7 грудня в Україні відзначається День місцевого самоврядування. І це відрадно, бо саме на органи місцевого самоврядування покладено надзвичайно важливу місію – втілювати в життя громадські ініціативи, захищати інтереси простих людей, мешканців нашого району. Від належної і дієвої роботи представників цих органів залежить подальша успішна розбудова нашої держави. Величезна роль у цьому процесі належить депутатам Шацької районної ради, адже саме рада представляє інтереси нашої територіальної громади і саме рада визначає політику місцевого розвитку.
Сьогоднішній гість на сторінках газети – голова Шацької районної ради Віннічук Сергій Миколайович.
– Сергію Миколайовичу, Ви вже 9 місяців працюєте головою районної ради. Чим був наповнений цей період? Що найбільше запам’яталося?
– Найперше, хочеться відмітити, що робота ця для мене нова, хоча я вже друге скликання обираюсь депутатом районної ради, був двічі головою постійних комісій. Тому цей період, в першу чергу, пов’язаний із набуттям нових знань та досвіду у досить новій для мене сфері. Найбільше запам’яталось «бойове хрещення» на першій сесії районної ради, яку я проводив, коли розглядалось питання погодження розірвання контракту з генеральним директором ТМО Любомльського та Шацького районів Володимиром Дибелем, де були присутні представники «Правого сектору» та Автомайдану, громадськість району.
– А чи були якісь труднощі, несподіванки?
– Особливих несподіванок і труднощів не було, тому що, самі розумієте, якщо працює команда, то і питання вирішуються легко, і хочеться щось робити. Дякуючи тому, що ми з екс-головою районної державної адміністрації Олександром Куськом прийшли на ці посади як представники однієї політичної сили, в нашій роботі завжди було порозуміння і впевненість у тому, що ми могли завжди підтримати одне одного.
– Як Ви оцінюєте роботу нинішнього депутатського корпусу районної ради?
– В цілому робота депутатського корпусу є достатньо ефективною, хоча інколи ряд депутатів районної ради замість того, щоб думати про інтереси територіальної громади, використовують трибуну районної ради для політичного самопіару.
– Сергію Миколайовичу, у Вашій прийомній завжди є люди. Хоча для прийому громадян визначені конкретні дні. А є ще виїзні прийоми громадян за місцем проживання. З яких питань люди найбільше шукають правду?
– На мою думку, особливо в теперішній нелегкий час, голова районної ради повинен приймати людей тоді, коли це їм потрібно, адже жителям віддалених сіл важко підлаштуватися під конкретні дні. А правду люди шукають з різних проблем: це і земельні питання, і проблеми субсидій та соціальних допомог, і прохання матеріальної підтримки для лікування, а також питання, які стосуються життя усієї громади населеного пункту: дороги, рух громадського транспорту, робота ФАПів та інші. Часто доводиться вирішувати питання допомоги учасникам АТО та їх родинам.
– Чи часто буває, що влада не може допомогти?
– Звичайно. Це стосується тих питань, які на сьогодні не вирішені на законодавчому рівні, наприклад, надання соціальної допомоги на дітей родинам, де жоден з батьків не працює, а також, враховуючи досить мізерне фінансування нашого району, це вирішення проблем із коштами.
– Що Ви думаєте про майбутню адміністративно-територіальну реформу в Україні? Розкажіть про ситуацію з Шацьким районом. З огляду на привабливість нашого озерного краю з точки зору розвитку туризму, чи не доцільно лобіювати питання на найвищому рівні про присвоєння району спеціального статусу регіону-курорту? Ваша точка зору.
– На мою думку, в тому вигляді, який сьогодні має адміністративно-територіальна реформа, вона приведе до знищення сіл в Україні. Для проведення таких реформ необхідне здійснення великої підготовчої роботи, впровадження електронного врядування, спрощення процедури надання адміністративних послуг тощо. Сьогодні швидше можна говорити про необхідність адміністративної реформи, тобто ліквідацію районних державних адміністрацій як інституту виконавчої влади із передачею їх функцій та повноважень радам як представникам інтересів територіальної громади.
Стосовно нашого району, то надання йому статусу курортної зони є не тільки доцільним, але й необхідним, оскільки це надасть можливість не тільки зберегти унікальний куточок нашої країни, але й дозволить розвинути соціальну інфраструктуру та збільшити привабливість нашого краю для туристів. Це питання піднімається районною радою ще з 2006 року, зокрема, крім звернення до Волинської ОДА та Волинської обласної ради, було докладено багато зусиль для того, щоб озеро Світязь увійшло до «Семи природних чудес України», що не лише показало його унікальність, але й дозволило збільшити туристичну привабливість нашого району. Однак, на даний час позитивних зрушень у цьому напрямку немає. Сподіваємось, що сформована після Революції Гідності влада дійсно працюватиме в інтересах народу, а тому прислухається до думки жителів району, що дозволить позитивно вирішити це питання найближчим часом.
– Яка доля об’єктів соціальної сфери району, які недобудовані або в стадії капітального ремонту (ЗОШ І-ІІІ ст. смт Шацьк, Шацький РБК). А є ще люди, які лобіюють питання про передачу старого приміщення Шацької школи під майбутній районний краєзнавчий музей. Чи зверталися вони до Вас?
– Ще в квітні цього року разом з Олександром Куськом ми зверталися до тодішнього голови Волинської ОДА Григорія Пустовіта щодо вирішення даних питань. Завдяки його підтримці та розумінню депутатського корпусу Волинської обласної ради було виділено на добудову ЗОШ І-ІІІ ст. смт Шацьк один мільйон гривень та на ремонт районного Будинку культури також один мільйон гривень. На жаль, кошти не було профінансовано у зв’язку із війною на Сході України та складною економічною ситуацією в державі.
З питання передачі приміщення старої школи під музей до районної ради на сьогодні ніхто не звертався, хоча, на мою думку, музей Шацьку необхідний і я, коли ще працював у коледжі, звертався разом із головою Волинської обласної організації Українського фонду культури Геннадієм Сарапіним та жителями Шацька до Волинської обласної ради. Будучи головою громадської організації, я з однодумцями писав проект по реконструкції музею на Фонд збереження культурної спадщини, але цей проект не був підтриманий. Однак це приміщення не належить до спільної власності територіальних громад району, а належить Шацькій селищній раді, тому тільки вона може позитивно вирішити це питання або передати приміщення районній раді. У зв’язку з обмеженими фінансовими можливостями районної ради до реалізації цієї ідеї могли б долучитись громадські організації району шляхом підготовки проекту та отримання гранту на реконструкцію приміщення під музей від європейських фондів. Районна рада, в свою чергу, готова всіляко підтримувати вирішення цього питання
– Традиційно напередодні свята що Ви б хотіли побажати представникам місцевого самоврядування в районі?
– Перш за все, хотілось би побажати, щоб місцеве самоврядування стало реальним, а не декларативним вираженням влади народу. Усім депутатам та посадовим особам місцевого самоврядування бажаю сил та наснаги, наполегливості у вирішенні проблем громад району та патріотизму, а головне – всім нам миру.
Віктор ГРИЦЮК.