техніку, то нормально обслуговуватимемо і дороги, і проблем із платним вивезенням сміття не буде.

А напередодні свята вітаю всіх комунальників та бажаю благоустрою в усьому і завжди.

Віта ШЕПЕЛЯ