Головна Інтерв'ю Світлана Сулік: «Після вдалого сезону відпочинку ми очікуємо значних надходжень до бюджету»

Світлана Сулік: «Після вдалого сезону відпочинку ми очікуємо значних надходжень до бюджету»

5387

Літній сезон відпочинку уже фактично завершився. Погода, окупація Криму та високий курс іноземної валюти зіграли на руку нашому озерному краю, який, мабуть, уперше приймав таку велику кількість відпочивальників. Заробили цього року усі: і бази відпочинку, і прості люди, які приймали відпочивальників. Тож що отримав район у фінансовому еквіваленті від літнього сезону – говоримо із начальником Шацького відділення Ковельської ДФС Світланою Володимирівною Сулік.

l Які результати надходжень до бюджету за цей рік в ці­лому і на­с­кільки змінилися показники сплати турис­тич­ного збору у порівнянні з минулим роком?

– За 9 місяців цього року у місцевий бюджет надійшло 10 млн. 853 тис. грн., тобто планові показники виконані на 119%. Плановий показник надходжень перевиконаний на 1 млн. 781 тис. грн., а по­рівняно з минулим роком надходження зросли на 2 млн. 270 тис. грн. Док­ладніше зупинюся на податках, які надходять у ра­йонний та сільські бюджети, зокрема тих, які сплачуються в літній сезон. При прог­нозованому показникові 40 тис. грн. надійшло 48 тис. грн., мину­лорічні показники перевиконано на 12 тис. грн. Це надходження за пар­кування автотранспорту та від туристичного збору.

l Але сума надходжень з цього податку могла бути ще більшою…

– Цей податок і буде більшим, оскільки на даний час надійшла сплата лише від громадян-фізичних осіб, які сплатили податок відповідно по результатах проведених рейдів за участю пред­став­ників сільських рад та інспекторів Державної фіскальної служби. Після 10 листопада за результатами третього кварталу ми будемо мати цифри про надходження від туристичного збору і від юри­дичних та фізичних осіб – СПД, які надавали послуги по відпочинку та зобов’язані сплатити туристичний збір у розмірі 1% від вартості усього періоду відпочинку. Враховуючи, що цей сезон був досить вдалий, ми очікуємо значних надходжень коштів та будемо цей процес контролювати. Методи контролю на сьогодні є: це інфор­мація з Інтернету про те, хто, за яку ціну та скільки приймає на відпочинок (це стосується як фізичних осіб, так і СПД – юридичних і фізичних осіб). Окрім того, є інформація і про перерахування грошей власникам баз, фізичним особам на банківські картки. Тобто нам є чим оперувати, в разі недобросовісної сплати туристичного збору.

 Бували тижні, коли вільних місць у Світязі та Шацьку не було як в індивідуальному секторі, так і по базах. Тож очікуємо відповідне декларування та сплату туристичного збору від СГД. Після 10 лис­топада матимемо остаточну цифру надходження туристичного збо­ру у бюджети сільських рад. Громадяни, які здавали в найм житло, хто ще не встиг та кого сільські чи селищна ради обділили своєю увагою і не зібрали туристичний збір, можуть виконати свій гро­мадянський обов’язок – підійти в сільську чи селищну раду (саме вони є податковим агентом та мають право збирати цей вид податку), за­п­латити туристичний збір (1% від суми отриманих дохо­дів) і одно­часно підійти у податкову та задекларувати свої доходи, сплатити по­даток з доходів фізичних осіб у сумі 15% та військовий збір у розмірі 1,5%. Це ті податки, які ми очікуємо отримати від громадян.

Що стосується підприємців-фізичних осіб, то ті, хто перебуває на єдиному податку, також сплачують туристичний збір. Тобто всі бази, які надають послуги з відпочинку та власниками яких є фізичні особи-підприємці, повинні заплатити на рахунки місцевих громад туристичний збір. Потрібно лише оподаткувати реальні доходи і тоді матимемо відповідні надходження з туристичного збору.

l Але чи реально це проконтролювати?

– На сьогодні ми знаємо, що в липні для платників ІІІ групи єдиного податку та з 01.01.2016 р. – ІІ групи мали б бути введені касові апа­рати. Однак законодавці відповідне рішення не прийняли, тобто механізм контролю за використанням касових апаратів відсутній. Та сподіваємося на свідомість підприємців, власників баз- юридичних осіб щодо декларування реальних доходів, а не таких, коли при порівнянні декларування туристичного збору простим громадянином та власником бази, у якого від 20 до 60 і більше місць, захочеться поспівчувати останньому – бідує людина. Ми все ж йдемо до того, що з часом таки будуть введені касові апа­рати, і просто буде смішно порівнювати, що СПД платили з касовим апаратом та без нього.

Окремо виникає питання про сплату туристичного збору такими масивами, як Ляпове та Іллічівка. Ці питання неодноразово підні­малися жителями району, і в цьому році ми частково обійшли ур. Ляпове. Вперше як жителі с. Мельники, так і власники баз почали сплачувати туристичний збір. Раніше цей збір сплачували лише ті бази, власники яких були зареєстровані як підприємці. Пізніше ми проаналізуємо, скільки податків надійшло від цих двох елітних урочищ та порівняємо з податками, які надійшли з інших курортних зон району.

Ще один нюанс – ми плануємо тісну співпрацю з управлінням со­ціального захисту населення та центром зайнятості: за соці­альною допомогою, субсидіями та допомогою по безробіттю прий­дуть всі, а от де задекларовані цими громадянами доходи, які вони отримують у літній період, адже у Світязі оселі, де не надають по­с­луг із прийому відпочивальників, можна перерахувати на па­льцях. У нас є списки громадян, напрацьовані роками, з яких ми бачимо, хто здає в найм житло та хто отримує доходи. Ми хочемо в цьому році зрушити з місця процес, коли людина за отримані прибутки повинна платити податки. Ми надіємося на свідомість як фізичних осіб, так і підприємців та власників баз, особливо ур. Іллічівка, Ляпове. Правда, був прикрий випадок, коли досить поважна посадова особа відмовилася сплачувати туристичний збір, аргументувавши тим, що будинок – приватна власність, і ми не маємо права туди зайти, хоча відомості про базу є, інформація про банківську картку для перерахування коштів наявна. І коли сільська рада (податковий агент) не має права зайти на територію у вашому розумінні, то у вас ніхто не відбирав права заплатити податки на території громади від отриманих доходів.

Що стосується подачі декларації про доходи простими гро­мадя­нами, то аби людям із сіл не їздити до нас у податкову, ми визна­чимо разом із сільськими головами певний день, коли податковий інспектор приїде у сільську раду, де люди зможуть подати свої декларації про доходи.

l Але в цьому плані потрібно заручитися підтримкою сільських голів…

– У нас бюджети сільських рад не такі уже й багаті, тож у де­кларуванні доходів жителями цих територій мають бути за­ці­кавлені і сільські голови, і самі жителі. На певну частку з податку з доходів фізичних осіб, 75% якого йде у районний бюджет, можуть претендувати ті сільські ради, де було найбільше сплачено цього виду податку. Адже усім потрібно ремонтувати дороги, забез­пе­чувати дитячі садочки, робити освітлення та багато чого іншого. До прикладу, людина заробила 10 тис. грн., з цієї суми вона має спла­тити 100 грн. (1%) туристичного збору, 1,5 тис. грн. (15%) по­­датку з доходів фізичних осіб (ці кошти підуть у районний бюд­жет), та 150 грн. (1,5%) військового збору (у державний бюджет). Не ска­жу, що усі громадяни добросовісно сплатили податки. Був випадок, коли людина має бази у Шацьку, Пульмі та Світязі, проте категорично відмовилася сплачувати податки. В наступному році я би пропонувала Світязькій сільській раді заслухати цього власника баз на бюджетній комісії, нехай він подивиться в очі тим людям, які щороку сплачують податки. Ми будемо тримати на контролі всі випадки несплати податків. Ми проаналізуємо, які громадяни, СГД – юридичні та фізичні особи не виконали своїх обов’язків щодо сплати податків, і в одному з номерів районної газети опублікуємо розширену інформацію про них. 

Та у врегулюванні цього питання потрібна й політична воля депутатів Верховної Ради, які мають на законодавчому рівні визначити та розмежувати зелений туризм і підприємця, який реально заробляє гроші. Ми чимало їздили по району, і я бачу різницю між тим, хто має до десяти ліжкомісць і де заробітки є не такими й великими, та тим, хто у дворі побудував справжні котеджі та не зареєстрований навіть як підприємець. Тут уже саме життя спонукає до змін у законодавстві.

l А яка ситуація зі сплатою єдиного податку, адже перед початком сезону про це чимало говорилося?

– У літній сезон нам також вдалося підняти рівень сплати єди­ного податку з фізичних осіб, а саме за рахунок того, що на міс­це­вих ринках їхніми власниками укладалися угоди з тими, хто бажав торгувати, лише за умови, коли податкова підтверджувала, що особа є платником єдиного податку. Завдяки цьому зафік­со­ваноріст над­ход­жень по єдиному податку з доходів фізичних осіб, у порівнянні з минулим роком, на 240 тис. грн. Це доволі значна сума для району. Тобто можемо приблизно порівняти, скільки у минулі роки бюджет району недоотримував. Приємно, що в цьому році власники розва­жа­льних точок біля озер (водяних гірок та атракціонів) зареєстру­ва­лися як платники єдиного податку плюс із декларуванням найманих осіб. Завдяки таким заходам, за результатами 8 місяців, ми маємо 712,9 тис. грн. (у минулому році – 472,8 тис. грн.), а ще сплату ПДФО та єдиного соціального внеску.

 Хочу сказати за акцизний податок, який також формує місце­вий бюджет: знаємо, що з цього року місцеві громади отримали новий вид податку – акцизний. Тож маємо з початку року 1 млн. 553,7 тис. грн. надходжень, левова частка з яких надійшла від реалізації пального (бензину та скрапленого газу). Тут – і над­ходження від продажу тютюну, горілки та пива. Проаналізувавши цифри, маємо показники з надходження цього виду податку від одно­го суб’єкта підприємницької діяльності, не нижчі за середньо­обласні. У зв’язку із тим, що пиво віднесли до підакцизних товарів, у нашому районі виникли питання встановлення касових апаратів у точках продажу пива, придбання ліцензій. Скажу, що не усі підприємці добросовісно поставилися до цього, про що свідчить сума донарахованих штрафних санкцій (майже 729 тис. грн.). Тобто працівниками УДФС у Волинській області, які здійснюють контроль за підакцизною групою товарів та касовою дисципліною, сума донарахувань тільки за сезон (фактично за півтора місяця) ста­новить 729 тис. грн. Це досить значні кошти, але вони не тішать, адже це свідчить про те, що не всі суб’єкти працюють у правовому полі.

l Знаю, що протягом літ­нього сезону прово­дились рейди із легалізації робочих місць.

– Так, за літній сезон нами бу­ло проведено 120 обстежень баз відпочинку, спільно з комі­сією при райдержадмі­ністрації проведено 16 обстежень у зо­нах масового відпочинку лю­дей, 63 обстеження СГД, які здій­сню­ють діяльність у сфері торгівлі, громадського харчуван­ня в зо­нах відпочинку, виявлено 42 не­зареєстрованих найманих пра­цівники, 62 особи сплатили ту­ристичний збір, 21особа – за­ре­єстру­валася як платник єди­ного податку.

Сподіваюся, що наступного ро­ку ситуація із напливом відпо­чива­льників буде не гірша, ніж цього року, але й роботи як у податкової, так і у районної та місцевої влади вистача­ти­ме. Незважаючи на те, що цього року ми дали старт сплаті по­датків, залишається ще чимале поле для роботи. Адже усі, хто легально працевлаштований, сплачує від­по­відні податки зі своєї заробітної плати. То чому податків не мають сплачувати ті, хто влітку за­робляє тисячі а то й сотні тисяч? Бюд­жети міс­цевих громад потре­бують кош­тів, а формують бюд­жет наші з ва­ми податки. Скажу, що 100% туристичного збору іде на ра­хун­ки селищної і сільських рад, 75% ПДФО – у районний бюд­жет, єди­ний податок – у бюджет місцевих громад. І від нас за­лежить, чи ма­тимемо кошти для потреб громад.

Крім того, з метою забез­пе­чення належного декларування податків і зборів, за посе­редниц­твом газети, хочу звернутися до громадян району, які працюють комендантами, адміністрато­рами, також на базах, власники яких не проживають на тери­торії Шацького району. Прошу вас звернутися до власників баз та поінформувати їх щодо необ­хідності сплатити турис­тичний збір, ПДФО, військовий збір від вартості наданих у від­почин­ковий сезон послуг про­жи­вання. А також повідомити їм, що Дер­жавною фіскальною службою спільно з сільськими радами буде проведено аналіз сплати по­датків такими базами з пода­льшим його викорис­тан­ням у нас­тупному сезоні. Хочу окремо по­дякувати всім грома­дя­нам, су­б’єктам підприєм­ни­цької діяль­ності, які вже спла­чують податки та платежі, а та­кож тим, хто найближчим ча­сом виконає свої зобов’язання та задекларує на­лежні податки та платежі.

Віта ШЕПЕЛЯ.